Ilgėjantys rudens vakarai artina žvaigždžių karus: įprastas raudonos šviesos lazerines rodykles keičia naujos kartos kišeniniai lazeriai, kuriais galima pasiekti ne tik lėktuvus, bet ir palydovus.
Nauja technologinė pramoga
Seniai populiarumo viršūnę pasiekusios ir spėjusios nuo jos nusileisti lazerinės rodyklės, kuriomis į praeivius ar svetimus langus besitaikantys vaikai galėdavo pasijusti moderniausius ginklus su lazeriniais taikikliais naudojančiais supermenais iš Holivudo filmų, atrodo apgailėtinai prieš naujausią spindulinį arsenalą. O ir skirtas jis ne vaikams: kišeniniai raudonos, žalios ir mėlynos šviesos lazeriai tampa nauja pramoga tiems, kurie pasiruošę „žvaigždžių karų“ ginkluotei pakloti bent porą šimtų dolerių.
Lietuva garsėja lazerių technologijomis. Mokslinės, medicininės ir pramoninės paskirties lietuviški lazeriai darbuojasi daugelyje šalių. Tuo tarpu Kinijos bendrovė „Wicked Lasers“, be kita ko gaminanti ir karinės bei įvairios kitos specialios paskirties lazerių įrangą, neniekina ir masinės rinkos, išsiilgusios naujų technologinių žaisliukų.
„Wicked Lasers“ išgarsėjo pirmoji pateikusi rinkai delno dydžio mėlynos ir žalios šviesos lazerius. Šios rinkos nišos ji niekam neužleidžia iki šiol. Į kišenę telpantys jos „spinduliniai ginklai“ galingumu dešimtis ir net šimtus kartų lenkia įprastas lazerines rodykles.
Nuo šimto iki kelių tūkstančių JAV dolerių kainuojantys jos lazeriai gali ne tik surengti šviesos šou, sukurti įvairiaspalvį miesto erdvės „eksterjerą“, bet ir sprogdinti vaikiškus balionėlius, deginti popierių, „pramušinėti“ ploną plastiko sluoksnį.
O „Star Wars“ serialo gerbėjams siūlomi garsieji šviesos kalavijai, kurie, nors ir nepjausto metalo kaip sviesto, vis dėlto naktiniame mieste daugeliui įvarytų nemažai baimės.
Cigaretę pridegs spindulys
Bendrovės interneto svetainėje įvairių serijų lazeriai pristatomi citata iš žurnalo „Wired“: „Kam reikia 22 kilometrų atstumu veikiančios lazerinės rodyklės, kuri gali pradeginti šiukšlių maišą? Jeigu klausi tokių dalykų, manęs niekada nesuprasi, vaikuti.“
Ir iš tikrųjų: žvalgantis po siūlomų „Klasikinių“, „Pažangių“, „Ekstremalių“ ir „Spyder‘ serijos lazerių katalogą ne viską būtų paprasta suprasti, jei ne „ūkiškai“ išvardytos jų galimybės: spindulys matomas per dūmus ir rūką apšviestose vietose, pradegina skyles juodos spalvos šiukšlių maišuose, pjausto elektros įrenginių izoliacinę juostą, uždega medinius arba popierinius degtukus, sprogdina tamsios spalvos balionus, lydo plastiką, pridega cigaretes bei cigarus ir t.t.
Čia pat ir tokių galimybių kaina. Kišeniniu lazeriu prideginėti cigaretę išties prabangos dalykas: tokie lazeriai kainuoja nuo 999 iki 3499 JAV dol. Beje, su jais galima padaryti ir kitokių įdomių dalykų. Visokie pjaustymai – lydimai – sprogdinimai šviesos spinduliu prieinami už 369 – 499 dolerius.
O ką gali pigiausi, nuo 99 iki 159 dolerius kainuojantys „klasikiniai“ lazeriukai? Šviesti, bet labai stipriai: „stipriausio“ modelio galingumas – 1000 milivatų, kai tuo tarpu mums gerai žinomi lazerinių rodyklių galia paprastai svyruoja nuo 0,5 iki 2, o retais atvejais – iki 5 milivatų.
Taigi švietimas švietimui nelygus: įprastų raudonos šviesos lazerinių rodyklių spindulio nematyti, regime tik tašką „taikinyje“. Tuo tarpu net ir pigiausi „Wicked Lasers“ gaminiai skleidžia aiškius, gerai iš šalies matomus spindulius: pavyzdžiui, 650 nanometrų 100 milivatų galingumo raudonos šviesos lazeris, kainuojantis 160 dolerių (apie 430 Lt), „neša“ 8 kilometrus. Šis 1,3 cm pločio ir 13,8 cm ilgio „šviesos pieštukas“, maitinamas dviejų AAA baterijų, gali veikti 2-3 valandas.
Dauguma - net ir tūkstančius kainuojantys galingi žalios šviesos lazeriai iš „Spyder“ serijos, kuriuos naudojant reikia dėvėti apsauginius akinius – telpa į vos 2 cm skersmens 19,8 cm ilgio cilindro formos korpusą. Jiems nereikia išorinių maitinimo sistemų ar papildomos įrangos.
Taikiniai danguje ir žemėje
„Wicked Lasers“ teigimu galingiausio – 300 milivatų – žalios šviesos kišeninio lazerio veikimo nuotolis siekia 192 kilometrus. Įdomu jį palyginti su žemos orbitos palydovais, kurie skrieja virš Žemės 200–2000 kilometrų aukštyje.
Dauguma asmeniniam naudojimui skirtų kišeninių „Wicked Lasers“ lazerių priskiriami III b klasei, kurios gaminių išėjimo galia siekia nuo 5 iki 500 milivatų. Bendrovė pažymi, kad jos gaminiai nėra žaislai ir gali pakenkti akims, jeigu bus žiūrima tiesiai į spindulį arba į tiesioginį jo šviesos atspindį.
Taigi, atrodytų, miestų gatvėse tamsoje besikryžiuojančios spindulių špagos turėtų kelti pavojų žmonių sveikatai, tačiau gal tokia grėsmė vis dėlto yra perdėta: „Wicked Lasers“ kišeniniais lazeriais nedraudžiama naudotis JAV ir kai kuriose kitose šalyse.
O jei tokių „spindulinių ginklų“ mada užklystų ir į Lietuvą, ar neiškiltų sunkumų lazerinių pramogų mėgėjams apsirūpinti nuosavais žasiliukais? Pasirodo, ne: pasak Vilniaus teritorinės muitinės pašto posto viršininkės Dovilės Krauladienės, internete kišeninius lazerius įsigiję pirkėjai iš Lietuvos gaus juos be problemų. Muitinė kreipia dėmesį tik į dvigubos paskirties technologijų gaminius, tačiau pramogoms skirti lazeriai muitininkams neužklius.
Jei kišenėje guli keliolika ar keliasdešimt kilometrų „siekiantis“ spindulinis ginklas, į ką būtų įdomiausia jį nukreipti? Dėl skonio nesiginčijama, bet neabejoju, kad atsirastų tokių, kurie artėjant vakarui imtų „medžioti“ kylančius ar besileidžiančius lėktuvus.
Civilinės aviacijos administracijos aviacijos saugumo skyriaus vedėjas Mindaugas Čirka sakė dar negirdėjęs apie kišeninių lazerių keliamą pavojų keleiviniams lėktuvams. Pasak jo, jei tokie pokštininkai „šaudytų“ į lėktuvus netoli oro uostų, juos vaikytų apsaugos tarnybos. Tačiau jei lazeriais būtų taikomasi į lėktuvus už kelių kilometrų ar iš kito miesto pakraščio, ko gero tokiais „šauliais“ turėtų užsiimti policija.
Mindaugo Čirkos teigimu kišeniniai lazeriai jokio pavojaus lėktuvų navigacinei ir ryšio įrangai nekelia. Tačiau besvarstant galimus kelių kilometrų veikimo spindulio lazerių naudojimo scenarijus jis pasiūlė įsivaizduoti, kas būtų, jei pro ką tik pakilusio lėktuvo langą pažvelgę keleiviai pamatytų nuo žemės į lėktuvo sparną nutaikytą šviesos spindulį. „Kažkas galbūt išsigąstų, praneštų stiuardesei, ši – lėktuvo vadui, jis gali priimti sprendimą leistis... Akivaizdu, kad kompanija patirtų nuostolių, kuriuos turėtų padengti kaltininkas“, - sakė jis.
Tačiau pirma jį reikėtų pagauti, o tai nebūtų lengva turint galvoje, kad lazeris telpa į kišenę. Tai ko gero pridėtų nerimo ir koncertų ar kitų masinių renginių organizatoriams: juk negali žinoti, ar kas nors, esantis per kilometrą nuo scenos, nepabandys „pridegti cigaretės“ popmuzikos žvaigždei ar, saugumo tarnybų siaubui, raudonu „lazerinio taikiklio“ tašku iš toli pažymėti kurio nors valstybės vadovo kaktą. O juk žvaigždžių karuose dar ir ne to pasitaiko...