„Gruodžio 28 dieną R. Kasiulevičienė talkino Santaros klinikų skiepijimo komandai – padėjo reguliuoti ateinančiųjų skiepytis srautus“, – BNS antradienį informavo Santaros klinikos.
Jų buvo klausiama, nuo kada iki kada konkrečiai savanoriavo ir ką konkrečiai Santaros klinikose veikė V. Kasiulevičiaus sutuoktinė, Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos duomenimis, dirbanti Lietuvos banke.
Atlieka vidinį patikrinimą
Praėjusią savaitę portalui 15min.lt V. Kasiulevičius aiškino, kad jo sutuoktinė gruodžio 28 dieną buvo pakviesta vakcinai nuo koronaviruso, nes tuo metu savanoriavo. Pats V. Kasiulevičius kaip klinikos darbuotojas paskiepytas gruodžio 27-ąją.
„Kadangi ji savanoriavo ir tuo metu ją pakvietė, ji pasiskiepijo. Tas sprendimas buvo neteisingas. (...) Todėl, kad savanoriai buvo masiškai pradėti skiepyti šiek tiek vėliau, po kelių dienų“, – portalui komentavo profesorius.
Tuo metu Santaros klinikos antradienį pateiktame atsakyme BNS nenurodė, jog R. Kasiulevičienė buvo klinikų savanorė ir nepateikė išsamesnio paaiškinimo, kokiu statusu Lietuvos banke dirbanti moteris talkino klinikose gruodžio 28-ąją, pirmadienį.
„Santaros klinikų administracija norėdama detaliau išsiaiškinti situaciją šiuo metu atlieka vidinį patikrinimą, kad būtų išsiaiškintos detaliau visos aplinkybės“, – teigė gydymo įstaiga.
Savanoriams – laiko reikalavimas
Remiantis sveikatos apsaugos ministro įsakymu, tą dieną, kai buvo paskiepyta R. Kasiulevičienė, buvo galima skiepyti tik medikus, o savanorių skiepijimas įsigaliojo tik sausio 6 dieną.
Ministro įsakyme nurodyta, kad gali būti skiepijami ir gydymo įstaigose savanorišką veiklą ne trumpiau kaip 16 valandų per ne daugiau kaip 14 dienų iš eilės vykdantys asmenys.
Sausio pabaigoje V.Kasiulevičius pasitraukė iš prezidento ir premjerės sveikatos ekspertų tarybų. Jis paneigė, kad šis žingsnis susijęs su minėta istorija dėl ankstyvo sutuoktinės vakcinavimo.
BNS žiniomis, Santaros klinikos, taip pat ir Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) dar vasarį yra gavusios Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) atlikto antikorupcinės žvalgybos patikrinimo metu nustatytą informaciją apie galimus skiepijimo pažeidimus.
Pagal šią STT informaciją, SAM prieš kelias savaites raštu kreipėsi į Santaros klinikas, prašydama pateikti paaiškinimus dėl galbūt nepagrįstai ir pažeidžiant nustatytą tvarką skiepytų asmenų.
Kritikos sulaukė jau anksčiau
BNS gruodžio pabaigoje skelbė apie tai, kad nuo COVID-19 pirmosiomis vakcinacijos dienomis buvo paskiepyti ir žinomi šeimos gydytojai V. Kasiulevičius bei Valerijus Morozovas. Jie apie tai pranešė patys savo Facebook paskyrose.
Pagal Vyriausybės suformuotos ekspertų tarybos, kurioje tuo metu dar dirbo ir V. Kasiulevičius, rekomendacijas, gruodį pirmiausia ligoninės skiepyti turėjo darbuotojus, dirbančius COVID-19 padaliniuose, skubios pagalbos ir priėmimo, reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuose, infarktų, insultų ir politraumų klasteriuose, transplantacijų, onkologijos-hematologijos dienos stacionaruose ir skubią pagalbą teikiančiuose chirurgijos, endoskopijos, anesteziologijos, hemodializės, akušerijos ir ginekologijos padaliniuose.
Santaros klinikos tuo metu teigė, kad vakcinavimas buvo vykdomas pagal rekomendacijas, tačiau kartais darbuotojai dėl įvairių priežasčių skiepytis neatvykdavo, tad tuomet į jų vietą buvo kviečiami kiti.
Abu šeimos gydytojai teigė sulaukę Santaros klinikų kvietimo skiepytis.
Kritikai tuo metu sakė, kad toks vakcinos paskirstymas yra neteisingas, nes šeimos gydytojai pagal prioritetinę tvarką dar neturėjo būti skiepijami, kol vakcinos negavo tiesiogiai su COVID-19 dirbantys medikai ir didelės rizikos grupėje esantys pacientai.