„JAV ir koalicija nepadarė nieko. Dabar galiausiai turime realią koaliciją ir galimybę kovoti su Islamo valstybe“, - tvirtina policininkas, grįžęs po fronte praleisto mėnesio.
Praėjusio mėnesio pabaigoje Irakas pasirašė dalijimosi slapta informacija sutartį su Rusija, kuri įsiutino Ameriką. Vos po kelių dienų Rusijos generolai Bagdado Žaliojoje zonoje, JAV ambasados kaimynystėje kartu su Amerikos regioniniais priešais (Iranu ir Sirija) įkūrė operacijų valdymo štabą. Tuomet Rusija paleido raketas iš Kaspijos jūros per Irako oro erdvę į Siriją. Irako premjeras Haideras al-Abadis, kreipėsi į Rusiją, kad ši išplėstų savo Sirijoje vykdomą karinę kampaniją prieš Islamo valstybę ir Irako teritorijoje. Jo kariuomenė taip pat didžiuojasi ir turimais rusiškais tankais. Galiausiai kai kurie šalies pareigūnai netgi prakalbo apie oro bazės atidavimą Rusijai.
„Mes norime pilnos karinės sąjungos“, - patvirtino aukštas pareigas užimantis saugumo pareigūnas.
JAV į situaciją, kad po to, kai ji išleido šimtus milijardų dolerių ir paaukojo tūkstančius gyvybių, Rusija vėl atgauna įtaką Irake, sureagavo tikrai skaudžiai. Iki šiol Haideras al-Abadis elgėsi pareigingai, tačiau jo bandymai pasiekti Rusiją kartu su nevykdomomis reformomis, skirtomis kovoti su korupcija, skatina Vakarų galias ieškoti naujo, alternatyvaus vadovo.
Užpildyti vakuumą
Haidero al-Abadžio pavaldiniai tvirtina kad tie, kurie prašo paramos, negali rinktis. Irakas ketvirtadalį šalies biudžeto skiria kovai su Islamo valstybe nepaisant to, kad mažėjančios naftos kainos didina deficitą. Išleista obligacijų emisija nepritraukė susidomėjusiųjų, nors buvo siūloma 11 procentų palūkanų norma. Ir kadangi JAV reikalauja, kad Irakas ir toliau „silpnintų ir naikintių“ Islamo valstybę, irakiečiai įtaria, kad supergalia pirmiausia planuoja sulaikyti „Islamo valstybės kalifatą“, o ne jį nugalėti. Tai reikštų, kad Irakas nuolatos bus padalintas.
Taigi, Irakas, siekdamas savo tikslu, bando remtis ir JAV, ir Rusija. Amerikos parama nuo kovų su Al-Qaeda laikų Irake 2007 metais sumažėjo daugiau nei 80 procentų. Tuo pačiu metu riboti valdžios resursai reiškia, kad šalis savo kariuomenę apginkluoja labai vangiai.
„Mes tikėjomės kad tarptautinė koalicija ir amerikiečiai panaudos oro pajėgų galia ir apgins mūsų pajėgas. Bet to nesulaukėme“, - tvirtina Haideras al-Abadis.
Šis lošimas gali atsipirkti. Padidėjusios Rusijos vaidmens grėsmė jau paskatino JAV veikti. Pastarosiomis dienomis koalicijos antskrydžiai prieš Islamo valstybę suintensyvėjo – Irako pajėgos kovoje su Islamo valstybe pasistūmėjo į priekį.
Tačiau yra ir grėsmių: regiono problemos gali padidėti ir išplisti. Irako karikatūristai dabar vaizduoja Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, kaip šiitų didvyrį. Tuo tarpu sunitai nenoromis vis dar žiūri į Ameriką nepaisant JAV prezidento Baracko Obamos susitarimo dėl Irano branduolinės programos. Praėjus ilgiems laukimo mėnesiams Sirijos sukilėliai pagaliau sulaukė Amerikos ginklų. Irake Amerika ir vėl apginkluoja ir treniruoja tūkstančius karių ir prie kovojančiųjų prieš Islamo valstybę gretų prijungia sunitų flangą. Gatvėse ir parlamente kai kurie sunitai pasmerkė Rusijos sugrįžimą taip pat karštai, kaip šiitai jį sveikino.