• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors vasara nešykšti saulės spindulių, gydytojai ragina nežaisti su sveikata aklai be saiko jais mėgaujantis. Jie įspėja, kad odos vėžio neskauda, tačiau laiku nepasitikrinus dėl įtartino apgamo vėliau gali būti ir vėlu. Siekiant laiku pastebėkite klastingą ligą ar jai užkirsti kelią gydytojai kviečia dalyvauti jau tradicine tapusios Euromelanomos akcijoje birželio 16 d.

Nors vasara nešykšti saulės spindulių, gydytojai ragina nežaisti su sveikata aklai be saiko jais mėgaujantis. Jie įspėja, kad odos vėžio neskauda, tačiau laiku nepasitikrinus dėl įtartino apgamo vėliau gali būti ir vėlu. Siekiant laiku pastebėkite klastingą ligą ar jai užkirsti kelią gydytojai kviečia dalyvauti jau tradicine tapusios Euromelanomos akcijoje birželio 16 d.

REKLAMA

Duomenys nedžiugina – odos vėžio atvejų kasmet daugėja didėja ir mirštamumas. Tačiau gera žinia ta, kad šį onkologinį susirgimą įmanoma aptikti laiku – tereikia neatidėlioti vizito pas gydytoją. 

„Vėžio registro duomenimis, Lietuvoje per 15 metų yra nustatyta 6 tūkstančiai naujų melanomos atvejų. Tai reiškia, kad nustatoma po 400 melanomos atvejų per metus. Ir atvejų skaičius daugėja, 4 kartus išaugo tarp vyrų ir 2 kartus – tarp moterų, taip pat 1,3 kartus padidėjo mirštamumas. Tai rodo, kad labai reikalinga pirminė profilaktika ir tokio pobūdžio akcijos, kaip vyksta šiandien“, – liūdinančią statistiką pateikė Kauno klinikų Onkodermatologijos sektoriaus vadovė prof. dr. Skaidra Valiukevičienė.

Dėmesys jaunimui

Nors odos vėžio, melanomos pikas yra vyresniame amžiuje sulaukus virš 50–60 metų, gydytojai atkreipia dėmesį, kad ne mažiau dėmesio savo odai, jos apsaugai turėtų skirti ir jaunimas. 

REKLAMA
REKLAMA

„Tai reiškia, kad nustatoma po 400 melanomos atvejų per metus. Ir atvejų skaičius daugėja, 4 kartus išaugo tarp vyrų ir 2 kartus – tarp moterų, taip pat 1,3 kartus padidėjo mirštamumas“, – sakė S. Valiukevičienė.

REKLAMA

„Apie jaunimą kalbame dėl to, kad didžiausia pažaida įvyksta vaikystėje, jaunystėje. Bent jau anksčiau jaunimas lauke praleisdavo daugiau laiko – žaisdavo, sportuodavo saulėje. Ta mada sportuoti, būti aktyviam, sveikam su jauna karta atgimsta.

Nors 80 apklaustųjų Europoje žino, kad saulės spinduliai yra kenksmingi, rūkymas gali sukelti plaučių vėžį, tačiau nuo žinių iki veiksmo yra didžiulis tarpas ir ne visi supranta, kad reikia kepuraitę užsidėti, pasitepti kremu, apsirengti. Galų gale kiek dabar yra  sportinės aprangos lauke pasirinkimo“, – Santaros klinikų surengtoje konferencijoje akcentavo Euromelanomos pradininkė bei koordinatorė Lietuvoje prof. dr. Matilda Bylaitė-Bučinskienė.

REKLAMA
REKLAMA

Europos onkodermatologijos asociacijos valdybos narė priminė, kad ši akcija rengiama tiek šviečiamuoju tikslu, tiek suteikiant galimybę žmonėms nemokamai pasitikrinti odos darinius.

„Neretai pavargę žmonės, tekini lėkdami po darbų tiesiai neria į atostogas ir neretai pamiršta pasirūpinti savo oda. Tad pavasaris yra tas momentas, kada norisi susikaupti ir priminti apie tai. (...) Pagrindinis šių metų akcijos fokusas – jaunimas, tai yra Z karta, ji nuo ankstesnės kartos skiriasi tuo, kad žymiai labiau rūpinasi savo sveikata.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jie žymiai mažiau rūko, mažiau vartoja alkoholio, renkasi eiti į sporto klubą, renkasi lauko sporto šakas, vandens sportą vietoj to, kad švęstų baruose. Tai yra labiau sąmoninga karta nei ankstesnės, nes Lietuvoje šiaip trūksta sąmoningumo ir noro rūpintis savo oda. Tad dermatologai nori dar kartą prieš vasarą priminti, kad laikas pasitikrinti, apžiūrėti, o rudenį – tą padaryti dar kartą, ar teisingai rūpinomės oda visą vasarą“, – aiškino profesorė.

REKLAMA

Aptinka dešimtis susirgimų

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Dermatovenerologijos centro vadovas Tadas Raudonis pasakojo, kad per tokius patikrinimus  aptinkama nemažai odos susirgimų.

„Kasmet per patikras fiksuojama iki 10 melanomų, taip pat būna kelios dešimtys kitų vėžinių susirgimų ar ikivėžinių būklių. Ir visiškai nėra kažkokio amžiaus cenzo šiems pacientams. Praėjusiais metais buvo ir dvidešimt kelių, ir trisdešimties metų pacientai, kuriems buvo įtarti piktybiniai susirgimai. Taigi ir jaunoji karta turėtų atkreipti dėmesį į savo odą“, – kalbėjo gydytojas.

REKLAMA

Jis pridūrė, kad prie šių patikrų prisideda nemažai Santaros klinikos specialistų – šiemet jų irgi bus virš 20. T. Raudonis pridūrė, kad tai – ir nebloga proga greičiau patekti pas gydytojus.  

„Žinoma, kad eilės patekti pas gydytojus dermatovenerologus yra gana didelės, tai yra proga patekti greičiau, šiek tiek pastovėjus gyvoje eilėje.“

Aktyviai į akciją įsitraukiusių Kauno klinikų Onkodermatologijos sektoriaus vadovė prof. dr. S. Valiukevičienė džiaugėsi, kad pusę atvejų pavyksta aptikti ankstyvose stadijose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Esame labai aktyvus centras melanomos pacientų gydyme. Per metus nustatome 166 naujų melanomos atvejai. Reikia pasidžiaugti, kad pusė iš jų yra pradinėse stadijose, kita dalis pacientų jau yra uždelstų stadijų“, – sakė ji.

Kodėl reikia ateiti pasitikrinti?

Pasak T. Raudonio, ateiti pas gydytojus pasitikrinti savo apgamų bent kartą gyvenime reikėtų kiekvienam žmogui, nes rizika eiliniam baltaodžiui per gyvenimą susirgti odos vėžiu siekia apie 30 proc.

REKLAMA

„Tai kas trečias iš mūsų, tikėtina, kažkada gyvenime turės kažkokį onkologinį odos susirgimą. Visų pirma reikėtų atkreipti dėmesį į ant kūno esamus apgamus – ar turime pakitimų, asimetriškų, neaiškiais kraštais, kelių spalvų, didesnių darinių. 

Bet dažnai žmonės nelabai žino, į ką konkrečiai atkreipti dėmesį, todėl yra rekomenduojama nors vieną katą per gyvenimą apsilankyti pas onkodermatologą pirminei apžiūrai ir po to jau individualiai sprendžiama, kad viskas daugmaž  neblogai ir galima lankytis kas kelis metus, esant poreikiui, jei kyla kažkokių įtarimų, tada rekomenduojamas dažnesnis lankymasis pas gydytojus“, – patarė  gydytojas.

REKLAMA

S. Valiukevičienė kartu kvietė atvykti pasitikrinti ir tam tikrų rizikos grupių asmenis – tie, kurie yra po organų transplantacijos, turi imunodeficitinę būklę, mat tarp tokių asmenų melanomos atvejai yra labai dažni.

„Visi dariniai, kurie staigiai auga, neišnyksta, yra žaizdelė, kuri šlapiuoja ir per du mėnesius nesiruošia mažėti, tik didėja, kraujuoja, dedasi šašas – visais šiais atvejais geriau kreiptis“, – patarė M. Bylaitė-Bučinskienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Taip pat kviesčiau atvykti net šeimomis, kuriose jau yra nustatyta melanomos atvejų, tuos žmones, kurie turi daug pigmentinių apgamų. Ateiti raginčiau ir tuos, kurie turi vadinamąjį bjauriojo ančiuko simptomą – kartais būna labai švari žmogaus oda, bet atsiranda vienas pakitęs, besikeičiantis, kitaip atrodantis, didėjantis darinys. Taigi lauktume tikslinių, motyvuotų pacientų“, – sakė profesorė.

Itin klastingas vėžys

M. Bylaitės-Bučinskienės pastebėjimu, bėda yra ta, kad odos vėžio neskauda, tad žmonės ir neskuba kreiptis.

REKLAMA

„Visuomenėje melanoma suvokiama, kad tai yra juodas bjaurus taškas, šlakas, pigmentas ir tada, jei jau negerai, neiti, nes jei pajudinti, tai išplis. Tai yra labai gajus mitus, nes visi kaimynai taip pataria. Arba, jei mato kitos spalvos greitai augantį darinį, ne taip kreipia dėmesį. Dermatologai labai nerimauja dėl greitai augančių tamsių arba rožinio atspalvio darinių. 

Visi dariniai, kurie staigiai auga, neišnyksta, yra žaizdelė, kuri šlapiuoja ir per du mėnesius nesiruošia mažėti, tik didėja, kraujuoja, dedasi šašas – visais šiais atvejais geriau kreiptis. Geriau žmogų nuraminti, jei viskas gerai, nei klausti, kodėl du tris metus delsė. Kuo greičiau  odos vėžį diagnozuojame, šaliname chirurginiu būdu, tuo yra geresnis rezultatas, ypač kalbant apie melanomas, kurios gali greitai progresuoti, išplisti ir turėti skaudžių pasekmių“, – kalbėjo gydytoja.

REKLAMA

Saugaus įdegio nėra

Gydytojai taip pat akcentavo, kad taip pat yra įrodyta aiški saulės  įtaka odos vėžio vystymuisi. Todėl, jų teigimu, tokio dalyko kaip sveikas įdegis nėra.

„Tai nereiškia, kad mes visiškai turime vengti saulės, galime būti lauke ir pasimėgauti saule. Bet tai turi būti su saiku ir rekomenduojama, kad tai būtų iki 11 val., kai saulė dar kyla, ir nuo 16 val., kai jau leidžiasi. Kai einama dieną į saulę, reikia naudoti apsauginius kremus nuo saulės pasirinkimas yra didžiulis“, – pabrėžė T. Raudonis.

REKLAMA
REKLAMA

Konstatavęs, kad didžiajai daliai lietuvių trūksta vitamino D, kartu jis priminė, kad vien su saule sunku ir per daug rizikinga gauti tinkamą jo kiekį.

„Sakyčiau, gana rizikingas procesas gulėti paplūdimyje dėl vitamino D, kai mes jo gailime nusipirkti  bet kokioje vaistinėje bet kokia forma ir įvairiomis dozėmis. Taigi tai tikrai neturėtų būti motyvas eiti į saulę.  Kitas dalykas, reiktų nepamiršti, kad saulė sendina, yra daug stipresnis fotosenėjimas. 

Tad pasakojame pacientams, kad naudotų apsaugas, jei nori senatvėje lėčiau senti ir nori atrodyti jauniau ir gražiau. Jei jums vis tik odos įdegis yra gražus, šiandien turime begalę kokybiškų įvairių savaiminio įdegio priemonių, kurios išlieka ilgai, pasidengia gražiai ir atrodo natūraliai“, – pasakojo T. Raudonis. 

Pasitikrinti birželio 16 d. kvies keliuose miestuose

Žengti pirmąjį žingsnį ir atvykti nemokamai odos vėžio profilaktinei patikrai š. m. birželio 16 d. medikai kviečia keliuose miestuose. Patikrą vykdys ir informaciją apie odos vėžio prevenciją tą dieną teiks gydytojai dermatovenerologai žemiau nurodytose vietose:

Vilnius:

  • Vilniaus miesto savivaldybė, Konstitucijos pr. 3, Vilnius – nuo 10:00 iki 16:00;
  • Bendrosios ir estetinės dermatologijos klinika „CLINIC IN”, S. Konarskio g. 2, Vilnius – nuo 14:00 iki 16:00
  • Sapiegos klinika Paupio aikštėje, Aukštaičių g. 12, Vilnius – nuo 10:00 iki 14:00

Kaunas:

LSMU Kauno klinikų Ambulatorinės diagnostikos centras, Eivenių g. 2, Kaunas – nuo 9:00 iki 12:00

Panevėžys:

UAB Affidea, Smėlynės g. 74, Panevėžys – nuo 10:00 iki 14:00

Širvintos:

Viktorijos Trinkūnienės IĮ, P. Cvirkos g. 3, Širvintos – nuo 10:00 iki 12:00 bei nuo 14:00 iki 17:00

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų