„Armi servisas“ technikos direktorius Gintaras Sendrius teigia, kad katalizatorius įprastai yra viena iš automobilių dujų išmetimo sistemos dalių, iš išorės ji atrodo lygiai taip pat kaip ir paprastas bakelis, tačiau viduje jisai turi vertingų medžiagų, dėl kurių taip ir yra toks mėgiamas vagių.
Būtent šios automobilių dalys pastaruoju metu pajūryje sulaukia daugiausia vagių dėmesio. Policijos pareigūnai per tris dienas gavo net šešių automobilių savininkų pranešimus apie pavogtus katalizatorius.
„Ilgapirščiai darbavosi įvairiose Klaipėdos miesto gatvėse, taip pat Palangoje, jie neturėjo nusimatę konkrečių automobilių modelių, nukentėjo ir „Toyotos Avensis“, ir „Ford Galaxy“, ir „Volkswagen Passat“ savininkai, padaryta žala yra labai įvairi, nuo 200 iki 3000 eurų“, – pasakoja Klaipėdos AVPK atstovė Andromeda Grauslienė.
Savininkams tenka išleisti kelis šimtus ar net kelis tūkstančius eurų perkant naują ar dėvėtą detalę, dar sumokėti bent 40 eurų serviso meistrams už jos įdėjimą. Didelė problema, kad katalizatoriai supirkinėjami – supirktuvės ginasi, esą šias dalis jos priimti privalo.
„Juos supirkinėja įmonės, iš tos tokios nekaltos detalikės bando išgauti tauriuosius metalus, nes ten yra ir paladžio, ir platinos, ir rodžio, jų kiekiai yra tikrai nedideli ir jie tikrai yra neverti tų pinigėlių, kuriuos jie gauna, bet tai yra tiesiog tokia prekė, kuri yra paklausi supirktuvėse“, – sako G. Sendrius.
Kasmet vien šiame servise apsilanko du–trys vairuotojai, nukentėję nuo vagių ir pasigedę katalizatorių. Katalizatorius turi visi šiuolaikiniai automobiliai, šios detalės atlieka gan svarbų darbą: mažina išmetamųjų dujų kenksmingumą, taigi mažėja aplinkos tarša. Tiesa, kartais katalizatorius išpjauna nesąžiningi automobilių pardavėjai ir meistriškai vamzdžius užvirina, tad galima net nežinoti, kad automobilis nebeturi šios dalies.
„Jeigu, sakykime, matuojant išmetamųjų dujų sudėtį prietaisai rodys normos ribas, tai kaip ir teoriškai nustatyt, kad tos detalės pas jus nėra, yra neįmanoma. Vagys kai jas vagia, tai ryte jūs užvedat automobilį ir išgirstat beprotišką garsą, nesuprantama, iš kur jisai, dėl to, kad yra išpjauta duslintuvo dalis ir visos dujos jau be slopinimo patenka į atmosferą“, – kalba jis.
Nors automobilių savininkams padaroma tūkstantinė žala, vagys už katalizatorius gauna centus – katalizatoriai superkami po keliolika eurų už kilogramą. Uostamiesčio pareigūnai katalizatorių vagims lipa ant kulnų.