Dėl atsisakymo atlikti karinę tarnybą, 2001 m. gimimo Svajūnui Varnauskui pareikšti kaltinimai pagal BK 314 str. 2 dalį – už tarnybos vengimą jam gresia bauda arba areštas.
S. Varnauskas sistemingai vengia karinės prievolės. Už atsisakymą ją atlikti jis jau yra gavęs 3 baudas. Prokuroras ir šį kartą siūlė jam skirti piniginę baudą, siekiančią 1500 eurų.
„Valstybinį kaltinimą palaikantis prokuroras asmenį prašo pripažinti kaltu dėl privalomosios karo tarnybos vengimo ir skirti jam 30 MGL dydžio baudą“, – anksčiau teigė Kauno apylinkės teismo atstovė Tautvilė Merkevičiūtė.
Pirmadienio popietę paaiškėjo. jog S. Varnauskas už padarytą nusikalstamą veiką atsipirks pinigine bauda. Bylą išnagrinėjusi Kauno apylinkės teismo teisėja Inga Ambrulevičiūtė-Januškevičė jaunuoliai paskyrė 1250 eurų (25 MGL) piniginę baudą. Šią sumą suverenas turi įmokėti per dviejų mėnesių laikotarpį.
Teisme pasirodęs S. Varnauskas žiniasklaidai savo pozicijos nekomentavo, o suvereną atvyko palaikyti keli kiti vyrai. Vienas iš jų rodė savadarbį „asmens dokumentą“.
Teismas nustatė, jog šaukimai jaunuoliui buvo įteikti tinkamai, karo prievolės įstatymo numatyta tvarka. Teisėja konstatavo, jog byloje esančių įrodymų pakanka kaltei pagrįsti, o apklausiant liudininkus teismas nustatė, jog suvereno įvardytų religinės priežastys, neleidžiančios atlikti tarnybos, nebuvo įrodytos.
Kauno apylinkės teismo nuosprendis nėra įsiteisėjęs ir per 20 dienų gali būti skundžiamas apeliacine tvarka.
Savo poziciją gynė kalbėdamas apie savo įsitikinimus
Ankstesnių teismo posėdžių metu jaunuolis savo kaltės nepripažino ir aiškino, jog tarnybos jis negali atlikti dėl savo religinių įsitikinimų.
„Asmuo savo kaltės nepripažįsta. Asmuo ir jo gynėjai savo poziciją grindė tuo, jog asmuo privalomosios tarnybos nevengė, bet jos atlikti negali dėl savo religinių įsitikinimų“, – ankstesnio posėdžio metu žiniasklaidai komentavo T. Merkevičiūtė.
Suverenai sako jį palaikantys.
„Jo tarnyba yra Dievui. Mes, kaip bendruomenė, paliekam laisvai nariams spręsti, ar jis politikoj dalyvauja, ar kariuomenėj. Jis pasirinko religinę bendruomenę, čia jo tokie įsitikinimai ir mes už jį kausimės ir kaunamės“, – kalbėjo Gaudijos vaišnavų religinei bendruomenės vadas Žilvinas Užkuraitis.
Lietuvoje ši bendruomenė įregistruota 2019 m., yra žinoma dėl jos narių pripažįstamos suverenų ideologijos, jos vadas Ž. Užkuraitis pagarsėjęs dėl savo antivakseriškų „chemtreilų“ egzistavimo idėjomis artimų pažiūrų.
Ankstesnio posėdžio metu jis dėstė savas tiesas.
„Jis žmogus, jis turi rinktis, jis pasirinko taikos kelią be smurto. Ir viskas. – Bet kariuomenėj galima kitas funkcijas atlikti, nebūtinai su ginklu. Ar buvo ieškota alternatyvų? – Jei žmogus pasirinko dvasinį kelią, o juridinis asmuo sako, eik vergauk čia mums“, – priduria Žilvinas Užkuraitis.
Puolęs filmuoti, buvo pašalintas iš teismo salės
Pirmojo teismo posėdžio metu S. Varnauskas teigė, jog tapatybės neturi, mat yra „žmogus“. Galiausiai jis savo vardą prašė užrašyti mažosiomis raidėmis, asmens dokumento teismo posėdžio metu nepateikė. Tuomet jaunuolis pareiškė, jog gyvena „visur“, taigi prašė kaip gyvenamąją vietą nurodyti „buveinę“. Šiuo metu jis dirba įmonėje „Alytaus Chemija“, turi vidurinį išsilavinimą, neturi vaikų.
Visos šalys pritarė bylos nagrinėjimo pradžiai – tiesa, jaunuolis uždavė laviną klausimų teisėjai ir prašė atsakyti į užduotus klausimus, prieš pradedant nagrinėjimą.
Jaunuolis nepriėmė kaltinamojo akto – jis buvo gražintas prokurorui Evaldui Tarasevičiui. Vyras nusprendė atsisakyti gynėjo (advokato), galimai nesuprasdamas, kokios būtų to pasekmės.
Viduryje posėdžio vyras išsitraukė telefoną ir puolė filmuoti posėdį, kas yra draudžiama. Jaunuolis puolė aiškinti, jog filmuoja dėl savo paties saugumo, teisėjai kelis kartus įsakius nustoti filmavimą.
„Aš pats atsakau už savo saugumą“, – kalbėjo vyras.
„Aš nieko nesu įpareigotas“, – toliau savo tiesą įrodinėjo vyras.
Galiausiai teismas nusprendė skelbti pertrauką.
„Aš esu laisvas žmogus, o ne vergas“, – toliau kalbėjo S. Varnauskas.
Siekdamas apginti savo „teisumą“, vyras puolė cituoti ir Lietuvos konstituciją, ir Visuotinę žmogaus teisių deklaraciją.
Galiausiai teismas leido jaunuoliui teismo posėdžio metu daryti garso įrašą. Tai netenkino jaunuolio.
„Žmogui nereikia leidimo“, – kalbėjo jaunuolis.
„Jūs esate teisme“, – priminė teisėja Inga Ambrulevičiūtė-Januškevičė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!