• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Wagner“ pajėgos sekmadienį palieka Rusijos pietinę Voronežo sritį, pranešė vietos gubernatorius, po to, kai grupė nutraukė dramatišką sukilimą, kuriuo siekė nuversti aukščiausius Rusijos karinius vadovus. Tuo metu Britų generolas įspėja, kad karinės bendrovės smogikai gali bandyti surengti naują puolimą ir bandyti užimti Kyjivą dar kartą. 

„Wagner“ pajėgos sekmadienį palieka Rusijos pietinę Voronežo sritį, pranešė vietos gubernatorius, po to, kai grupė nutraukė dramatišką sukilimą, kuriuo siekė nuversti aukščiausius Rusijos karinius vadovus. Tuo metu Britų generolas įspėja, kad karinės bendrovės smogikai gali bandyti surengti naują puolimą ir bandyti užimti Kyjivą dar kartą. 

REKLAMA

Svarbiausi įvykiai Rusijoje ir Ukrainoje:

22:35 | Zelenskis kalbėjosi su Bidenu

Ukrainos prezidentas V. Zelenskis sekmadienį telefonu kalbėjosi su Jungtinių Valstijų prezidentu Joe Bidenu.

„Aptarėme įvykius Rusijoje. Pasaulis turi spausti Rusiją iki tol, kol tarptautinė tvarka bus atkurta. Padėkojau prezidentui už paramą Ukrainai, ypač už „Patriot“ sistemas. Tai svarbūs pajėgumai, kurie padidina galimybę apginti mūsų dangų. Taip pat padėkojau už paramą naikintuvų koalicijai. Mes aptarėme tolesnę bendradarbiavimo plėtrą gynybos srityje, turint omenyje tolimo nuotolio ginklus“, – teigė V. Zelenskis.

22:27 | JAV tikėjosi, kad Prigožino sukilimas bus daug kruvinesnis

Kai JAV žvalgybos analitikams susidarė aiškus paveikslas, kad Jevgenijus Prigožinas ruošiasi mobilizuoti savo „Wagner“ kariuomenę Rusijos viduje, buvo tikimasi, kad jo žygis Maskvos link susidurs su daug didesniu pasipriešinimu ir jis bus „daug kruvinesnis nei buvo“, skelbia CNN.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip teigė vienas JAV pareigūnas, buvo netikėta, kad Rusijos kariai nesipriešino „Wagner“ samdiniams, kai šie iš Rostovo prie Dono pajudėjo Maskvos link.

REKLAMA

Dar didesnė staigmena amerikiečiams buvo susitarimas tarp Kremliaus ir „Wagner“, kuriam tarpininkavo nelegitimus Baltarusijos vadovas Aliaksandras Lukašenka.

Buvo netikėta, kad vienas JAV pareigūnas sakė, kad Rusijos profesionalūs kariškiai neatliko geresnio darbo priešindamiesi Wagnerio kariams, kai jie judėjo į Rostovą ir pakilo link Maskvos.

„Manėme, kad tai bus daug žiauresnė ir kruvinesnė kova“, – CNN sakė pareigūnas.

Visgi mūšio dėl Maskvos, kur būtų galima tikėtis įnirtingo pasipriešinimo, nebuvo. Keletas šaltinių teigė, kad likus kelioms dienoms iki „Wagner“ žygio, JAV žvalgyba įvertino, kad J. Prigožinas ketina mesti iššūkį Rusijos vadovybei, tačiau neaišku, ar tai susiję su pačiu Putinu, ar karine vadovybe, kurią „Wagner“ vadas jau senokai kritikavo.

REKLAMA
REKLAMA

22:11 | Ekspertui greit išblėsęs „Wagner“ maištas kelia klausimų: nematau Prigožino Baltarusijoje važinėjančio traktoriumi ar kasančio bulves

Trumpai trukęs „Wagner“ grupės vado Jevgenijaus Prigožino maištas galėjo būti surežisuotas, „Sky News“ sakė „Atlantic Council“ analitikas Michaelas Bociurkiwas.

„Negalime atmesti galimybės, kad tai buvo Kremliaus surežisuotas įvykis. Galbūt atlikti aukšto rango pareigūnų valymą. Galbūt tai buvo ištikimybės testas, pažiūrėti, kaip elgsis kariuomenė ir kiti pareigūnai“, – svarstė M. Bociurkiwas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nematau pono Prigožino važiuojančio traktoriumi į saulėlydį Baltarusijoje, kasančio ten bulves ar vykstančio į Afrikos džiungles. <...> Visa tai baigėsi per greitai ir per daug tvarkingai mano skoniui“, – pridūrė jis.

Eksperto teigimu, „Wagner“ vadas išlieka itin įtakinga figūra.

„Pono Prigožino ginkluotosios pajėgos yra didesnės, nei kai kurių vidutinio dydžio Europos valstybių kariuomenės. Nepamirškime, kad jis turi neįtikėtiną resursų kiekį Afrikoje. Sakoma, kad vien Kongo Demokratinėje Respublikoje iš kasyklų jis kas metus gauna milijardą dolerių“, – sakė M. Bociurkiwas.

REKLAMA

Jo teigimu, Ukrainos ir Baltarusijos pasienis yra itin „skylėtas“, tad „Wagner“ persikėlimas gali būti panaudotas Ukrainos puolimui iš Baltarusijos.

21:47 | Zelenskis: nepakankama reakcija į Kachovkos sprogdinimą leidžia okupantams ruošti teroristinę ataką Zaporižios AE

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sekmadienį telefonu kalbėjosi su Kanados premjeru Justinu Trudeau.

„Kalbėjomės apie dabartinę situaciją mūšio lauke ir pasidalinau Ukrainos įžvalgomis apie mėginimą surengti perversmą Rusijoje ir to pasekmes. Atkreipiau premjero dėmesį į gąsdinančią situaciją Zaporižios AE, kurią sukūrė okupantų kariai. Nepakankama pasaulio reakcija į Rusijos įvykdytą Kachovkos hidroelektrinės užtvankos susprogdinimą ir bandymą susprogdinti Kryvyi Riho vandens saugyklą, leidžia okupantams ruoštis teroristiniam išpuoliui Zaporižios AE. Ukrainos partneriai turi rodyti atitinkamą principingą atsaką, ypač NATO viršūnių susitikime Vilniuje“, – teigė V. Zelenskis.

REKLAMA

21:36 | Reznikovas: reikalai juda teisinga kryptimi

Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas pareiškė, kad Rusijos valdžia yra silpna ir reikalai juda teisinga kryptimi. Kaip jis skelbė tviteryje, pokalbyje su Jungtinių Valstijų gynybos sekretoriumi Lloydu Austinu aptartas Ukrainos kontrpuolimas ir tolesni žingsniai stiprinant ginkluotąsias pajėgas.

„Sutariame, kad Rusijos valdžia yra silpna ir kad Rusijos karių išvedimas iš Ukrainos yra geriausias Kremliaus pasirinkimas“, – tvirtino O. Reznikovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Rusijai būtų geriausia spręsti savo pačios problemas. Reikalai juda teisinga linkme. Ukraina laimės“, – pridūrė jis.

21:23 | Lenkija stiprins gynybą pasienyje su Baltarusija ir Rusija

Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis teigia, kad šalies kariuomenė stiprins gynybines linijas Lenkijos pasienyje su Baltarusija ir Kaliningrado sritimi. Jis pridūrė, kad Lenkija atidžiai stebi „Wagner“ samdinių veiksmus po šeštadienio įvykių.

REKLAMA

20:53 | Macronas: „Wagner“ sukilimas rodo susiskaldymą Rusijos stovykloje

 Rusijos privačios samdinių grupės „Wagner“ sukilimas prieš prezidentą Vladimirą Putiną atskleidė susiskaldymą Rusijos vadovybėje, sekmadienį pareiškė Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas.

Nutrauktas žygis į Maskvą „rodo Rusijos stovykloje egzistuojantį susiskaldymą ir jos karinių bei pagalbinių pajėgų trapumą“, laikraščiui „Provence“ sakė E. Macronas, teigdamas, kad situacija vis dar vystosi ir jis nuolat stebi įvykius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

20:22 | Ukraina stumiasi į priekį Bachmuto kryptimi

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų rytinės grupuotės vadas Serhijus Čerevatis skelbia, kad Ukrainos pajėgos sėkmingai veržiasi Bachmuto kryptimi. Pasak jo, ukrainiečiai per dieną pasistūmėjo kažkur tarp 600 metrų ir 1 kilometro.

20:02 | Kiseliovas: Putinas gali atleisti viską, išskyrus išdavystę

Kremliaus propagandistas Dmitrijus Kiseliovas Rusijos valstybinės televizijos laidoje sekmadienį teigė, kad greitas „Wagner“ maišto situacijos išsprendimas rodo, jog Rusija yra vieninga tauta.

REKLAMA

Dalį jo laidos tviteryje perdavė Francis Scarr iš „BBC Monitoring“.

D.Kiseliovas taip pat parodė archyvinį įrašą, kuriame Vladimiras Putinas sako, kad gali atleisti daug ką, bet ne „išdavystę“. Spėliojama, kaip V.Putinas reaguos į J. Prigožino veiksmus.

Jungtinių Valstijų valstybės sekretorius Antonijus Blinkenas sakė, kad tai gali užtrukti savaites ar mėnesius.

19:46 | Rusija baigė pasiruošimą teroristiniam išpuoliui Zaporižios AE

Rusų okupantai pastatė įrangą su sprogmenimis prie 4 iš 6 Zaporižios atominės elektrinės (AE) energijos blokų. Rusija baigia pasirengimą teroristiniam išpuoliui, skelbia Ukrainos žvalgyba.

Gynybos ministerijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos vadovas generolas majoras Kyrylas Budanovas britų žiniasklaidai pažymėjo, kad branduoliniai reaktoriai be aušinimo gali išsilydyti nuo 10 valandų iki 14 dienų, rašo UNIAN.

REKLAMA
REKLAMA

Avariją sukelti ir rusų padidinta įtampa elektros tiekimo linijose į stotį, gali įvykti ir avarija.

„Teroristinio išpuolio prieš Zaporižios AE planas buvo visiškai parengtas ir patvirtintas. Kad paspartintų nelaimę, jie gali panaudoti technines priemones“, – sakė K. Budanovas.

Jis priminė apie Rusijos karių vykdomą elektrinės aušinimo tvenkinio užminavimą, taip pat informavo apie okupantų sprogmenų pripildytos technikos išdėstymą prie 4 iš 6 jėgainės blokų.

„Situacija niekada nebuvo tokia rimta kaip dabar“, – pabrėžė jis.

Rusija gali surengti teroristinį išpuolį, jei bus nugalėta kairiajame Dnipro krante. K. Budanovas aiškino, kad Rusija branduolinės nelaimės zonos sukūrimą laiko saugikliu tolimesnei Ukrainos ginkluotųjų pajėgų pažangai.

Tuo pačiu metu, jo vertinimu, yra rizika, kad Rusija gali pradėti ataką prieš atominę elektrinę su radiacijos nutekėjimu kaip „prevencinę priemonę“, siekdama sustabdyti ginkluotųjų pajėgų kontrpuolimą ir įšaldyti fronto liniją dabartinėje vietoje.

19:11 | Sukilėliams pasitraukus iš pietinio Rusijos miesto, gyventojai pajautė palengvėjimą

Rusijos miesto, atsidūrusio trumpo sukilimo prieš kariuomenės vadovybę epicentre, gyventojai sekmadienį išreiškė palengvėjimą.

REKLAMA

Privačios karinės bendrovės „Wagner“ kovotojai dieną prieš tai tankais ir šarvuočiais įvažiavę į Rostovo prie Dono miestą čia užėmė karines bazes. Jie taip pat teigė perėmę šio pietinio miesto karinio štabo kontrolę ir žygiuojantys į Maskvą.

