• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Išrinktajam JAV prezidentui Donaldui Trumpui ruošiantis savo inauguracijai sausio 20 d., Kyjivas ir Maskva stengiasi įgyti geresnes pozicijas prieš tikėtinas derybas. Leidinys „Business Insider“ pateikė keturis tolesnio Rusijos karo prieš Ukrainą įvykių raidos scenarijus D. Trumpui sugrįžus į Baltuosius rūmus.

Išrinktajam JAV prezidentui Donaldui Trumpui ruošiantis savo inauguracijai sausio 20 d., Kyjivas ir Maskva stengiasi įgyti geresnes pozicijas prieš tikėtinas derybas. Leidinys „Business Insider“ pateikė keturis tolesnio Rusijos karo prieš Ukrainą įvykių raidos scenarijus D. Trumpui sugrįžus į Baltuosius rūmus.

REKLAMA

Paliaubų susitarimas ir įšaldytos linijos

Po D. Trumpo perrinkimo į darbotvarkę sugrįžo galimybė laikinai nutraukti karo veiksmus. Pasak tarptautinių reikalų ekspertų grupės „Chatham House Russia“ ir „Eurasia Program“ analitiko Johno Lougho, atrodo, kad Ukraina tolsta nuo savo „maksimalios pozicijos“ susigrąžinti visas okupuotas teritorijas ir deklaruoja, kad Kyjivas nori „tvirtų saugumo garantijų iš Vakarų“.

Daugelis analitikų teigia, kad bet koks taikos susitarimas greičiausiai bus trapus. Rusija Krymą užgrobė jėga 2014 metais, o 2022 metais pradėjo plataus masto invaziją. V. Putinas Ukrainos nepriklausomybę taip pat ne kartą pavadino fiktyvia, o daugelis stebėtojų nerimauja, kad kelerių metų pertrauka leis Rusijai apmokyti daugiau karių ir sukaupti daugiau ginklų prieš vėl puldama“, – rašo leidinys.

REKLAMA
REKLAMA

Strateginių ir tarptautinių studijų centro vyresnysis patarėjas Markas Cancianas sakė, kad bet koks taikos susitarimas, kuriam tarpininkaus D. Trumpas, greičiausiai apims tam tikras teritorines nuolaidas.

REKLAMA

„Sunku įsivaizduoti, kad tai bus tvaru. Lengva įsivaizduoti kitą karą po poros metų“, – sako M. Cancianas. 

Ilgas karas

Kitas scenarijus – Rusija atsisako eiti į kompromisus ir kovos tęsiasi. Karo studijų instituto ekspertai ne kartą teigė, kad Rusijos lyderiai tiki, kad mūšio lauke laimi ir dabar vargu ar bus pasiruošę rimtoms deryboms.

Tačiau ilgas karas greičiausiai išeikvos Rusijos karinius išteklius. Maskva praranda šarvuočius tokiu greičiu, kuris gali būti netvarus, todėl jai gali prireikti dar vieno mobilizacijos etapo, kad būtų kompensuojami karių nuostoliai.

REKLAMA
REKLAMA

Rusijos pergalė

V. Putinas norėjo greitos pergalės, kai jo kariai pradėjo plataus masto karą. Praėjus beveik trejiems metams, šis jo tikslas žlugo, bet Maskva vis dar gali pretenduoti į pergalę – tai greičiausiai reikštų didžiosios Ukrainos dalies okupaciją ir V. Zelenskio nuvertimą.

Pasak M. Canciano, blogiausias scenarijus Kyjivui būtų, jei jo ginkluotųjų pajėgų fronto linijos žlugtų dėl išteklių trūkumo arba pasikeitus tarptautinės paramos mastui. Tokiu atveju Ukraina greičiausiai būtų priversta perleisti didelius teritorijos gabalus, o „viskas, kas eina į rytus nuo Dnipro“ gali patekti į Rusijos kontrolę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ukrainos pergalė

Ukrainiečiai tikėjosi laimėti karą po kai kurių didelių ankstyvųjų sėkmių, tokių kaip Charkivo išlaisvinimas 2022 metais, sako Ukrainos žurnalistė Svetlana Morenec. Jos nuomone, nors V. Putino valdžia atrodo stipri, karas atskleidė kai kuriuos didžiausius valdžios trūkumus, pavyzdžiui, ginkluotą „WagnerC samdinių sukilimą ir protestus prieš mobilizaciją. 

REKLAMA

„Tačiau turint omenyje D. Trumpo tikslą greitai nutraukti karo veiksmus, nuolatinę Rusijos pažangą rytuose ir Ukrainą, kuri susiduria su mažėjančiais ištekliais ir silpnėjančia morale, aiški Ukrainos pergalė kol kas atrodo neįmanoma“, – teigia S. Morenec. 

Kas toliau?

Maskva ir Kyjivas nebesprendžia, kokia taika bus Ukrainoje, nes tai pasaulinis karas. Apie tai rašo „Politico“. Leidinys mano, kad ne tik Ukraina, bet ir Rusija tapo pernelyg priklausomos nuo partnerių, kad galėtų savarankiškai nuspręsti, kaip baigsis karas.

Anksčiau Ukrainos prezidentas V. Zelenskis padarė naują pareiškimą dėl derybų su V. Putinu. Anot jo, dabar Ukraina nėra silpnoje, bet ir ne galios pozicijoje deryboms.

Žvengiu negaliu sustot, rašinėtojai rašo, neva - Rusija tikėjosi greitos pergalės, bet apsimeta, kad nemato, kad tai būtent Rusija niekur neskuba ir taip nuvarė JAV ir eurosojūzą į bankrotą. Beje tie patys rašytojai kitur teigia, kad Rusijos pelnai karo metu išaugo, o ir greita pergalė neįmanoma, nebent rusai pasielgtų kaip jankiai daro - subomborduotų ukrus.
''švęs"... kaip švedai prie poltavos...
Baigsis karas - užleis ant pasaulio naują pandemiją. Ramiai žmonėms pagyventi tikrai neduos. Pasaulio galvos suprato,kad geriausia visus visą laiką laikyti baimėje,tai pandemija,tai karu,tai atominiu karu,tai klimato atšilimu ir t.t. Atsipalaiduoti niekam neleis.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų