• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Sąjungos (ES) pareigūnai reaguoja į kritiką, kad Briuselyje baigia įsiviešpatauti stambaus verslo interesai. Naujausias sumanymas - privalomai registruoti visus lobistus.

REKLAMA
REKLAMA

Skaičiaus niekas nežino

Europos Komisija (EK) kartu su Europos Parlamentu (EP) sudarė bendrą darbo grupę, kuri turės iki kitų metų vidurio parengti konkrečius planus, kaip turėtų veikti ES institucijose veikiančių lobistų registravimo sistema.

REKLAMA

Manoma, jog tokių asmenų, atstovaujančių verslo kompanijų ir įvairių organizacijų interesams, iš viso gali būti daugiau nei 15 tūkst., tačiau tikslaus skaičiaus niekas nežino. Tik nedidelė dalis lobistų turi oficialų akreditacijos pažymėjimą. Apytikriu EP vertinimu, apie 70 proc. visų lobistų yra samdomi verslo kompanijų, 20 proc. - ne pelno siekiančių organizacijų, tokių kaip profesinės sąjungos ir gamtos apsaugos grupės, o likusieji atstovauja regionų, miestų ir tarptautinių organizacijų interesams.

REKLAMA
REKLAMA

Tikimasi, kad privaloma lobistų registracija padidins privataus verslo ir ES pareigūnų ryšių skaidrumą, informacija apie lobistų veiklą taps prieinamesnė ES piliečiams.

Specialią darbo grupę sudaro estų eurokomisaras Siimas Kallas ir trys europarlamentarai: Diana Wallis, Ingo Friedrichas ir Jo Leinenas. Darbus jie tikisi užbaigti iki kitais metais vyksiančių EP rinkimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Reikalauja daugiau atsakomybės

Nepaisydami ES pareigūnų pažadų, daugiau nei 160 nevyriausybinių organizacijų, sudariusių susivienijimą „Alter-EU“, atstovai neatsisako savo teiginių, jog ES teisės aktuose ir toliau visų pirma atsispindi stambaus verslo kompanijų, o ne paprastų piliečių interesai.

REKLAMA

„Pažeidžiamos netgi pačios EK nustatytos taisyklės. Ekspertų grupes, ypač tas, kurios rengia pasiūlymus dėl biotechnologijų ir anglių pramonės reguliavimo, visiškai kontroliuoja pramonės atstovai“, - teigė „Alter-EU“ aktyvistas Yiorgos Vassalos.

Y. Vassalos pabrėžė, kad EK iki šiol atsisako pateikti visuomenei duomenis apie tuos ekspertų grupių narius, kurie pageidauja likti nežinomi. Jų priimamos rekomendacijos vėliau turi didelę įtaką leidžiant ES teisės aktus. Y. Vassalos teigimu, dėl šios priežasties visuomenė turi teisę žinoti visą ekspertų grupių sudėtį ir reikalauti jų atsakomybės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų