Vakar Šiaulių Kaštonų alėjoje vykusioje akcijoje „Gelbėkime kaštonus“ aktyviausiai dalyvavo jaunimas. Pusšimtis Didždvario gimnazijos moksleivių grėbė ir į maišus rinko kenkėjų pažeistus lapus, kruopščiai šlavė pėsčiųjų taką.
Vieni triūsė, kiti stebėjosi
Nors viešoji įstaiga „Mes darom“ akcijos išvakarėse išplatino skelbimus, kuriuose gelbėti kaštonus nuo juos apnikusių kenkėjų kvietė plačiąją visuomenę, įvairių profesijų atstovus, daugiausiai atėjo jaunimo.
Saulėtą sekmadienio vidurdienį pro Kaštonų alėją žingsniavę vidutinio amžiaus žmonės stebėjosi aktyviai vykstančia talka, klausinėjo, kokia proga ji surengta, bet patys į rankas grėblių neėmė. Dar keletas praeivių niurnėjo, kad ir vėl daroma „reklama“.
Didždvario gimnazijos mokytoja Danguolė Naraveckienė tvirtino priešingai — jokios reklamos nebuvo. Pakako tik užsiminti moksleiviams apie organizuojamą akciją ir jie patys noriai ėmėsi tvarkyti lapus. „Kaštonų alėja jau tapo neatskiriama gimnazijos dalimi“,— šypsojosi mokytoja.
Pašnekovė džiaugėsi, kad tarptautinio bakalaureato klasių moksleiviai yra pilietiški ir neabejingi savo aplinkai. Mokytoja gimnazistams nesakė, kad pati irgi dalyvaus talkoje, o čia atėjusi buvo maloniai nustebinta susirinkusio jaunimo gausa.
Talka visoje šalyje
VšĮ „Mes darom“ atstovė Aušra Penkauskaitė tvirtino, kad ši kaštonų gelbėjimo akcija Šiauliuose nebus vienkartinė, nes ne visi kenkėjų pažeisti lapai nukrito, dalis jų dar liko ant medžių.
„Jeigu būsime kantrūs, kruopščiai surinksime ir išvešime visus lapus, manau, kaštonus pavyks išgelbėti“,— sakė organizatorė.
A. Penkauskaitės žodžiais, savanoriams dar ne kartą teks padirbėti Kaštonų alėjoje ir kitose vietose, kur auga kaštonai, kol visi jų lapai bus surinkti ir išvežti į Kairių kompostavimo aikštelę.
Anot akcijos organizatorės, viena iš galimų kenkėjų naikinimo priemonių — nuolat pašalinti nukritusius kaštonų lapus, kol juose besivystančios kandelės neperėjo ant kaštonų lapų.
Gamtininkai pataria surinktus lapus kompostuoti pridengus kaupus kitomis komposto medžiagomis, nelaikyti atvirai, kad lapuose esantys kenkėjai nepasklistų. Nerekomenduojama surinktų lapų deginti, kad dūmai neterštų gamtos — darydami vieną gerą darbą nepriterštume kitur.
Kaštonų lapų rinkimas ir kompostavimas padės atsikratyti kaštoninių kandelių, jei krentantys lapai bus renkami visuotinai ir nuolat. Atskirose teritorijose lapų rinkimas žymesnės naudos neduos, nes kandelės pavasarį atskris iš kitų apylinkių.
Akcija organizuota visuose didesniuose šalies miestuose.
Siekiama ne tik informuoti žmones, kaip tinkamai apsaugoti kaštonus, bet ir ateityje vystyti tolesnę veiklą aktyviai ginant daugelį šalies medžių, kuriems gresia populiacijos mažėjimas.
Irena BUDRIENĖ