Tuoj devyniasdešimties sulauksianti vilnietė Elena vienoje sostinės vaistinių matuoja kraujospūdį, mat per karščius jos kraujo spaudimas nukrinta. Ypač vakarais.
„Žinot, pas mane vakarais visą laiką žemas. Viršutinis devyniasdešimt, jeigu šimtas, tai labai gerai“, – TV3 sakė vilnietė Elena.
Tad tenka pirkti vaistų. Be to, moteris dairosi ir naujo kraujospūdžio matuoklio, mat namie jau senas. Teko kaimynės prašyti, kad ši paskolintų. Vaistininkai nesistebi, perkančių kraujospūdžio matuoklius karštomis dienomis gerokai daugiau. Pavyzdžiui, jeigu anksčiau per dieną jų buvo parduodama po vieną, tai dabar penkis ir daugiau.
Ir ne tik kraujo matuokliai šluojami nuo lentynų. Pavyzdžiui, širdies lašai net nespėja nukeliauti ant prekystalio. Buteliukai su skysčiu perkami net ne po vieną. Ir ne tik jie.
„Kalis, magnis, nes visi išprakaituoja. Visiškai lieka be mineralų. Ir tada lieka… mėšlungiai, visokie negalavimai. Validolis tai irgi kaip pirma pagalba kažkam padeda. Gudobelės preparatai“, – sakė vaistininkė Zita Janušauskienė.
Skundžiasi, kaip sako vaistininkai, ir patyrę saulės smūgius, ir tie, kas pamiršta, kad tokiomis dienomis, kaip dabar, degintis reikia itin atsargiai.
„Gi žmonės mėgsta, kai karšta, pasitvarkyti sodą, kiti pavartoję alkoholio „varo“ prie ežerų, na, ir tada sudega saulėje kaip reikiant, ir tada perka tuos visus preparatus. Ta saulė jau ir taip… reikia žinoti, kad iki vienuolikos dar galima, o jau nuo vienuolikos geriau vengti“, – patarė vaistininkė.
O štai kitoje eilėje, kaip pasakoja vaistininkai, rikiuojasi tie, kas skundžiasi labiau žiemai būdingais negalavimais.
„Jeigu jo imunitetas šiek tiek silpnesnis, tai iš karto susirgs. Žmonės labai skundžiasi gerklės skausmu, netgi labai pastebėjom, kad žmonėms daug išrašo receptų, jau yra susikomplikavę. Į bronchitus, į sinusitus“, – teigė vaistininkė Elvyra Ramaškienė.
Medikai ragina elgtis protingai. Kondicionierius nustatyti taip, kad temperatūrų skirtumas neviršytų dešimties laipsnių. Karščius prasčiausiai iškenčia senjorai ir mažyliai. Būtent jų, kaip aptaria Antakalnio poliklinikos medikai, geriau neleisti sportuoti dieną, ir duoti gerti kuo daugiau skysčių.
„Vaikai labai greitai išgarina vandenį, dėl to jis būtinas. Dėl to būtinas gėrimo procesas. Būtinas. Tai galėtų būti paprastas mineralinis vanduo. Gali būti šiek tiek mineralizuotas. Sultys ir saldūs gėrimai nėra tinkami“, – sakė Vaikų ligų skyriaus vedėja Izabelė Juškienė.
Tas pats rekomenduojama ir suaugusiems žmonėms. Be vaisvandenių, karštą dieną jiems galioja dar vienas draudimas. Kardiologai ragina gerti mažiau kavos ir visiškai atsisakyti alkoholio.
„Mūsų širdys pradeda plakti žymiai greičiau. Didesnis širdies dažnis. Vieniems gali pakilti arterinis kraujo spaudimas, jeigu esame tiesioginiuose saulės spinduliuose ilgesnį laiką, tai netenkam skysčių ir gali kristi spaudimas“, – kalbėjo Santaros klinikų kardiologas profesorius Pranas Šerpytis.
Tačiau net ir sumažėjus spaudimui turintieji kraujospūdžio bėdų vaistų tokiomis dienomis kaip šiandien nutraukti nederėtų. Priešingai, profesorius rekomenduoja net ir kreiptis į savo gydytojus, kad šie, reikalui esant, pakoreguotų dozes.
Tokiomis dienomis kaip dabar kardiologai atsipučia, mat kai orai nusistovi, kad ir karšta, širdininkų kreipiasi mažiau nei orams kaitaliojantis.