• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gali būti, kad vienas iš būsimosios Europos kultūros sostinės renginių vyks teismo salėje. Prieš tris savaites pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl daugiau nei pusės milijono litų neteisėto iššvaistymo, kuriant Vilniaus - Europos kultūros sostinės interneto svetainę, rašo "Respublika".

REKLAMA
REKLAMA

Įtarimai nepateikti

Vilniaus apygardos prokuratūros atstovas spaudai Aleksandras Juozapaitis patvirtino, kad birželio 12 d. buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal baudžiamojo kodekso 184 straipsnio antrąją dalį dėl padarytos nusikalstamos veikos - didelės vertės valstybinio turto lėšų iššvaistymo. Tyrimą atlieka Vilniaus miesto vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos Nusikaltimų tyrimo tarnybos Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai. Kol kas įtarimai niekam nepareikšti.

REKLAMA

Kol prokurorai susipažįsta su jiems pateikta medžiaga, "Respublikai" pavyko gauti Všį "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" (VEKS) sudarytas sutartis su internetinių paslaugų tiekėjais - UAB "Proto zona" ir UAB "Baltijos pramogų informacija" ir paprašė nepriklausomo web konsultanto Vyginto Vilučio jas įvertinti.

REKLAMA
REKLAMA

Pinigai sumokėti - darbai neatlikti

Pirmąją - 200 tūkst. litų vertės - sutartį tuometinė Všį VEKS direktorė Giedrė Kabašinskienė 2007 m. vasario 19 d. sudarė su UAB "Proto zona".

Pagal šią sutartį turėjo būti sukurtas funkcionalus ir reprezentatyvus internetinis puslapis, kuriame ketinta skelbti informaciją apie programą "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Neaišku, kodėl šiai interneto svetainei sukurti skirta tokia didelėpinigų suma. Kuriant svetainę reikėtų pradėti nuo svetainės

dokumentacijos ruošimo, projektą įgyvendinti galinčių vykdytojų įkainių palyginimo, - pastebi nepriklausomas web konsultantas V.Vilutis. - Sutartyje nėra detalaus svetainės ruošimo dokumentavimo, parašyto ne tik "teorine", bet ir "technine" kalba".

REKLAMA

Pasak eksperto, susidaro įspūdis, kad atsakingiems žmonėms buvo svarbiausia pervesti pinigus, negalvojant apie būsimus darbus. VEKS nesidomėjo, ar tikrai atlikti visi numatyti darbai. Be to, atlikti darbai nėra dokumentuojami.

"Paprastai, man susiduriant su interneto svetainių kūrimu, būna priešinga tendencija - laukiama kol visi darbai bus atlikti, tuomet testuojama, vyksta susitikimai, apmokymai, kaip dirbti su nauja sistema, taisomos klaidos, dažnai būna prašoma ką nors pakeisti. šiuo atveju akivaizdu: sutartis pasirašyta vasario 19 d., o jau gegužės 1-ąją pasirašytas Darbų atlikimo aktas".

REKLAMA

Šie faktai liudija, kad per porą mėnesių UAB "Proto zona" turėjo atlikti visus numatytus darbus. O užsakovai (VEKS) sutiko iš anksto sumokėti už svetainės sukūrimą. Greičiausiai - "Culturelive.lt", nors sutartyje tokio svetainės adreso net nenurodoma. Gal siekiant suklaidinti, gal apmaudžiai suklydus... Nors, atrodytų, jei jau kalbama apie tokią nemažą

sumą mokesčių mokėtojų pinigų, aplaidumo neturėtų būti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Minėtoje sutartyje taip pat nėra detalizuojama, kada darbai buvo atlikti. V.Vilutis pastebi, kad per tokį trumpą laiką sunku būtų atlikti panašų darbą, koks nurodomas sutartyje. "Visi darbai turėjo būti dokumentuoti ir užfiksuoti pasirašant Darbų atlikimo aktus. Dabar galima daryti išvadą, kad darbai nebuvo atlikti. Išskyrus tai, kad buvo įkurta ir vystoma svetainė. Tai kainavo apie 30 tūkst. litų. Tačiau neatlikta darbų už maždaug 170 tūkst. litų (šios sumos nurodytos sutarties priede)", - dėsto ekspertas.

REKLAMA

Konkurso neprireikė

Abu VEKS steigėjai - Kultūros ministerija ir Vilniaus miesto savivaldybė atliko VEKS vidaus auditus. Tačiau nei vieno jų metu nebuvo tikrinama, ar atlikti sutartyse numatyti darbai. Tačiau pastebėta, kad VEKS, neskelbdama konkurso, pasirinko tik vieną darbų vykdytoją.

REKLAMA

Antrąją interneto svetainės sukūrimo sutartį 2008 m. vasarį pasirašė dabartinė VEKS direktorė Elona Bajorinienė. šios sutarties vertė - 513 tūkst. litų.

V.Vilutis teigia, kad šioje sutartyje akivaizdūs analogiški pažeidimai. "Be kitų neatliktų darbų, nėra įvykdytas svetainės techninis projektavimas, o be projektavimo, mano supratimu, nėra jokios galimybės bent apytiksliai nustatyti, kiek realiai panašaus portalo sukūrimas galėtų kainuoti", - sako konsultantas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sutartyje nurodoma, kad visi svetainės kūrimo darbai turėjo būti baigti šių metų birželio 11 d. Tačiau V.Vilutis teigia, kad tą dieną jų buvo atlikta tik maždaug 10 procentų. Pavyzdžiui, 500 tūkst. litų kainuojanti svetainė buvo sukurta tik lietuvių kalba, iš numatytų šešių. Svetainėje nebuvo galima rezervuoti lėktuvų bilietų (tiesa, tai jau galima padaryti šiandien), automobilių, viešbučių rezervacijos taip pat nebuvo. Nebuvo ir daugybės kitų, sutartyje numatytų dalykų.

REKLAMA

Keisčiausia, teigia ekspertas, kad VEKS savo portalo sukūrimui pasirinko vykdytoją, kuris pats nekuria interneto svetainių ir neatlieka programinių darbų. Jokių duomenų apie UAB "Baltijos pramogų informacija" atliktus programinius arba interneto svetainių-portalų darbus nėra pateikta nei šios UAB sukurtoje svetainėje "Eb.lt", nei pasirašytose sutartyse su VEKS.

REKLAMA

"Krenta į akis ir skubotas pinigų mokėjimas. Pagal abi sutartis sumokėta suma sudaro 450 tūkst. litų (90 proc. sumos), neatsižvelgiant į tai, kiek darbų yra atlikta, - teigia V.Vilutis. - Manau, kad nei viena pelningai dirbti norinti Lietuvos įmonė nesutiktų mokėti pinigų už katę maiše, taip pat už neatliktus darbus".

Algė Ramanauskaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų