• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Afganistanas, šalis nutolusi nuo Lietuvos per 4 tūkstančius kilometrų, išraizgyta kalnų grandinių, dieną svilinama kaitrių saulės spindulių, naktimis paskęstanti aklinoje tamsoje, turtinga praeities istorija, kultūra ir tradicijomis. Pašaliečio akimis, apgaubta mįslių. Šalies centre, beveik 2,5 kilometrų aukštyje, įkurta Goro provincijos atkūrimo grupės Lietuvos karių pamainos (PAG) stovykla. Ten tarnauja 26 metų Lietuvos karininkė vyresnioji leitenantė Lina Šimkūnaitė.

REKLAMA
REKLAMA

Pranoko vaikinus

Šiuo metu Afganistane tarnauja vienuoliktoji Lietuvos karių pamaina (PAG-11). Kariai į tarptautinę misiją Afganistane susirinko iš daugelio Lietuvos miestų ir miestelių. PAG-11 karių ir civilių bendradarbiavimo grupėje tarnauja Lina Šimkūnaitė.

REKLAMA

Karininkė gimė, augo ir mokėsi Palangoje

Šešerių metų Linai gyvenimas sudavė skaudų smūgį. Nelaimingas atsitikimas darbe iš mažos mergaitės atėmė tėtį. Nuo vaikystės be artimo žmogaus likusiai merginai teko pastovėti už save.

Dvyliktoje klasėje mergina nusprendė stoti į Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademiją ir taip susieti savo gyvenimą su Lietuvos kariuomene.

REKLAMA
REKLAMA

„Baigiant mokyklą penki klasiokai vaikinai bandė stoti į Lietuvos karo akademiją, tačiau neišlaikė stojamųjų atrankos testų. Man buvo labai keista, kad nė vienas iš penkių klasės draugų nepateko į aukštąją mokyklą, todėl nusprendžiau išbandyti jėgas pati. Didžiausias atrankos iššūkis buvo trijų kilometrų bėgimas. Lengvojoje atletikoje buvau sprinterė, ilgų distancijų nebėgiodavau, tad trenerė sužinojusi, kokią užduotį turėsiu įvykdyti, susiėmė už galvos,“ — pasakoja mergina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2003 metais per Melagių dieną ją pasiekė žinia, kad praėjo atranką ir yra priimta studijuoti Lietuvos karo akademijoje. Žinia buvo tikra. Dėl to, kad įstojo į akademiją, labiausiai džiaugėsi mama.

Studijuoti į Lietuvos karo akademiją mergina išvyko iškart po darbo dienos. Vasaros metu Lina, kaip ir dauguma palangiškių, retai leisdavo sau atostogauti.

REKLAMA

„Norėjau, kiek įmanoma, būti finansiškai nepriklausoma. Vasarų sezonais dirbdavau įvairiausius darbus -- prekiavau ledais, užkandžiais, dirbau padavėja baruose. Atsimenu, studijuoti į akademiją išvykau po naktinės pamainos, ketvirtą valandą ryto grįžau namo ir po kelių valandų išvykau į Vilnių“,–teigė L. Šimkūnaitė.

REKLAMA

Rūpesčiai — tik dėl šukuosenos

Linai, kaip pati juokauja, didžiausia problema yra rytais susitvarkyti šukuoseną. Anot karininkės, jie jau nuo vaikystės yra sunkiai suvaldomi.

„Karo akademijoje pirmas tiesioginio vado klausimas buvo apie plaukus. Būrio vadas paklausė, kodėl ryte plaukai nesurišti ir kada ketinu susitvarkyti šukuoseną, o aš atsakiau, kad jie jau sutvarkyti. Dėl šukuosenos turėjau įvairių pravardžių“, — sakė Lina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pirmas ir antras kursas akademijoje kariūnei buvo sunkiausi — nauja aplinka, tvarka, drausmė, nauji veidai. Pasak merginos, mokytis karo akademijoje nebuvo sunku. Kariniai dalykai buvo sunkesni, tačiau įdėjus pastangų, išmokdavo juos: „Akademijoje buvau praminta raštininke, nes prižiūrėdavau ir tvarkydavau grupės žurnalą, taip pat kiekvieną dėstomą paskaitą konspektuodavau užrašuose, kurie sesijų metu būdavo padauginami į keliasdešimt kopijų.“

REKLAMA

Lietuvos karo akademijoje būsima karininkė studijavo Transporto inžinerijos vadybą. Pasirinkta profesija dažnai nustebindavo sutiktus aplinkinius.

„Po paskaitų savaitgaliais skubėdavau į tėviškę. Namų darbus ruošdavau keliaudama traukinyje. Keleiviai nustebę žiūrėdavo į mane, nes nesuprasdavo, kodėl aš, būdama jauna mergina, skaitau knygas apie automobilių variklius, važiuoklę ir kitas dalis, o nesidomiu madomis“, — teigė Lina.

REKLAMA

Pasirinko misiją Afganistane

Lina Lietuvos karo akademiją baigė labai gerais pažymiais, galėjo rinktis tolesnę tarnybos vietą. Jaunoji karininkė panoro tarnauti Tauragės rajone dislokuotame Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio motorizuotajame pėstininkų batalione.

„Tauragėje įsikūrusį batalioną pasirinkau norėdama būti arčiau Palangos, kad kelionės pas mamą neužimtų daug laiko. Kęstučio batalione paskyrė tarnauti Sunkiosios ginkluotės kuopoje prieštankinio būrio vade,“— pasakoja mergina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šių metų gegužę, po trejų tarnybos viename iš Lietuvos kariuomenės kovinių batalionų metų, karininkė išvyko į tarptautinę misiją Afganistane.

„Pasirengimas misijai Afganistane buvo ilgas. Reikėjo pasiruošti fiziškai, emociškai ir morališkai. Svarbiausia mano užduotis buvo nuraminti artimuosius. Prisipažinsiu, prieš išvykstant bijojau. Bijojau dėl mamos baimės“, — sakė palangiškė.

REKLAMA

Lina, tarnaudama PAG-11 civilių ir karių bendradarbiavimo grupėje, vyksta į susitikimus su vietinėmis moterimis, užmezga draugiškus santykius su vyriausybinėmis ir nevyriausybinėmis organizacijomis, domisi vietos moterų problemomis ir pagal galimybes padeda jas spręsti.

„Dar būnant Lietuvoje reikėjo daug sužinoti apie Afganistano kultūrą, kaip elgtis, ko negalima rodyti, sakyti, kaip reikia rengtis. Į socialinį gyvenimą Afganistane anksčiau moterys būdavo neįleidžiamos. Dabar pastebime, kad kultūra ir tradicijomis griežtoje šalyje moterys tampa aktyvesnės,“ — sakė L. Šimkūnaitė.

REKLAMA

Lina, vykdama į susitikimus su vietiniais gyventojais visada paslepia plaukus po kepure arba skarele, kad neįžeistų vietinių. Pagal vietos papročius, moterims draudžiama viešai rodyti plaukus.

Viena komanda

Trečią mėnesį nedidelėje PAG stovykloje kartu su Lina tarnaujantys kariai tapo merginos draugais.

REKLAMA
REKLAMA

„Vykstame į kelias dienas trunkančius patruliavimus. Visą kelionę tenka praleisti dulkėse ir karštyje. Neleidžiu kolegoms nuolaidžiauti. Jei reikia, sėduosi į prastai kondicionuojamą ir dulkių pilną karinį visureigį. Naktinėse stovyklavietėse budžiu kartu su kariais. Supykstu, jei sužinau, kad man daro išimtis naktiniuose budėjimuose. Visi esame viena komanda ir turime viską vienodai daryti ir be išlygų.

Moterims ilgalaikiuose patruliuose iškyla tik vienas nepatogumas — sustojus trumpam atokvėpiui vaikinai eina į vieną pusę, o merginoms tenka pasivaikščioti kita kryptimi. Goro provincijoje nei kairėje, nei dešinėje pusėje medžių arba krūmokšnių nėra...„ — šmaikštavo Lina.

Išvykdami į misiją dauguma karių, žinodami, kad toli nuo Lietuvos teks praleisti daugiau nei pusę metų, pasiima artimuosius, namus ir gimtuosius kraštus priminsiančių daiktų. Dar būdama Palangoje, Lina paskutinėmis akimirkomis prieš kelionę nuėjo prie jūros, prisipylė mažą maišelį pajūrio smėlio ir į jį įdėjo smulkių gintariukų.

Didžiuojasi savo kraštu

Tarnaudama Afganistane, Lina visada randa laiko savo mėgstamiausiems užsiėmimams — sportui ir siuvinėjimui.

REKLAMA

„Išsiuvinėjau daug paveikslėlių. Daugumą jų padovanoju artimiems žmonėms ir tikriems draugams. Nemėgstu vaikščioti po parduotuves ir ieškoti dovanų. Manau, kad rankų darbo dovana visada originalesnė už pirktą — joje palieki dalelę savęs, širdies, šilumos, grožio, meilės.“

Paklausta, ar niekada negalvoja išvykti iš Lietuvos į užsienį ieškoti laimės ir geriau apmokamo darbo, Lina atsakė: „Stovėdama rikiuotėje ir stebėdama keliamą Lietuvos trispalvę širdyje jaučiu malonumą, kad esu lietuvė, gimusi ir augusi garbingoje šalyje. Lietuvoje man visko užtenka. Didelių turtų neturiu, bet viduje jaučiuosi turtinga. Matau varganai gyvenančius Afganistano gyventojus ir pradedu vertinti turimus paprastus žemiškus dalykus, kurie esant Lietuvoje buvo įprasti ir nepastebimi.“

Apie Goro provinciją

Lietuvos vadovaujama PAG Gore — bendra civilinė ir karinė misija, NATO Tarptautinių saugumo paramos pajėgų (angl. International Security Assistance Force, ISAF) pajėgų dalis, kuri Goro provincijoje pradėjo veikti 2005 metų vasarą. Pagrindinė misijos užduotis — padėti Afganistano valdžiai plėsti įtaką provincijoje, užtikrinti saugumą ir sudaryti tinkamas sąlygas provincijai atkurti.

REKLAMA

Dėl geografinės padėties ir menkai išvystytos infrastruktūros centrinėje Afganistano kalnuotoje dalyje esanti Goro provincija yra laikoma viena iš saugesnių provincijų šalyje, tačiau saugumo situacija joje yra apibūdinama kaip sąlyginai rami. Gore kartais fiksuojamas sukilėlių judėjimas, kadangi provincija ribojasi su pietinėmis provincijomis, kuriose 2010 metų pradžioje buvo dislokuotos papildomos didelės sąjungininkų pajėgos. Lietuvos vadovaujama PAG Gore vis didesnį dėmesį skiria Afganistano nacionalinių saugumo pajėgų rengimui, todėl 2010 metų pabaigoje Gore planuojama įkurti tarptautinę policijos operacinę mokymo ir sąveikos grupę (angl. Police Operational Mentoring and Liaison Team, POMLT).

Šiuo metu Afganistane tarnauja PAG vienuoliktoji Lietuvos karių pamaina (PAG-11). Dauguma pamainos karių yra tarnavę Balkanuose, Irake, Afganistane.

Goro PAG stovykloje Čagčarane kartu su Lietuvos kariais ir civiliais tarnauja ir dirba Danijos, Gruzijos, Japonijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Lenkijos, Suomijos ir Ukrainos atstovai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų