Botulinas, hialiurono rūgštis, vitaminų kokteiliai iš mezoterapijos arsenalo, Lietuvos grožio rinkoje jau užima solidžias pozicijas. Šias injekcijas ypač populiarina lietuviškojo šou verslo atstovai, viešai girdamiesi, kokios dirbtinės priemonės palaiko puikią jų išvaizdą. Deja, informacija apie tai, kodėl šias procedūras pradėjus tenka jas nuolat kartoti – neviešinama. Pasirodo, tam yra priežasčių...
„Jauninasi“ net paaugliai
Lietuvos specialistai šias procedūras rekomenduoja atlikti ne jaunesniems negu 25 metų asmenims, gi pasaulyje botulino toksino bei kitų panašaus poveikio injekcijų vartotojų amžius sparčiai jaunėja.
JAV estetinės plastinės chirurgijos draugijos duomenimis dar 2009 metais šalies paaugliams (18 metų ir jaunesniems), atlikta net 4000 procedūrų daugiau nei 2008-aisiais. Kasmet šis skaičius sparčiai didėja.
Organizacija pastebi, kad injekcijomis gražinasi vis daugiau net 13–19 m. jaunuolių...
Skamba absurdiškai, bet JAV, Didžiojoje Britanijoje ir kitose šalyse, labai populiarūs botulino toksino užpildų rinkiniai, kuriuos galima užsisakyti internetu. Pakuotėje yra preparatas, specialios adatos ir veido raukšlių žemėlapis. Injekcijos atliekamos namų sąlygomis. Grožio specialistus tokia saviveikla šiurpina, jie perspėja apie galimas infekcijas ir baisius šalutinius reiškinius - per didelis botulino kiekis ar netikslus dūris gali padaryti lūpas nejautrias.
Spartina senatvę
Lietuvoje gražintis injekcijomis pradedama jau nuo 20 metų. Paradoksalu, tačiau siekdami išlaikyti kūdikio skaistumo odą tokie pacientai pasmerkia save sparčiai senatvei.
Gamta natūraliai maitina odą ne iš išorės, o iš vidaus per kapiliarus. Pateikdami maitinimą injekcijomis tiesiai į ląstelę, mes tiesiog kasame sau duobę leisdami organizmui suprasti, kad kapiliarai mums nebereikalingi. Tokiu būdu jie atrofuojasi ir nebeatlieka savo natūralios funkcijos – neaprūpina odos reikiamais vitaminais.
Moterys, intensyviai atliekančios mezoterapijos procedūras, pačios pastebi, kad jų oda staigiai pradeda senti, jei tarp procedūrų būna didelės pertraukos – štai tokia yra reali injekcijų kaina.
Botulinas, hialiuronas ir vitaminų kokteiliai tiesiog natūraliai gimdo priklausomybę šioms procedūroms. Moterys, lyg voverės patenka į uždarą ratą iš kurio yra tik viena išeitis – susitaikyti su nuolatiniu procedūrų kartojimu.
Mokslininkų išvados
Viskonsino Medisono (JAV) universiteto mokslininkų teigimu, botoksas išlygina ne tik raukšles, bet ir paveikia smegenis. Mokslininkai tvirtina, kad neretai po injekcijų gali sutrikti žodinio teksto suvokimas. Tą patvirtino atliktas eksperimentas su moterimis, prieš joms įšvirkščiant botokso ir po jo. Po atliktos botokso procedūros moterims prireikė daugiau laiko, kad jos galėtų suformuluoti mintis ir suvoktų tai, ką pasakė.
Niujorko medicinos koledžo dermatologai įsitikinę, kad botokso injekcijos gali pagreitinti senėjimą: botoksas, patekęs į raumenį, jį paraližuoja. Mimikų procese dalyvauja daug kitų raumenų ir jei vienas iš jų nustoja funkcionuoti, kiti suaktyvėja, sudarydami naujų raukšlių, tik kitoje vietoje.
Specialistai rekomenduoja botokso injekcijas atlikti ne daugiau nei 10 kartų per savo gyvenimą.
Hialurono rūgštis – tik po išsamių konsultacijų
Išgirtoji hialiurono rūgštis taip pat nėra „nekaltas“ preparatas. Iki dabar buvo manoma, kad ji visiškai nekenksminga. Šiandien nuomonė pasikeitė. Dėl savo „superdrėkinančio“ faktoriaus, švirkščiamas į odą hialiuronas gali atlikti „meškos paslaugą“ – sulaikyti drėgmę toje vietoje, kuri ir taip nesusitvarko su drėgmės pertekliumi. Tai didina galimybę susidaryti nosies – lūpų klostėms.
Kai kalbama apie tai, kad hialurono injekcijų poveikis yra nevienkartinis, ir šios procedūros pristatomis kai profilaktinė priemonė nuo senėjimo – būtina išsami konsultacija, nes kiekvienas toks poveikis gali tik padidinti problemą.
Botulinu gydė žvairumą ir tiką
Ir pabaigai apie tai, kaip botulino injekcijos tik per atsitiktinumą pradėtos taikyti grožio industrijoje.
Botulino toksinas, kaip jauninanti ir raukšles lyginanti priemonė, naudojamas jau dešimtmetį. Pirmieji šį preparatą grožio procedūroms pritaikė kanadiečiai gydytojai vyras ir žmona Alistairas bei Jean Carruthersai. J. Carruthers dirbo oftalmologe, botulino toksinu gydė tiką ir žvairumą.
1987 m. ji atliko eilinę procedūrą: sušvirkštė šio preparato šalia antakio pacientei, kurią vargino tikas - nekontroliuojamas mirksėjimas. Per kitą procedūrą pacientė pati dūrė pirštu į savo kaktą ir paprašė ten suleisti šio preparato. Gydytojai pastebėjus, kad toje vietoje ji yra sveika, moteris išrėžė: „Jei dursite čia - išnyks raukšlė!“
J. Carruthers šį anekdotinį atvejį papasakojo savo vyrui dermatologui. Pirmąja ponios Jean paciente tapo jos sekretorė, o 2002 metais oficialiai patvirtinta, kad preparatas mažina raukšles.