Berniukai judresni, mergaitės imlesnės mokslams. Šią tiesą dauguma mūsų žino ir be jokių rimtų mokslinių traktatų. Ir vis dėlto ar tikrai tiesa, kad vidutinė statistinė mergaitė protingesnė už vidutinį statistinį berniuką?
Ir kodėl berniukai paprastai sunkiau išmoksta skaityti ir rašyti, bet mergaitės, puikiai su mokslais startavę pradinėse klasėse, vėliau užleidžia pirmūnų pozicijas iš pradžių vidutiniokais buvusiems padaužoms berniukams?
Nuo ko prasideda skirtumai?
Berniukai ir mergaitės nuo pat gimimo skiriasi ne tik savo anatomija, bet ir kai kuriais vystymosi ypatumais. Paprastai berniukai gimsta kiek didesni už mergaites, jų galvos būna didesnės, naujagimiai sveria kiek daugiau. Vaikščioti vidutinis statistinis berniukas išmoksta 2-3 mėnesiais vėliau, nei jo
ndraamžės mergaitės, kalbėti pradeda net 4-6 mėn. vėliau.
O štai Sankt Peterburgo neuropsichologai, stebėję naujagimių smegenų veiklą, nustatė, kad berniukų ir mergaičių smegenys nuo pat gimimo dirba skirtingais ritmais.
Iki 8 metų vidutinio berniuko klausa geresnė, nei mergaitės, tačiau mergaitės iš prigimties jautresnės triukšmui. Taip pat mergaičių oda jautresnė, jos labiau jaučia diskomfortą kūnu, yra labiau linkusios arsakyti į prisilietimą, glostymą.
Mergaičių žaidimai nuo pat mažens yra labiau grįsti žiūrėjimu į arti esančius daiktus. Mergaitės paprastai išdėlioja savo lėles, rūbelius, baldelius, papuošalus ir žaidžia su jais ribotame plote, joms užtenka mažučio kampelio. Tuo tarpu berniukų žaidimai daug dažniau reikalauja žvilgsnio į tolį: jie gainiojasi vienas kitą, mėto įvairius daiktus, taikosi į juos ir savo žaidimams linkę išnaudoti visą juos supančią erdvę. Jei horizontalios plokštumos jiems pasirodo per mažai – noriai okupuoja ir vertikalią: lipa į spintų lentynas, karstosi fotelių ir sofų atlošais, kabarojasi ant durų, kabo įsikibę staktų. Tokie žaidimai – ne šiaip berniukiški išdykavimai, tiesiog mažieji vyrukai iš prigimties šitaip suvokia ir perpranta pasaulį.
Gamtos užmačios
Kodėl gamta taip sutvarkė, kad iš prigimties skiriasi berniukų ir mergaičių psichika?
Pastebėta, kad evoliucijos eigoje viena su kita nuolat kovoja dvi tendencijos. Visų pirma gamta siekia įtvirtinti tuos rūšies požymius, kurie tai rūšiai yra reikalingiausi, būtent jie paveldimi iš kartos į kartą. Kita vertus, keičiantis gyvenimo sąlygoms įvairūs anksčiau gana tvirti bruožai ir požymiai ima nykti, menkti, atsiranda naujų – taip rūšis prisitaiko prie išlikimo naujomis sąlygomis.
Šias dvi tendencijas itin gerai atspindi vyriška ir moteriška lytis. Moteriškos lyties palikuonių genetinėje atmintyje saugomi visi vertingiausi evoliucijos eigoje įgyti bruožai, o vyriška lytis – atvirkščiai, lengvai atsikrato pasenusių ir yra imlesnė naujoms savybėms.
Kad būtų pratęsta giminė, reikia daug moterų ir vos keleto vyrų. Todėl moterišką lytį gamta saugo labiau, o vyrai tarsi tinkamesni egzemplioriai pačios motušės gamtos eksperimentams. Tad jiems galima drąsiai „diegti“ visas evoliucijos naujoves. Moterys yra nuosaikesnės, vienodesnės, o vyruose aptinkama daugiau tiek naudingų, tiek žalingų mutacijų. Štai ir paaiškinimas, kodėl tarp berniukų esama daugiau žvairumo, mikčiojimo, disleksijos atvejų. Jie taip pat dažnesni logopedų pacientai.
Vyro smegenys didesnės apimties, labiau išsivystę, bet... ne tokios patikimos ir labiau pažeidžiamos, nei moterų. Taigi keičiantis gamtinėms, socialinėms ar psichologinėms sąlygoms vyrai kenčia labiau, jiems prisitaikyti sunkiau. Užtai gamta juos apdovanojo ieškotojų instinktu: kad galėtų išgyventi, atrasti naują, patogesnę vietą gyvenimui, ten, kur šilčiau ir sočiau. Kaip tik todėl berniukai ir vyrai lengviau perpranta naujas erdves, drąsiau rizikuoja, lengviau susiorientuoja sudėtingose situacijose, dažniau priima netradicinius, nestandartinius sprendimus.
Kas ir kame gudresnis?
Ir vis dėlto kaip šios vyriškos ir moteriškos savybės pasireiškia vaikystėje, ypač moksle?
Ikimokyklinukių ir pradinukių mergaičių kalba išsivysčiusi geriau, tačiau mąstymas labiau standartinis. Berniukai mąsto įvairiau ir įdomiau, tačiau tai ne iš karto pastebima, nes jų kalba tuo metu paprastai būna skurdesnė ir menkiau išvystytas gebėjimas reikšti mintis.
Pradinėse klasėse vidutiniam statistiniam berniukui į galvą šauna daugiau originalių idėjų, užtai vidutinė statistinė mergaitė jas lengviau išplėtoja ir pritaiko.
Nustayta, kad ir vėliau besimokydami berniukai lengviau „įkanda“ naujų, dar negvildentų užduočių sprendimus, tačiau, skirtingai nei mergaitės, beveik neteikia reikšmės uždavinių sprendimo kruopštumui ir apiforminimui. Berniukas tikriausiai greičiau ras nestandartinį matematikos uždavinio sprendimą, tačiau taip pat labiau tikėtina, kad jis suklys paprastuose, elementariuose apskaičiavimuose.
Tuo tarpu mergaičių kalba sklandesnė, jos skaito greičiau, rašo dailiau, bet... žodinėmis asociacijomis žongliruoti ir kryžiažodžius spręsti joms sekasi sunkiau, nei bendraamžiams berniukams.
Moksliniais tyrimais nustatyta, kad jau šešiamečių berniukų smegenyse aptinkama sritis, atsakinga už erdvinį mąstymą, o mergaitėms ji išsivysto tik apie 13-tus metus. Todėl berniukai dažniau sprendžia geometrinius uždavinius padedami erdvinių metodų: mintyse sukioja figūras, deda jas vieną ant kitos. O štai mergaitėms ir netgi matematikos mokytojoms, t.y. suaugusioms moterims, patogiau pervadinti kampus ir tieses raidėmis ir toliau sprendime operuoti būtent raidiniais simboliais, sprendimo šablonais ir teoremomis.
Taigi nepulkite į neviltį, jei jūsų sūnus lėčiau perpranta raides, raštą ir skaitymą, nei jo vyresnė sesutė, nemoka sklandžiai kurti atpasakojimo ir rašinėlio. Veikiausiai tai – tik jo vyriško mąstymo ypatumas. Be to, berniukai vystosi ir bręsta tikrai šiek tiek lėčiau ir vėliau, nei mergaitės. Galima konstatuoti, kad jų vaikystė trunka ilgau. Pasak vaiko raidos specialistų, septynmečiai berniukai savo biologiniu amžiumi nuo bendraamžių mergaičių atsilieka visais metais!
Mama sūnui – ne pavyzdys
Kai mama auklėja sūnų, jos pačios iš vaikystės atsinešta patirtis nelabai pravers. Mat tiek lyginti save vaikystėje ir savo vaiką dabar, tiek kelti save kaip pavyzdį sūnui visiškai beprasmiška ir neteisinga.
Norite sudrausminti berniuką? Trumpai ir aiškiai išdėstykite, kuo jūs nepatenkinta. Berniukai emocinę įtampą ištveria daug trumpiau, nei mergaitės. Po kelių sakinių jų klausymosi kanalas atsijungs ir vaikas tiesiog jūsų nebegirdės.
Berniukai turi savo kelią į suaugusiųjų gyvenimą, o kadangi jie yra labiau orientuoti į informacijos perpratimą (skirtingai nei mergaitės, kurias paprastai labiau domina santykiai tarp žmonių), dėl jų intelektualinės raidos nereikėtų pernelyg nervintis – viskas ateis savo laiku ir su kaupu!