• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kasos vėžys yra viena agresyviausių onkologinių ligų, pasižyminčių itin aukštu mirtingumu. Ankstyvose stadijose liga būna beveik besimptomė, todėl pacientai dažnai kreipiasi tik tada, kai jau būna per vėlu. 

Kasos vėžys yra viena agresyviausių onkologinių ligų, pasižyminčių itin aukštu mirtingumu. Ankstyvose stadijose liga būna beveik besimptomė, todėl pacientai dažnai kreipiasi tik tada, kai jau būna per vėlu. 

REKLAMA

Kasos vėžys – tai iš kasos latakų ląstelių kylantis piktybinis navikas“, – sako abdominalinės chirurgijos gydytojas dr. Augustinas Baušys.

Tai itin agresyvi liga, kurios diagnozė dažnai nulemia itin sudėtingą gydymo kelią. Lietuvoje kasmet ja suserga daugiau nei 500 žmonių, pasaulyje – per pusė milijono. Ir skaičiai tik auga.

Pasak gydytojo: „Lyginant su tuo, koks sergamumas buvo prieš 30 metų, dabar fiksuojama dvigubai daugiau atvejų. Prognozės rodo, kad ateityje ši tendencija nesikeis.“

Kasos vėžys Lietuvoje yra dešimtas pagal dažnumą, o pagal mirtingumą – penktas ar šeštas. Tai liga, kuri „neatleidžia“. Jei diagnozė nustatoma vėlyvose stadijose, prognozės yra liūdnos.

REKLAMA
REKLAMA

Kasos vėžio simptomai dažniausiai – nespecifiniai

„Iš tiesų kasos vėžyje matome tam tikras tendencijas – serga dažniau vyrai nei moterys, dažniausiai vyresni nei 50 metų asmenys. Europoje sergamumo pikas fiksuojamas tarp 60–70-mečių“, – sako dr. A. Baušys, pridurdamas, kad tam didelę įtaką turi gyvenimo būdo pasirinkimai.

REKLAMA

Gydytojo teigimu, svarbiausi rizikos veiksniai yra rūkymas, nesaikingas alkoholio vartojimas, diabetas ir buvę pankreatitai:

„Rūkymas yra vienas stipriausių veiksnių. Taip pat, jei šeimoje yra buvę kasos vėžio atvejų, rizika taip pat padidėja.“ 

Tačiau yra ir netikėtų faktų: „Naujausi tyrimai rodo, kad žmonės, kurie turi alergijų, rečiau serga kasos vėžiu. Taip pat įdomu, kad tam tikros burnos bakterijos gali turėti įtakos šios ligos vystymuisi.“

REKLAMA
REKLAMA

Kasos vėžio simptomai dažnai būna labai nespecifiniai, sako A. Baušys:

„Pacientai jaučia nuovargį, netenka svorio, skundžiasi skausmais viršutinėje pilvo dalyje ar nugaroje. Kai kada pagelsta oda, patamsėja šlapimas, pašviesėja ir išmatų spalva.“

Dėl tokių miglotų simptomų daugelis pacientų delsia kreiptis į gydytojus, o kai tai padaro, liga jau būna gerokai pažengusi.

Diagnostika ir gydymo galimybės

Dr. A. Baušys pabrėžia, kad kasos vėžys dažniausiai diagnozuojamas radiologiniais tyrimais: „Kompiuterinė tomografija, magnetinis rezonansas, o kai kuriais atvejais – biopsija.“ 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Liga skirstoma į keturias stadijas, priklausomai nuo naviko dydžio ir jo plitimo. Kalbant apie gydymą, chirurgija yra pagrindinis metodas.

„Chirurginis naviko pašalinimas yra vienintelis būdas tikėtis visiško pasveikimo. Jei operuoti neįmanoma, gydymo galimybės yra labai ribotos“, – teigia gydytojas.

Be chirurgijos, gydymui gali būti taikoma chemoterapija, radioterapija, tačiau šie metodai dažniausiai tik pristabdo ligos progresavimą, bet jos nepašalina:

REKLAMA

„Mes žinome rizikos veiksnius, todėl galime šiek tiek sumažinti tikimybę susirgti. Rūkymo atsisakymas, saikingas alkoholio vartojimas, sveikas svoris – tai pagrindiniai veiksniai, kurie gali padėti.“

Taip pat verta atkreipti dėmesį į mitybą: daugiau vaisių, daržovių, augalinės kilmės produktų.

Dr. A. Baušys apgailestauja, kad kol kas efektyvių prevencinių patikrų kasos vėžiui Lietuvoje nėra:

„Dauguma atvejų diagnozė nustatoma jau per vėlai. Jei kasos vėžys aptinkamas ankstyvoje stadijoje, yra vilties, bet tokie atvejai reta išimtis.“

REKLAMA

Kasos vėžys vis dar išlieka viena mirtingiausių vėžio formų. Ankstyva diagnostika ir sveikas gyvenimo būdas gali padėti sumažinti riziką, tačiau kol kas efektyvų gydymą galima pritaikyti tik nedidelei daliai pacientų.

Pajutus net ir menkiausius neįprastus simptomus, svarbu kuo greičiau kreiptis į gydytojus, nes laikas šioje kovoje yra lemiamas faktorius.

ypač jei tau virš 60, o jei dar daugiau, tai išvis esi nurašytas. Nebent turi vagoną bapkių arba esi koks nors valdžios šulas ar partinis bonza.
Saikingas alkoholio vartojimas?????O kam jį aplamai naudoti?Esame bevaliai ištižėliai,juk patys tas ligas ir prisišaukiame.Kai apsidairai---žmonės perka visokį šlamštą ,o mamos vaikams perka begalę įvairių saldumynų,greit aplinkui bus vieni diabetikai.
erzinat žmones tokiais straipsniais
erzinat žmones tokiais straipsniais
Vis rašo kad žmones turi rupintis sveikata ir eit pas gydytojus, tikrintis, darytis tyrimus, gražiai skamba, bet kuo toliau tuo sunkiau tai pasiekti ir atlikti, nes paprastam žmogui nebeimanoma pakliuti pas gydytojus ir atlikti tuos tyrimus, net jei ir gauna iš šeimos gydytojo siuntima pas specialista, tai net prisiskambinti del registracijos neimanoma, o jei kam ir pasiseka, tai vizito reikia laukti puse metu ar net visus metus, tai žmogus vargiai besulaukia.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų