Pirmosiomis skandalo dienomis internete išplito informacija, kad olimpinėse žaidynėse, moterų bokso rungtyje, dalyvaus dvi translytės. Tai yra, gimusios vyrais, tačiau save priskiriančios kitai lyčiai.
Socialiniuose tinkluose kilo milžiniškas pasipiktinimas, kodėl „vyrams leidžiama varžytis su moterimis koviniame sporte“ ir viešas pasmerkimas.
Skandalas įgavo pagreitį, kuomet pirmoje savo kovoje I. Khelif privertė trauktis savo priešininkę iš Italijos Angela Carini vos po 46 sekundžių ringe.
Vėliau paaiškėjo, kad sportininkės Imane Khelif ir Lin Yu-ting gimė su moteriškais lytiniais organais ir laiko save moterimis visą gyvenimą, todėl nėra translytės pagal apibrėžimą, tačiau joms diagnozuotas lyties vystymosi sutrikimas.
Kas yra lyties vystymosi sutrikimas?
Lyties vystymosi sutrikimas (LVS, angl. DSD – disorders of sex development) – tai grupė retų būklių, paveikiančių genus, hormonus ir lytinius organus, rašoma „Reuters“. Kai kurie žmonės, turintys LVS, auginami kaip moterys, tačiau jų lytinės chromosomos XY, testosterono kiekis kraujyje yra vyrams būdingo kiekio ir jie geba naudoti organizme cirkuliuojantį testosteroną.
Pavyzdžiui, I. Khelif, augusi puritoniškame Alžyre, buvo visą gyvenimą auginama kaip mergaitė. Niekada nelaikė savęs vyru, o jaunystėje sportavo futbolą, nes tėvas neleido lankyti „berniukiško“ bokso.
Kodėl sporte tai problema?
Jeigu kasdieniame gyvenime tai iš esmės niekaip nekeičia situacijos, tai daugelyje sporto šakų egzistuoja moterų sporto kategorijos. Pripažįstama, kad yra akivaizdus lyčių skirtumo fizinis pranašumas, kurį vyrams suteikia brendimas.
Šis pranašumas pasireiškia ne tik didesniu testosterono kiekiu, bet ir raumenų mase, skeleto pranašumu ir greitesniu raumenų susitraukimu.
Kovinėse sporto šakose, tokiose kaip boksas, tai gali būti rimta saugumo problema.
Boksininkių diskvalifikacija
Anot Tarptautinės bokso asociacijos (IBA), boksininkės Imane Khelif ir Lin Yu-ting praėjusių metų pasaulio čempionate Naujajame Delyje pažeidė tinkamumo taisykles, pagal kurias XY chromosomų (vyriškų) turintys sportininkai negali dalyvauti moterų varžybose.
Alžyrietė Khelif buvo diskvalifikuota likus kelioms valandoms iki kovos dėl aukso medalio Naujajame Delyje, o dukart pasaulio čempionė taivanietė Lin neteko bronzos medalio, nes taip pat neatitiko kriterijų.
I. Khelif iš pradžių pateikė apeliaciją, bet netrukus atsiėmė ieškinį, o Lin Yu-ting neskundė IBA sprendimo.
Tai kodėl jos dalyvauja olimpinėse žaidynėse?
Praėjusių metų birželį Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) atėmė iš IBA pasaulinės bokso valdymo institucijos statusą, nes ji nesugebėjo užbaigti valdymo, finansų ir etikos reformų.
IBA, skirtingai negu daugelyje kitų sporto pasaulio asociacijų, didelę įtaką išlaikė prorusiškos jėgos. 2022-ųjų pabaigoje ruso Umaro Kremliovo vadovaujama organizacija leido jos rengiamose varžybose dalyvauti diskvalifikuotiems Baltarusijos ir Rusijos atletams.
Todėl bokso varžyboms Paryžiaus žaidynėse, kaip ir ankstesnėse Tokijo olimpinėse žaidynėse, atrankai vadovauja TOK, o moterų varžybose taikomos olimpinių žaidynių taisyklės dėl PSV turinčių sportininkų įtraukimo ir lyčių įvairovės.
Naujausiose 2021 m. paskelbtose TOK gairėse teigiama, kad tokiais atvejais įtraukimas turėtų būti numatytoji nuostata, o sportininkės turėtų būti pašalintos iš moterų varžybų tik tuo atveju, jei kyla aiškių sąžiningumo ar saugumo problemų.
„Federacijos turi nustatyti taisykles, kad būtų užtikrintas teisingumas, bet kartu ir galimybė dalyvauti visiems norintiems. Tai sudėtinga pusiausvyra“, – antradienį pareiškė TOK atstovas spaudai Markas Adamsas.
„Galiausiai tai priklauso nuo kiekvienos disciplinos ekspertų. Jie labai gerai žino, kur yra pranašumas, ir jei tai yra didelis pranašumas, tai, aišku, nepriimtina. Tačiau šis sprendimas turi būti priimtas būtent ekspertų lygmenyje“, – aiškino jis.
Ar tai pirmas šių sportininkių tarptautinis pasirodymas?
Šiuo metu 25-erių I. Khelif tarptautinėse varžybose dalyvauja nuo pat 18 metų.
2018-ųjų pasaulio moterų čempionate I. Khelif pralaimėjo būsimai vicečempionei Karinai Ibragimovai pirmajame etape – šešioliktfinalyje.
2020-ųjų Tokijo olimpinėse žaidynėse (kurios dėl pandemijos vyko 2021-aisiais) I. Khelif ketvirtfinalyje pralaimėjo būsimai olimpinei čempionei, airei Kellie Harrington.
Taivanietė Lin Yu-ting savo svorio kategorijoje 2018-ųjų pasaulio bokso čempionate laimėjo auksą, 2019-aisiais – bronzą, o 2022-aisiais – vėl auksą. 2023-iaisiais, kaip ir I. Khelif ji buvo diskvalifikuota iš varžybų.
2020-ųjų Tokijo olimpinėse žaidynėse Lin Yu-ting pralaimėjo aštuntfinalyje Filipinų atstovei Nesthy Petecio.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Naujajame Delyje (Indija) organizuotame pasaulio bokso čempionate. Atlikus DNR tyrimus nustatyta, kad abi sportininkės turi XY (vyriškų) chromosomų, todėl jos buvo diskvalifikuotos iš moterų varžybų.