Pakeitė nuomonę
JAV prezidentas Barackas Obama buvo nusiteikęs prieš susitikimą su Vladimiru Putinu, kuris šios dienomis atvyksta į Niujorką, tačiau leidinys „The New York Times“ atskleidė, kad nuomonė pasikeitė. JAV prezidentas nusprendė, kad dabar yra būtina kalbėtis ir aptarti situaciją Ukrainos rytuose ir Sirijoje.
Oficialiai Baltieji rūmai dar nepatvirtino susitikimo tikimybės, tačiau laikraščio šaltiniai prezidento administracijoje mano, kad susitikimas vis dėlto įvyks.
Vokietijos kanclerė Angela Merkel tuo pat metu pareiškė, kad derybose dėl Sirijos ateities turi dalyvauti visos suinteresuotos pusės, ne tik Rusija ar JAV, neišskiriant netgi tironu vadinamo šalies prezidento Basharo al Assado, o tai gali būti dar vienas ženklas, kad Vakarai nusileidžia išoriniam, o dėl pabėgėlių krizės – ir vidiniam, spaudimui.
Vakarų „niekas neklaus“
Rusijos aviacija gali smogti „Islamo valstybės“ objektams Sirijoje ir be tarptautinės koalicijos palaiminimo. Tokią informaciją, remiantis „neįvardintais šaltiniais“ pranešė agentūra „Bloomberg“.
Tokie veiksmai yra įmanomi, jeigu Vašingtonas atmes galimybę bendradarbiauti su Maskva, praneša agentūra.
Nepaisant to, kad tarptautinės koalicijos pajėgoms pavyko oro smūgiais „išstumti“ teroristines „Islamo valstybės“ pajėgas iš beveik 30 proc. jų kontroliuotos teritorijos, šie vis dar kontroliuoja beveik pusę šalies ir strategiškai svarbias teritorijas kaimyniniame Irake.
Teigiama, kad rusai skuba į pagalbą Sirijos prezidentui Basharui al Assadui, kurio padėtis karo fronte darosi vis sudėtingesnė.
Tiesa, Rusijos būsimi veiksmai gali būti jau seniai žinomi suinteresuotoms šalims. Per paskutines kelias savaites su Rusijos prezidentu ar gynybos ministru buvo susitikę ar telefonu bendravo aukščiausio lygio politikai: JAV gynybos ministras valandą kalbėjosi telefonu su savo kolega, Izraelio premjeras į Maskvą išskubėjo kartu su visais pagrindiniais savo karo vadais, vakar Maskvoje lankėsi Turkijos prezidentas, o Sirijos oficialiosios valdžios atstovai jau visą mėnesį mįslingai kalba apie „galimą kvietimą Rusijai kartu kovoti su terorizmu“.
Klausimų kelia ir tariama informacinė Rusijos priedanga, kai valstybės kontroliuojamos žiniasklaidos priemonės „nutekina“ informaciją apie vykstantį kariuomenės dislokavimą Sirijoje. Pavyzdžiui, „gazeta.ru“ su trenksmu paviešina keturių iš karinio dalinio pas juos atėjusių karių „išpažintį“ apie į Siriją ešalonais siunčiamą Rusijos karinę techniką ir personalą. Vakarų žiniasklaida taip pat neįprastai dosniai aprašo „apsišvietusius“ rusų karo laivus, lėktuvus, skaičiuoja dygstančias karines bazes ir personalą. Tai atrodo labiau panašu į sistemingą informacijos viešinimą, taip patikrinant kitų šalių ar savo gyventojų reakciją.
Pagrindinis nesutarimo tarp Vakarų ir Rusijos klausimas – Sirijos prezidentas Basharas al Assadas. Rusija nuo pat konflikto pradžios užėmė poziciją išlaikyti valdžioje savo gyventojus naikinusį tironą.
Šiuo metu beveik neabejojama, kad Niujorke vyksiančios Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos metu gali būti paskelbtas naujas Rusijos planas kovoje su tarptautiniu terorizmu. Kurio metu bus siekiama pateikti tai kaip „Vakarų išlaisvinimą nuo migrantų maro“ ir tuo pačiu suduodant smūgį „Islamo valstybei“. Kol kas neaišku tik, kaip be partnerių tokio mąsto operaciją įgyvendinti rengiasi V. Putinas, išleidęs milžiniškas lėšas savo kraupiai aferai Ukrainoje.