Virusu, kuriuo galima užsikrėsti bet kuriame amžiuje, paprastai prasergama lengvai. Tačiau jis gali sukelti sunkias plaučių infekcijas, įskaitant plaučių uždegimą ir kūdikių bronchiolitą, ir yra pagrindinė kūdikių mirtingumo priežastis visame pasaulyje.
Štai ką reikia žinoti apie RSV, jo simptomus, komplikacijas, kurias jis gali sukelti, ir vakcinos diegimą.
Kas yra RSV?
RSV – tai sutrumpintas kvėpavimo takų sincitinio viruso pavadinimas.
Tai labai paplitęs virusas, kuriuo dauguma vaikų yra sirgę iki dvejų metų amžiaus. Tačiau juo gali pakartotinai užsikrėsti vyresni vaikai, taip pat juo gali užsikrėsti ir suaugusieji. Vyresnio amžiaus suaugusiesiems ypač gresia komplikacijos.
Kasmet dėl šio viruso sukeltų ligų vaikų ligoninėse žiemą susidaro daugiausia problemų, dėl kurių padidėja vaikų intensyviosios terapijos skyrių poreikis.
Sveikatos ir socialinės rūpybos departamento duomenimis, dėl šio viruso kasmet į ligoninę patenka apie 20 tūkst. jaunesnių nei vienerių metų amžiaus vaikų ir kasmet Jungtinėje Karalystėje miršta 20–30 kūdikių.
Kokie yra RSV simptomai?
Daugumai RSV užsikrėtusių vaikų pasireiškia tik lengvi simptomai, pvz:
- Sloga;
- Sumažėjęs apetitas;
- Kosulys;
- Čiaudulys;
- Karščiavimas;
- Švokštimas (triukšmingas kvėpavimas).
Šie simptomai paprastai pasireiškia etapais, o ne iš karto. Labai mažiems vaikams vieninteliai simptomai gali būti dirglumas, sumažėjęs aktyvumas ir kvėpavimo sutrikimai.
Kokios galimos komplikacijos?
RSV gali sukelti krūtinės ląstos infekciją, vadinamą bronchiolitu, kuria dažniausiai serga jaunesni nei dvejų metų vaikai.
Paprastai ji būna lengva ir, pasak Nacionalinės sveikatos apsaugos tarnybos (NHS), gali būti gydoma namuose, tačiau taip pat gali būti itin rimta.
Bronchiolitas nėra tas pats, kas bronchitas, kuris sukelia kosulį su daug gleivių ir gali pasireikšti įvairaus amžiaus žmonėms.
Bronchiolito simptomai yra šie:
- Greitesnis kvėpavimas;
- Sunku maitintis ar valgyti;
- Triukšmingas kvėpavimas (švokštimas);
- Dirglumas.
Simptomai paprastai būna stipriausi nuo trečios iki penktos dienos, o kosulys paprastai pagerėja per tris savaites, teigia NHS.
Kai kurie vaikai turi didesnę riziką rimtai susirgti bronchiolitu, įskaitant labai anksti gimusius vaikus, vaikus, sergančius širdies ar plaučių ligomis arba turinčius nusilpusią imuninę sistemą.
„Asthma + Lung UK“ duomenimis, maždaug trims iš 100 bronchiolitu sergančių kūdikių prireiks gydymo ligoninėje.
Kada turėtumėte kreiptis į gydytoją?
NHS pataria sunerimti tuomet, jei atsitinka bet kuris iš toliau išvardytų atvejų:
- Vaikui sunku kvėpuoti – galite pastebėti, kad jis skleidžia kūkčiojančius garsus;
- Vaikui kvėpuojant atsiranda pauzių;
- Jūsų vaiko oda, liežuvis ar lūpos yra mėlynos;
- Jūsų vaikas yra susilpnėjęs ir nepabunda arba neišsimiega.
Tėvai turėtų prašyti skubaus šeimos gydytojo vizito arba skambinti pagalbos numeriu, jei pasireiškia bet kuris iš toliau išvardytų reiškinių:
- Jūsų vaikas peršalo ir jam darosi vis blogiau;
- Jūsų vaikas maitinasi arba valgo daug mažiau nei įprastai;
- Jūsų vaikas 12 ar daugiau valandų nesišlapino ir nesituštino arba turi kitų dehidratacijos požymių;
- Jūsų kūdikis yra jaunesnis nei 3 mėnesių ir jo temperatūra pakilo iki 38 laipsnių arba aukščiau, arba vyresnis nei 3 mėnesių ir jo temperatūra pakilo iki 39 laipsnių arba aukščiau;
- Jūsų kūdikis jaučiasi karštesnis nei įprastai, kai paliečiate jo nugarą ar krūtinę, arba prakaituoja;
- Jūsų vaikas yra labai pavargęs arba irzlus.
