Kaip ir kiekvieną vasarą, Klaipėdoje bei pajūrio kurortuose jau ėmė veikti atrakcionų parkai. „Vakarų ekspresas“ pasidomėjo, kaip juose rūpinamasi lankytojų saugumu bei užtikrinama viešoji tvarka.Nors Klaipėdoje atvejų, kad atrakcione susižalojęs žmogus būtų kreipęsis į teismą, nėra, pavyzdys Kaune parodė, kad nesaugių atrakcionų savininkų suvaldyti nepavyksta.
Paaiškėjo, kad nėra ir atrakciono „galiojimo“ laiko: jei jis pripažįstamas saugiu, įrenginiui gali būti ir keliasdešimt metų, nors jis gali būti pasenęs ir moraliai, ir techniškai.
Daug derinimų
Klaipėdoje, šalia vasaros estrados, pirmieji atrakcionai pradėjo veikti šio mėnesio pradžioje.
Tam, kad būtų gautas leidimas organizuoti karuselių parko eksploataciją, būtina įrodyti atrakcionų saugumą ir įsipareigoti užtikrinti viešąją tvarką, suderinti veiksmus su Priešgaisrinės apsaugos tarnyba.
Vasaros estrados teritoriją vilniečių UAB „Disona“ išnuomojo Klaipėdos miesto savivaldybei priklausanti bendrovė „Poilsio parkas“, kurio direktorė teigė, kad už visą saugumą atsako atrakcionų organizatoriai.
„Mes tik sutartį pasirašome, o visus kitus reikalus sprendžia organizatoriai“, - „Vakarų ekspresui“ tikino „Poilsio parko“ direktorė Vaida Tamošiūnaitė.
Savivaldybės direktoriaus įsakymu gavus leidimą organizuoti atrakcionų parką, UAB „Disona“ prisiima nemažai įsipareigojimų.
Neretai pasitaiko, kai atrakcionuose apsilanko padauginę alkoholio, agresyvūs žmonės, tad rūpintis viešąja tvarka privalo ir policija.
„Atskiras patrulis nuolat ten nebudi, tiesiog yra pavesta mieste važinėjantiems patruliams patikrinti situaciją ir reaguoti, jei gaunamas iškvietimas“, - dienraščiui sakė Klaipėdos VPK Viešosios policijos Viešosios tvarkos tarnybos viršininkas Andrius Leliuga.
Veikimas - neterminuotas
Klaipėdoje pradėjus veikti atrakcionų parkui, „Vakarų ekspresas“ sulaukė skaitytojų pastabų, esą atrakcionas „Tornado“, kitaip - linksmieji kalneliai, neva yra pasenęs ir juo važinėtis gali būti nesaugu, nes esą nėra saugos diržų, lankytojai vagonėlyje tik įsikimba į turėklus.
UAB „Disona“ direktorius Romas Katinas užtikrino, kad šis atrakcionas yra saugus.
„Taip, jie nėra nauji, ir gaila, kad nesame tokie turtingi, jog įpirktumėme naujus atrakcionus. „Tornado“ yra visiškai techniškai sutvarkytas, iškristi iš vagonėlių laikantis saugos principų neįmanoma. Jei važinėjant krato, tai čia kaip su automobiliu: vieni važinėja žiguliais, kiti gerais automobiliais. O girtų mes jokiais būdais neįleidžiame į atrakcionus“, - tikino jis.
Atrakcionų saugumas buvo patikrintas Vilniuje, tai darė VšĮ „Tuvtechnika“ darbuotojai. Įstaigos atstovas Aleksandras Andruškevičius mūsų dienraščiui sakė, kad teisinių reikalavimų, pavyzdžiui, atrakciono vagonėliuose įrengti saugos diržus - nėra.
„Tas atrakcionas pagamintas Čekijoje prieš keliolika metų. Tuomet gamintojai nenumatė saugos diržų, tad jų ir nėra. Tokio termino, kad baigėsi atrakciono galiojimo laikas, apskritai nėra. Mes „Tornado“ remontavome, buvome išardę, pakeisti bėgiai, saugumas išbandytas vietoje žmonių „įsodinus“ maišus su smėliu. Šiaip atrakcionas moraliai pasenęs, tačiau saugus. Daug rimtesnis atrakcionas - centrifūga, o čia - žaisliukas“, - sakė specialistas.
Atrakcionų parko lankytojai stebėjosi, kad atrakcionas „Aladinai“ tik sukasi, tačiau nekelia į viršų, kaip turėtų, nors už jį imama visa kaina.
„Taip, nėra vienos funkcijos, tačiau atrakcionas visiškai saugus“, - užtikrino R. Katinas.
Denisas NIKITENKA