• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kas slepiasi talentingiausio Lietuvos tenisininko Ričardo Berankio šešėlyje? Kol pajėgiausi Lietuvos žaidėjai dalinasi vietas Teniso profesionalų asociacijos (ATP) reitingų lentelėje, portalas Balsas.lt pasidomėjo Lietuvoje augančia nauja jaunųjų tenisininkų karta.

REKLAMA
REKLAMA

„Tenise susiklosčiusi tokia situacija, kad jei vaikas iki 14 ar 15 metų neįrodo, jog gali žaisti tenisą apskritai, jei jis nepasiekia kažko pasauliniame jaunimo lygmenyje ar treneris nemato jo talento , toliau žengti jam tiesiog nėra prasmės. Ir sulaukęs pilnametystės jis turi apsispręsti ar verta siekti profesionalaus tenisininko karjeros. Ne visiems tai daryti verta“, – sakė Lietuvos teniso sąjungos prezidentas Ramūnas Grušas.

REKLAMA

– Specialistai teigė, kad Lietuvoje išugdyti aukšto meistriškumo tenisininką sunku. Jei jaunas žmogus nori siekti profesionalios karjeros jis turi jau nuo pat vaikystės keliauti į užsienį? – paklausėme R. Grušo.

– Lietuvoje treniruočių sąlygos yra. Bet nėra daug lygiaverčių žaidėjų, kurie galėtų vienas kitą traukti į priekį. Pavyzdžiui, dabartiniai jauni žaidėjai: Lukas Mugevičius, Akvilė Paražinskaitė neturi lygiaverčių priešininkų Lietuvoje. Kol kas dar viskas yra gerai, bet jau po truputį jų pradeda trūkti. Mes esame per maža valstybė. Ir būtent dėl to galime sakyti, kad Lietuvoje nėra sąlygų. Bet negaliu sakyti, kad nėra aikštynų ar trenerių.

REKLAMA
REKLAMA

Š. Kulnys: 18 metų sulaukę tenisininkai pasuka kitu keliu

Buvęs vieno perspektyviausių Lietuvos tenisininkų Dovydo Šakinio treneris, Lietuvos nusipelniusiu treneriu pripažintas Šarūnas Kulnys atskleidė ne vieną problemą, dėl kurios Lietuva neturi stiprios jaunųjų tenisininkų kartos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Talentingų vaikų, žaidžiančių tenisą, Lietuvoje yra. Tik kyla dilema, kaip suteikti jiems geriausias sąlygas, kad sulaukę 18 ar 19 metų jie nepaliktų  sporto. Tai labai sunkus procesas, kuriame reikia ir tėvų, ir mokyklos, ir teniso sąjungos pagalbos.  Su tenisu dažniausiai Lietuvoje atsitinka taip – žaidėjai sulaukia dvyliktos klasės ir turi rinktis: mokslai ar sportas. Jeigu tėvai neturi daug pinigų, daugumai sportuoti tampa paprasčiausiai neįmanoma“, – kalbėjo teniso treneris.

REKLAMA

– Kaip manote, kodėl tuomet Ričardui Berankiui pavyko tapti puikiu žaidėju? – paklausėme Š. Kulnio.

– Jam padėjo gera vadyba, ryšiai, užsienio pažintys. Iki 14 metų jis pasistatė labai rimtus pamatus. Jau tuomet visi jį žinojo, nes Ričardas tapo pasaulio jaunių čempionu. Tuomet jam padėdavo ir valstybė, ir mokykla, ir treneris. Visi jį stūmė į priekį. R. Berankis nesvarstė variantų ir 18 metų laukė ramiai – žinodamas, kad žais tenisą. Panašiai buvo ir su Laurynu Grigeliu. Tėvai pamatė, kad negalės išsimokėti, todėl jis išvyko į Italiją, susirado klubą, kuris jam padeda.

REKLAMA

– Kalbant apie du pajėgiausius Lietuvos tenisininkus. Ar didelis atotrūkis yra dabar tarp R. Berankio ir L. Grigelio?

– Šiai dienai Ričardas yra daug geresnis. Žaidėjai Vilniuje tarpusavio dvikovoje neparodė pačios geriausios formos. Mes matėme Ričardą žaidžiantį pilna jėga. Iki tol, kol patyrė traumą jis buvo geriausių tenisininkų šimtuke, o tai padaryti yra nežmoniškai sunku. Laurynas pats su treneriu sakė, kad šis sezonas jiems buvo labai sėkmingas. Ir jie tik dabar įlipo į ATP reitingo 200-uką. Jeigu šiandien reikėtų statyti už kurį nors žaidėją, aš rinkčiausi Ričardą Berankį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

– Kokį didžiausią talentą atradote savo trenerio karjeroje?

– Buvo Iveta Dapkutė, kaip ir R. Berankis laimėjusi pasaulio jaunių čempionatą. Iš merginų, ko gero, ji vienintelė Lietuvoje iškovojusi tokį pasiekimą, tačiau jai pritrūko varžovų. Ivetai buvo beveik  15 metų, o nebuvo su kuo treniruotis ir konkuruoti. Taigi tėvai, nusprendė ją išsiųsti į  Ispaniją. Juk ten masė gerų žaidėjų, ten galima treniruotis su pačiais geriausiais. Bet, deja, dabar ji patyrė nugaros traumą ir nesportuoja.

REKLAMA

– Kodėl nebematome žaidžiančio jūsų auklėtinio Dovydo Šakinio?

– Galbūt šioje situacijoje suklydau ir aš kaip treneris. Kelerius metus važinėjome po turnyrus, tačiau rimto meistriškumo sportininkui reikia turėti treniruočių bazę, Lietuvoje turėjome šiokią tokią, bet mums to nepakako. Dabar manau, kad Dovydui dar paauglystėje reikėjo eiti į teniso akademiją, kaip darė R. Berankis. Bet tam reikia pinigų, o kai jų nėra, tai galimybės prastos. Dėl to Dovydas ir nežaidžia.

REKLAMA

A. Paražinskaitė: jei daug dirbsiu, teniso palikti neteks

Viena geriausių jaunųjų Lietuvos tenisininkių Akvilė Paražinskaitė spalio mėnesį pasirašė sutartį su didžiausia pasaulio sporto vadybos kompanija IMG. Penkiolikmetė nesutiko, kad treniruočių Lietuvoje sąlygos yra blogos ir teigė, kad viskas priklauso nuo tenisininko įdėto darbo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mano gyvenimo tikslas – tapti pačia geriausia tenisininke, bet kaip bus, pamatysime ateityje. Aš nebijau juodo darbo. Tikrai kiekvieną dieną stengiuosi tobulėti. Ir tikiuosi, kad būsiu aukščiausio lygio tenisininkė. Dabar galiu drąsiai pasakyti, kad tenisas man tiesiog įaugęs į kraują“, – kalbėjo jaunoji sportininkė.

REKLAMA

A. Paražinskaitė (nuotr. Elta)A. Paražinskaitė (nuotr. Elta)

– Geriausia Lietuvos tenisininkė Lina Stančiūtė tau yra autoritetas? – paklausėme A. Paražinskaitės.

– Man patinka Linos greitis, jos ištvermė. Mes ne kartą treniravomės kartu. Lina negaili ir patarimų man. Juk kad pasiekčiau aukštų rezultatų ir būčiau geresnė už Liną, reikės pasistengti.

REKLAMA

– Kai kurie tenisininkai skundžiasi, kad treniruočių sąlygos Lietuvoje yra nelabai geros. Ką apie jas manai?

– Treniruočių sąlygas tikrai turime labai geras. Treniruočių dienos įtemptos – į „SEB“ areną atvykstame anksti ryte ir iš jos išvykstame apie šeštą valandą vakaro. Bet „SEB“ tikrai suteikia visas sąlygas tobulėti.

REKLAMA
REKLAMA

– Daugelis specialistų sakė, kad žaidėjai, sulaukę 18 metų, palieka tenisą, nes negali iš to pragyventi. Ar jaunųjų tenisininkų Lietuvoje apskritai yra daug?

– Manau, kad per labai didelį darbą ir užsispyrimą tikrai galima pasiekti daug. O mano amžiaus kartoje  yra keletas merginų: Justina Mikulskytė, Greta Kerėžaitė, iš vaikinų Almantas Oželis, Tadas Babelis ir dar turbūt yra tikrai neblogai žaidžiančių. Tai yra  tie sportininkai, su kuriais man tenka treniruotis ir juos gerai pažįstu. O aš stengsiuosi, kad 18 metų sulaukus nereikėtų mesti teniso (šypsosi.)

– Ar dėl teniso nekyla problemų su mokslais?

– Mokausi Ozo vidurinėje mokykloje, visos mano pamokos ir visi atsiskaitymai – internetu. Taigi, spėju mokytis ir tarp treniruočių, ir per turnyrus. Kol kas viskas sekasi tikrai neblogai.

– Lietuvoje daugelis žmonių žino tik vieną tenisininką – R. Berankį, kiti dažnai lieka jo šešėlyje. Esi teniso specialistė. Kaip manai, ar jis turi išskirtinį talentą? Ar antras Lietuvos tenisininkas Laurynas Grigelis labai atsilieka nuo Ričardo?

– Manau, kad Ričardas tikrai labai geras žaidėjas, jis tikras profesionalas. Jo darbštumas treniruotėse, charakteris lemia aukštus pasisekimus tenise. O Laurynas irgi, manau, geras žaidėjas, bet mano favoritas išlieka Ričardas. Aš labai jį palaikau.

REKLAMA

Lina Stančiūtė (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)Lina Stančiūtė (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)

Geriausia Lietuvos tenisininkė Lina Stančiūtė džiaugiasi jaunų merginų pasiekimais, tačiau nedrįso prognozuoti, kiek laiko reikės joms subręsti iki moterų teniso lygio: „Kiek girdėjau rezultatų yra keletas merginų, kurioms sekasi visai neblogai. Džiugu, kad auga naujoji karta. O kaip bus toliau, priklauso nuo jų pačių. Sunku pasakyti, kiek laiko prireiks šioms merginoms, kad jos užaugtų iki moterų teniso lygio. Tai labai individualus procesas. Kai kurios žaidėjos pradeda gerai žaisti anksčiau, kitoms reikia labiau subręsti.“

Tenisininkė atskleidė, kad savo karjeros pradžioje taip pat jautė nemažą bendraamžių konkurenciją. „Kai aš augau taip pat buvo daugiau gabių žaidėjų, o ne aš viena.  Mes treniravomės, kovojome viena prieš kitą. Manau, ir dabar yra kelios stiprios žaidėjos savo amžiaus grupėje. Dabar tenisas Lietuvoje stiprėja, nes lengviau keliauti, atsiranda įvairūs kursai, domėjimasis.  Be to, tenisas dabar yra kur kas populiaresnis nei tais laikais, kai augau aš“, – kalbėjo L. Stančiūtė.

G. Sabeckis: jaunų žaidėjų Lietuvoje daugėja

Vienas žymiausių Lietuvos tenisininkų Gvidas Sabeckis konkurencijos trūkumą taip pat įvertino kaip didžiausią Lietuvos teniso jaunimo problemą. Tačiau tenisininkas ir treneris pastebėjo, kad pastaruoju metu atsiranda teigiamų pokyčių.

REKLAMA

„Jaunųjų tenisininkų yra visada. Jie auga, bet ateina toks laikas, kai jiems sueina 16 ar 18 metų ir jie baigia žaisti. Tokį sprendimą priimti juos priverčia treniruočių sąlygos, treniruočių galimybės,“ – su kolegomis sutiko G. Sabeckis.

Gvidas Sabeckis (nuotr. Elta)Gvidas Sabeckis (nuotr. Elta)

– Lietuvoje nėra lengva išugdyti aukšto lygio teniso profesionalą? – paklausėme G. Sabeckio.

– Tam reikalingi pinigai. Dar vienas dalykas – reikalingas didelis žaidėjų skaičius. Juk jie turi konkuruoti tarpusavyje. O to nėra Lietuvoje, yra du ar trys žaidėjai, bet jie treniruojasi atskirai. Nėra bendros didelės masės, kaip tarkime Ispanijoje, kur gali konkuruoti tūkstančiai žaidėjų. Todėl ten ir išauga teniso žvaigždės.

– Ar nestiprėja tenisas ir teniso specialistai Lietuvoje?

– Pokyčių yra. Anksčiau Lietuvoje buvo vos vienas ar du aukšto lygio žaidėjai. Dabar atsiranda nemažai jaunų 13, 14 ar 16 metų tenisininkų. Svarbiausia, kad jie nenustotų tobulėti ir žaisti, tuomet galbūt kas nors iš jų ir išaugs.

– Sakėte, kad Lietuvoje sunku paruošti aukšto lygio tenisininką. Kaip, manote, kodėl tuomet R. Berankiui pavyko sužibėti tarptautinėse arenose?

REKLAMA

– Ričardas turėjo labai geras sąlygas. Dar vaikystėje jį pradėjo globoti treneris Remigijus Balžekas. Atsirado rėmėjai, nes pasirodė geri rezultatai. Taip pat jis įdėjo labai daug darbo. Nežinau ar Ričardas yra išskirtinio talento tenisininkas. Jų labai daug tarptautinėje erdvėje. Sakyčiau, kad jis yra labiau talentas darbui.

– Neseniai matėme geriausių Lietuvos tenisininkų dvikovą. L. Grigelis sugebėjo priešintis R. Berankiui. Kaip manote, gal artimiausiame sezone jis pasivys geriausią Lietuvos tenisininką?

– Kai stebėjau dvikovą, pamačiau, kad R. Berankis turi daugiau patirties ir pasitikėjimo savimi.  Bet tenisininkų lygių skirtume nėra didelio pranašumo. Po dvejų ar trejų metų, manau, abu tenisininkai pasaulio reitinge turėtų būti panašioje pozicijoje.

– Pats turite teniso mokyklą. Ar pastebite jaunųjų talentų?

– Jų ateina, bet viskam  reikia laiko ir labai daug darbo. Ateina ir aštuonerių, ir dešimties metų vaikų, o kaip viskas klostysis vėliau, pamatysime tik ateityje. Bet susidomėjimas tenisu tikrai yra daug didesnis negu anksčiau.

TIK FAKTAI

A. Paražinskaitė yra tarp kelių laimingųjų penkiolikmečių tenisininkų planetoje, turinčių sutartį su didžiausia pasaulio sporto vadybos kompanija IMG.

Septyniolikmetis L. Mugevičius gynė Lietuvos rinktinės garbę Daviso taurės turnyre. Jo bendraamžė Joana Eidukonytė WTA reitinge yra antra Lietuvos tenisininkė po L. Stančiūtės. Ji užima 1112 vietą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų