Kartais meilė ateina visai nelauktai. Ir štai, tu neatitrauki akių nuo savo kolegos ar slaptai viliesi susitikti gatvėje savo gražuolį kaimyną. Tu kupina tauriausių jausmų, bet kartu smalsauji ir nerimauji dėl...sekso. Ko klausyti? Draugių? Nuojautos? Remtis knygomis? Filmais? Gandais?
Seksas − ne žaidimas
Seksas skirtingiems žmonėms gali reikšti skirtingus dalykus. Vieniems tai gali būti meilės ir emocinio prisirišimo išraiška, kitiems tai tiesiog malonumas, nes tu jiems patinki. Kai kam tai šventas dalykas, priklausantis tik santuokoje. Ne kiekvienas nori sekso, ir ne visi įsitikinę, kad jo reikia.
Labai daug žmonių nerimauja dėl sekso. Kai kurie be sekso jaučiasi lyg ką praradę, kai tuo tarpu kiti bijo nėštumo, ligų ar paprasčiausiai paties sekso. Išsiaiškinti, ką seksas reikštų tau, nėra lengva.
Ar turėtum palaukti
Meilė ir emocinis prisirišimas gali būti parodytas įvairiais būdais. Įprasta, kad jei myli žmogų, su juo bendrauji ir artimiau. Meilė kartais sukelia sąmyšį. Bet visai nebūtina turėti lytinių santykių vien dėl to, jog esi įsimylėjusi. Tai nereiškia, jog negali turėti lytinių santykių... Bet jeigu tau to reikia, norėti lytinių santykių turite abu ir užtikrinti jų saugumą. Turite nutarti, kas jums tinkamiausia. Ir vienintelis kelias išsiaiškinti − atvirai pakalbėti apie tai.
Pasakyk jam, ką jauti ir išsiaiškink, ko jis nori. Ne tik moteris, bet ir vyras turi būti atsakingas už saugų seksą. Keisčiausia, jog net ir suaugę, patyrę žmonės neretai gėdijasi kalbėti apie savo poreikius. Vyrams tai atrodo tik žaidimas, na, o įsimylėjusios moterys – nusileidžia.
Aplinkos spaudimas
Žmonės gali jausti draugų spaudimą įvairiu laiku ir dėl įvairių dalykų savo gyvenime. Mes visi turime poreikį patikti savo draugams. Bet yra klaidinga leisti jiems mokyti tave gyventi. Ką turėtumei ar neturėtumei daryti su savo draugu yra tik tavo ir tavo draugo reikalas. Paprastai tarpusavyje išsiaiškinama, turėti ar ne lytinius santykius, kokie jie turėtų būti, kad abu jaustų pasitenkinimą.
Bet jei draugai tave spaudžia, geriausiai būti sąžiningai. Tai nereiškia, kad turi jiems papasakoti viską. Beje, ir klausyti jų nevykusių patarimų dažnai neverta. Statistiškai tik 90 proc. pasufleruotos informacijos būna klaidinga ir netinkama kitiems.
Nekaltybė
Daugelyje kultūrų visuomeniškai manoma, jog nekaltybė turi būti išsaugoma iki santuokos. Iš tikrųjų, kai kuriose šalyse nuotakos nekaltybė užtikrina santuokos galiojimą. Daug jaunų žmonių pasirenka nekaltybę, kol nesutiks savo tikrojo partnerio ar asmens, su kuriuo ketins susituokti.
Abstinencija
Abstinencija suprantama kaip pasirinkimas neturėti lytinių santykių, nors anksčiau jie galėjo būti. Asmuo gali nutarti susilaikyti dėl daugelio priežasčių: dėl tam tikrų kultūrų tabu, draudžiant lytinius santykius (pvz.: po gimdymo); dėl religinių priežasčių; asmuo nutaria nesilaikyti, nes yra susižadėjęs iki santuokos arba turi nemalonų lytinį patyrimą (pvz.: piktnaudžiavimą, prievartą) arba asmuo paprasčiausiai gali nenorėti lytinių santykių.
Monogamija
Monogamija. Turimas tik vienas lytinis partneris. Monogamija paprastai reiškia, jog asmuo turi ilgalaikius lytinius ryšius įsipareigojant, bet nebūtinai apiforminus kaip santuoką. Daugumai žmonių monogamija yra idealus gyvenimo būdas. Monogamija, griežtai jos laikantis, sumažina lytiškai plintančių ligų ir ŽIV grėsmę.
Serijinė monogamija
Serijine monogamija vadinami santykiai, kai asmuo nutraukęs vienus monogaminius ryšius, sudaro naujus. Vienas asmuo gali bet kuriuo metu turėti tik vieną lytinį partnerį. Kitas arba kita gali turėti keletą trumpalaikių monogaminių ryšių kelerių metų laikotarpyje. Ne kiekvienas renkasi serijinę monogamiją, tačiau galima nustoti buvus serijiniu monogamu, ieškant pastovių ilgalaikių monogaminių ryšių.
Atsitiktiniai lytiniai santykiai
Tai šalia monogaminių santykių atsirandantys lytiniai santykiai. Tai gali būti vienos nakties santykiai, komercinis seksas, draudžiami ryšiai ir atskiri lytiniai santykiai, t.y. nemonogaminiai. Dėl daugelio priežasčių atsitiktinių santykių metu žmonės ne visada naudoja prezervatyvus. Todėl atsitiktiniai lytiniai santykiai yra grėsmingi tiek dėl dažnų lytiškai plintančių ligų ir ŽIV, tiek dėl nepageidaujamo nėštumo.
Seksas, seksas, seksas...
Kartais atrodo, kad tik apie seksą ir tegalvojame. Sekso žinučių yra visur: mūsų skaitomose knygose ir žurnaluose, mūsų žiūrimose TV programose ir filmuose, ir muzikoje, kurios mes klausomės. Mūsų draugai visą laiką kalba apie „pergales“. Taigi atrodytų, jog kiekvienas turėtų būti „tuo“ užsiėmęs. Ar iš tikrųjų?
NETIESA! Ne kiekvienas yra lytiškai aktyvus. Daugiau yra kalbų ir ketinimų, nei darbų.
Galimos lytinių santykių pasekmės:
nėštumas,lytiškai plintančios ligos,pasikeitęs savo jausmų, įsitikinimų ir savęs vertinimas,pasikeitę santykiai su draugu ar drauge, tėvais ir draugais.
Kodėl seksas?
Ketinant pradėti lytinius santykius su kitu asmeniu, svarbu pagalvoti apie savo motyvus. Kitaip sakant, kodėl iš tikrųjų norime turėti lytinius santykius?
Ar tai:
Smalsumas – „Tik pasižiūrėsiu, kaip viskas su tuo žmogumi bus.“
Maištas – „Aš darysiu, ką panorėsiu ir su kuo panorėsiu, tik tam, jog įrodyčiau sau kažką.“
Populiarumas – „Draugai galvos, kad aš kažko vertas.“
Skolos grąžinimas – „Jis nupirko man nuostabią apyrankę.“
Pasijautimas saugiu - „Jaučiuosi su kažkuo artima. Tai sustiprins mūsų ryšį. Privers jį mane pamilti.“
Romantika – „Visi aplinkui tuo užsiima, ir man reikia!!!“
Aplinkos spaudimas - „Aš noriu būti gaujos narys“
Kokie kito asmens motyvai?
„Ar, turėdama su manimi lytinius santykius, ji bando įrodyti, kokia ji laisva?“
„Ar jis iš tikrųjų myli mane, ar tik nori, kad aš pasakyčiau „taip“?“
„Jei mes turėsime lytinius santykius, ji priklausys tik man vienam.“
„Super! Net nereikėjo stengtis. Ir aš gausiu iš jos už dyką!“
Pradėjus lytinį gyvenimą su nauju partneriu dėl vienos iš paminėtų priežasčių, turbūt, lauks nusivylimas, nes seksas:
- Neįrodo mūsų meilės kitam asmeniui.
- Neturėtų būti skirtas mūsų pačių poreikiams tenkinti, esant grėsmei pažeisti kito poreikius.
- Nepadės mums išlaikyti draugo ar draugės.
- Nereiškia, kad mes esame beširdžiai, ir po to tai neatsilieps mūsų jausmams ir savigarbai.
- Nepadaro mūsų daugiau vyriškais, ar daugiau moteriškomis.
- Nėra „savaime suprantamas“ dalykas.
Kaip sužinoti, kada jau laikas?
Tai nėra lengvas klausimas. Laikas, kada turėti lytinių santykių su partneriu gali truputį skirtis kiekvienam iš mūsų. Paprastai labai svarbu būti meilės santykiuose. Bet „būti įsimylėjusiu“ – tai tik dalis viso rebuso.
Galvodama apie lytinius santykius, paklausk savęs šių klausimų:
- Jei mūsų ryšiai vėliau nutrūks, ar man bus malonu, kad mes turėjome lytinių santykių?
- Kaip aš jausiuosi rytoj?Kaip tai paveiktų mane?
- Ar galiu kalbėtis apie seksą su savo draugu ar drauge?
- Ar galime kalbėtis apie vaisingumo kontrolę?
- Kas bus, jei aš (ar ji) tapsiu nėščia?
- Ar tai, ką jaučiu, iš tikrųjų meilė?
- Ar galime kalbėtis vienas su kitu įvairiomis temomis, taip pat apie asmeninius reikalus?
- Ar mums tik patinka būti drauge ir kartu kažką veikti?
- Ar mes tik norime „patogiai jaustis“, ar iš tikrųjų rūpinamės vienas kitu?
- Kokį poveikį šis sprendimas turės mano savivertei ir pasitikėjimui savimi?
Taip pat labai svarbu prisiminti, kad meilės jausmus išreikšti kitam yra daug būdų, ir nereikia reikalauti lytinių santykių vos pradėjus bendrauti. Laikymasis už rankų, bučiniai ir apsikabinimai – tai intymus meilės pasireiškimas, ir to gali pilnai pakakti. Žiūrint į viską nuoširdžiai, ne kaip į „žingsnius, vedančius prie lytinių santykių“, kiekviena akimirka gali būti nepakartojama.
Mes galime pasirinkti – būti lytiškai aktyviais ar ne. Kai viskas pasakyta, telieka nuspręsti. Nėra magiškos formulės. Svarbiausia žinoti, kad mes neturėtumėme būti priversti priimti sau netinkamą sprendimą.
Jausmų įvertinimas ir savo galimybių supratimas padės mums nuspręsti. Galbūt bėgant metams santykiai ženkliai greičiau pakrypsta lovos pusėn, tačiau nepamirškite, jog tos romantikos ir jaudulio, kurį turėsite iki lytinių santykių su partneriu, nebebus įmanoma pakartoti. Neskubėkite, net jei jums 40 ir labai norisi. Tiek vyrams, tiek moterims lytiniai santykiai iš TIKROS meilės yra ženkliai malonesni!
Parengta remiantis Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos inf.
Parengė gyd. Esmeralda Kuliešytėbr />/em>/span>/em>/span>