Kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus paragino prezidentą Rolandą Paksą asmeniškai kreiptis į Rusijos vadovą ir išsiaiškinti, ar Rusija tęs pradėtus parengiamuosius darbus siekiant išgauti naftą netoli Kuršių nerijos.
"Ten yra tiesiog žaidžiama su Baltijos jūros ir Kuršių nerijos aplinka, sukeliamas rimtas pavojus visai ekologinei gamtos sistemai ir atsiranda galimybė suardyti nusistovėjusią pusiausvyrą", - interviu Lietuvos radijui pirmadienį (08.04) sakė V. Adamkus. Prieš tapdamas Lietuvos prezidentu, jis ilgai ėjo svarbias pareigas aplinkosaugos srityje JAV.
V. Adamkaus nuomone, susidaro įspūdis, kad Rusijoje specialiai laukiama, kol bus pastatyta naftos gavybos platforma ir tuomet pareikšta, kad darbai jau prasidėjo ir negalima griauti to, kas jau pastatyta.
"To neturėtume leisti. Manau, kad pats prezidentas turėtų tuojau pat pakelti telefono ragelį ir paskambinti prezidentui Vladimirui Putinui bei paprašyti viešai pasakyti: Rusija tęs pradėtus darbus ir nekreips dėmesio į nieką, ar stabdys juos ir keis savo poziciją", - teigė V. Adamkus.
V. Adamkus teigė prieš pusantrų metų apie galimą naftos gavybą kalbėjęs su Kaliningrado valdžios atstovais.
"Jie tuomet teigė, kad Rusija nesiima jokių konkrečių darbų ir galbūt jokie naftos gavybos darbai išties nebus pradėti. Tačiau šiandien mes matome visai ką kita: konkretūs projekto įgyvendinimo žingsniai jau yra žengiami", - sakė V. Adamkus.
V. Adamkus apgailestavo, kad Rusija nenori suteikti jokių garantijų ir numatyti jokių "saugiklių", galinčių bent iš dalies garantuoti, kad kokia nors nelaimė neįvyks.
Prezidento teigimu, Rusijai po Kuršių mariomis esantys naftos šaltiniai neturėtų būti gyvybiškai svarbūs, nes už Uralo kalnų ir Kaukaze jie turi daugiau naftos, "negu jie patys gali išgauti ir sunaudoti".
"Atsitikus nelaimei ir išsiliejus naftai, nukentės ne tik jūros gyvūnija ir augmenija, bet ir pajūris, ir žmonės. Mano nuomone, tai būtų nepateisinama ir susidariusi situacija reikalauja aiškaus sprendimo bei nedviprasmiško Rusijos apsisprendimo ir atsakymo", - teigė V. Adamkus.
Prezidento R. Pakso patarėjas užsienio politikos klausimais Alvydas Medalinskas, komentuodamas V. Adamkaus pareiškimą, BNS sakė, kad "klausimas nėra toks paprastas, kaip tą nori parodyti kai kurie opozicijos politikai ir prie jų prisijungiantis aiškiai į vidaus politiką sugrįžti norą parodantis V. Adamkus".
"Jeigu klausimas būtų paprastas, tai buvęs prezidentas, pats ekologas, kaip teigiama, žmogus, išvalęs Čikagos ežerus, tikrai būtų per penkerius prezidentavimo metus pakėlęs ragelį, paskambinęs Rusijos vadovui, su kuriuo, beje, buvo ir asmeniškai susitikęs, ir pareikalavęs, kad platformos statybos darbai būtų sustabdyti", - kalbėjo A. Medalinskas.
Jis pabrėžė, kad "deja, tačiau tik R. Pakso laikais Lietuvos vadovybė ėmėsi ryžtingų žingsnių".
"Prezidentas R. Paksas buvo tas žmogus, kuris pasiekė, jog UNESCO atsiųstų svarbią tarptautinę komisiją, kurį įvertintų ekologines naftos gavybos pasekmes", - sakė R. Pakso patarėjas A. Medalinskas.
Jo teigimu, po prezidento susitikimo su Rusijos aukštųjų parlamento rūmų - Federacijos Tarybos - pirmininku Sergejumi Mironovu Rusijos pusė prakalbo apie Lietuvos ir Rusijos aplinkos ministrų susitikimo galimybę.
"Susidaro įspūdis, jog kai kurie opozicijos politikai tik ir laukė, kada prezidentas R. Paksas, aktyviai darbavęsis įvairiais klausimais per pirmąjį prezidentavimo pusmetį, išeis atostogų, kad galėtų daryti savo politinius pareiškimus", - teigė A. Medalinskas.
Praėjusį savaitgalį prasidėjusios R. Pakso atostogos truks dvi savaites.
1983 metais atrastas telkinys "D-6" ("Kravcovskojė") yra Baltijos jūros šelfe už 22 kilometrų nuo Kuršių nerijos pakrantės ir tik už 7 kilometrų nuo Lietuvos ir Rusijos jūros sienos.
Naftos gavybą "D-6" telkinyje planuojama pradėti šių metų pabaigoje ar kitų pradžioje, didžiausias projektinis pajėgumas būtų pasiektas dar po kelerių metų. "LUKoil" kompanija planuoja šį telkinį eksploatuoti 25-30 metų. Kasmet išgaunamos naftos kiekis sudarytų apie 600-700 tūkst. tonų.
Lietuvos ir Rusijos žaliųjų organizacijos tvirtina, kad pradėjus realizuoti projektą "D-6" gali būti užteršta aplinka, iškilti atsitiktinio naftos išsiliejimo pavojus ir daromas bendras neigiamas poveikis Kuršių nerijai, kuri 2000 metais buvo įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.
Rusijos Gamtos išteklių ministerijos pareigūnai teigia, kad nėra jokių kliūčių pradėti naftos gavybą "D-6" telkinyje Baltijos jūros šelfe Kuršių nerijos pašonėje, nes ekologinės ekspertizės projektai buvo teigiami.
Tačiau, nepaisant daugkartinių raginimų, Lietuva iki šiol negavo iš Rusijos ekologinės ekspertizės apie "D-6" telkinio eksploatavimą išvadų.
BNS