Kaip vyksta vakcinacija?
Vakcina pradėta skiepyti nuo rugsėjo 1 d., moterims ji siūloma nuo 28 nėštumo savaitės, taip pat vykdoma vienkartinė papildoma programa, skirta 75–79 metų amžiaus asmenims, kad vyresnio amžiaus žmonės jau iki žiemos būtų apsaugoti.
Moterims vakcina turėtų būti pasiūlyta maždaug 28 nėštumo savaitės vizito metu, nes, pasak NHS, skiepijimasis kuo arčiau 28 savaičių užtikrina geriausią kūdikių apsaugą.
Jie pataria kreiptis į šeimos gydytoją, jei moteris yra 28 ar daugiau savaičių nėščia ir jai nebuvo pasiūlyta pasiskiepyti.
75–79 metų amžiaus žmonėms vakciną Didžiojoje Britanijoje taip pat turėtų pasiūlyti jų šeimos gydytojas.
Kaip gydyti RSV?
Specifinio gydymo nuo RSV nėra, vietoj to siekiama palengvinti simptomus.
Antivirusiniam vaistui ribavirinui išduota licencija gydyti RSV ir jis kartais naudojamas sunkiais atvejais, tačiau jo veiksmingumas nenustatytas.
Namuose RSV ir bronchiolito simptomus galima gydyti paracetamoliu arba ibuprofenu. Druskos tirpalo lašai į nosį gali palengvinti kvėpavimą, taip pat gali padėti kūdikių maitinimas vertikalioje padėtyje.
Ligoninėje bronchiolitu sergančiam vaikui gali būti skiriama papildomai deguonies. Jei jie sunkiai maitinasi, jiems gali būti duodama maisto ar skysčių per maitinimo vamzdelį. Jiems taip pat gali būti taikomas nosies sekreto nusiurbimas, kad atsikratytų šnervėse esančių gleivių pertekliaus.
Vakcina gali padėti išvengti skaudžių pasekmių
Sveikatos apsaugos ministras Andrew Gwynne‘as pasidalijo savo šeimos patirtimi, susijusia su RSV.
Jo anūkui buvo vos kelios savaitės, kai jis užsikrėtė virusu, kuris išsivystė į bronchiolitą. Medikai jam sukėlė dirbtinę komą ir dvi savaites jis praleido intensyviosios terapijos skyriuje.
„Buvo tiesiog širdį veriantis jausmas žiūrėti, kaip šis mažytis, kelių savaičių kūdikis tiesiog bejėgis guli prijungtas prie aparatų“, – sakė A. Gwynne‘as.
„Kasmet apie 20 tūkst. kūdikių patenka į ligoninę dėl RSV, ir labai tragiška, kad kasmet nuo jo miršta nuo 20 iki 30 kūdikių. Tačiau to visiškai galima išvengti. Štai kodėl ši vakcina yra tokia svarbi, – teigė jis. – Nenoriu, kad kuris nors iš tėvų ar senelių patirtų tokią traumą, kokią mes patyrėme su savo anūku, nes tai yra visiškai išvengiamas dalykas“.
Christine Burlison, kurios kūdikis taip pat sunkiai susirgo virusu, ragina nėščiąsias pasiskiepyti naująja vakcina.
Jos dukrai Aria buvo vos 11 dienų amžiaus, kai ji pradėjo sunkiai kvėpuoti ir buvo nuvežta į ligoninę.
Gydytojai teigė, kad dėl RSV jai išsivystė bronchiolitas, t. y. plaučių kvėpavimo takų užsikimšimas.
„Dabar, kai turime galimybę gauti vakciną, kuri gali užkirsti kelią kitoms šeimoms patirti tokius pat išgyvenimus, kaip mūsų šeima, yra tiesiog nuostabu, – sakė C. Burlison. – Tai baisiausia, su kuo gali susidurti tėvai, matydami, kaip jų vaikas sunkiai kvėpuoja. Turėti tokią apsaugą naujagimiui – viskas, ko galima norėti“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!