Vėliau šeštadienį „Wagner“ grupė atsitraukė sudariusi susitarimą su Kremliumi, pagal kurį jos vadovas Jevgenijus Prigožinas galės išvykti į tremtį Kremliui artimoje Baltarusijoje ir nebus kaltinamas maištu.

28-erių gydytoja Rina Abramian sakė, kad dėl chaoso numalšinimo jai palengvėjo.

„Kai kas nors įprasto jūsų mieste pasikeičia ir jūs nelabai suprantate, kas vyksta, jaučiatės labai neramūs ir nesaugūs. Todėl man palengvėjo“, – teigė ji.

Sekmadienio rytą miesto centre ant kelių vis dar buvo matyti tankų vėžių žymės, o vietos, kuriose stovėjo šarvuočiai, buvo aptvertos. Tuo metu autobusai vėl važinėjo įprastais maršrutais.

Viename miesto parke pakabintame dideliame mėlyname plakate buvo parašyta: „Broliai, neleiskime kraujo praliejimo, čia nėra priešų, mes galime laimėti tik kartu.“

18:15 | Ukraina nesibaimina puolimo iš Baltarusijos

Ukrainos kariuomenės jungtinių pajėgų vadas Serhijus Najevas sako, kad kalbant „Wagner“ puolimą iš Baltarusijos, kol kas jokios grėsmės nėra.

REKLAMA

18:10 | Prigožinui matuoja ir gynybos ministro kėdę – Ždanovas pateikė savo vertinimą

Jevgenijaus Prigožino maištas pademonstravo, kad Vladimiras Putinas nebekontroliuoja padėties Rusijoje, sako Ukrainos ginkluotųjų pajėgų atsargos pulkininkas, karo ekspertas Olegas Ždanovas.

„Jam buvo pažadėta, kad Šoigu ir Gerasimovas bus pašalinti iš savo postų. Aš nebūsiu nustebęs, jei Prigožinas pretenduos tapti Rusijos Federacijos gynybos ministru“, – O. Ždanovo žodžius cituoja UNIAN.

Jo teigimu, V. Putinas nebekontroliuoja situacijos Rusijoje.

„Putino likimas valdžioje paaiškės per mėnesį“, – sako ekspertas.

O. Ždanovas neatmeta galimybės, kad J. Prigožinas gali pakartoti savo žygį į Maskvą, jei jo reikalavimai nebus patenkinti. 

„Bet kuriuo atveju, tai naudinga mums. Tuo labiau, jeigu įvyks vadovybės pokyčiai Generaliniame štabe ar Gynybos ministerijoje. Tai demoralizuos jų karius ir mes turėtume tuo pasinaudoti“, – konstatavo ekspertas.

17:42 | Kinija teigia remianti Rusiją saugant nacionalinį stabilumą

Kinija sekmadienį pareiškė remianti Rusiją saugant nacionalinį stabilumą.

Tai pirmas oficialus Pekino komentaras apie trumpai trukusį ginkluotą sukilimą, kuriam vadovavo privačios karinės grupuotės „Wagner“ vadovas Jevgenijus Prigožinas.

REKLAMA

„Kinija, kaip draugiška kaimynė ir naujos eros visapusiško strateginio bendradarbiavimo partnerė, remia Rusiją saugant nacionalinį stabilumą ir siekiant vystymosi bei klestėjimo“, – sakoma Kinijos užsienio reikalų ministerijos pareiškime.

Jame priduriama, kad šis klausimas yra Rusijos vidaus reikalas.

17:05 | Nausėda apie įvykius Rusijoje: karalius yra nuogas

Sekmadienį prezidentas Gitanas Nausėda dėl įvykių Rusijoje sušaukė Valstybės gynimo tarybą. Šalies vadovas tikina, kad Jevgenijaus Prigožino ir „Wagner“ grupuotės veiksmai parodė, kad Vladimiro Putino režimas patiria krizę. G. Nausėda taip pat akcentavo, kad jei „Wagner“ grupuotė su savo vadu atsidurs Baltarusijoje, tai reikš tik vieną – Lietuva turi stiprinti savo rytinių sienų saugumą.

„[Putino] režimas patiria naują krizinę situaciją. Ir tai yra krizinė situacija, susiklosčiusi pačioje Rusijoje. Tam tikri maištaujantys elementai pradeda kelti grėsmę režimui ir, svarbiausia, pati įvykių seka pademonstravo, kad karalius yra nuogas. Kad tokios kolonos ir tokio dydžio pajėgos gali nužygiuoti pakankamai toli ir kelti fundamentalią grėsmę režimui“, – sekmadienį po Valstybės gynimo tarybos posėdžio kalbėjo G. Nausėda.

Prezidentas pažymėjo, kad dėl šeštadienio įvykių kyla įvairiausių versijų, kad tai galėjo būti iš anksto suplanuotas veiksmas.

REKLAMA

„Tačiau, mano nuomone, režimo reputaciniai nuostoliai tokie dideli, kad ši versija atrodo labai menkai tikėtina. Rusijos režimas parodė, kad yra labai pažeidžiamas, kad jis skyla ir kad panašaus masto iššūkių galima laukti ateityje“, – sakė šalies vadovas.

Jis pažymėjo, kad J. Prigožino maištas toli gražu nesupaprastina Lietuvos saugumo situacijos.

„Veikiau atvirkščiai. Turime reikalo su didele valstybe, branduoline valstybe ir bet kokie vidiniai sukrėtimai neišvengiamai turi pasekmių aplinkinių valstybių saugumui. Ypač, turint omenyje, kad šioje visoje istorijoje didelį vaidmenį suvaidino ir Baltarusija. Jeigu atsitiks taip, <...> kad Prigožinas ar dalis „Wagner“ grupuotės atsidurs Baltarusijoje, su neaiškiais kėslais, tai reikš tik vieną, kad turime dar labiau stiprinti savo rytinių sienų saugumą. Aš jau kalbu ne tik apie Lietuvą, bet apie visą NATO organizaciją“, – dėstė G. Nausėda.

16:11 | Blinkenas: tai rodo įtrūkimus Putino režime

JAV valstybės sekretorius Antony Blinken pasisakė apie šeštadienio įvykius Rusijoje. Anot naujienų agentūros AFP, A. Blinkenas sako, kad „Wagner“ samdinių maištas atskleidžia „tikrus įtrūkimus Putino režime“.

15:54 | Su Prigožinu kol kas susisiekti nepavyksta, sako jo spaudos tarnyba

Su privačios karinės bendrovės „Wagner“ grupės vadovu Jevgenijumi Prigožinu nepavyksta susisiekti jau daugiau nei 18 valandų, sekmadienį pranešė jo spaudos tarnyba.

REKLAMA

„Jis siunčia visiems linkėjimus ir atsakys į klausimus, kai turės normalų ryšį“, – sakė spaudos tarnyba, atsakydama į RTVI žurnalisto užklausą.

Kaip pažymi portalas „Meduza“, pastarąjį kartą J. Prigožinas matytas, kai buvo beišvykstąs iš Rostovo prie Dono, o kur jis dabar – neaišku.

15:50 | Analitikas įvertino Prigožino sukilimą: didysis laimėtojas – Lukašenka, pagrindinis pralaimėtojas - Šoigu

Pagrindiniu pralaimėtoju po šeštadienio įvykių Rusijoje liko šalies gynybos ministras Sergejus Šoigu, sako analitikas Arnaudas Dubienas.

S. Šoigu buvo ne tik vienas artimiausių politinių V. Putino bendražygių, bet ir vienas iš nedaugelio jo draugų, priklausančių Rusijos elitui. Bet kelis dešimtmečius besitęsianti jų bičiulystė susidūrė su didžiuliu išbandymu po J. Prigožino žygio į Maskvą ir ne vieną mėnesį besitęsusios „Wagner“ vado kritikos Rusijos Gynybos ministerijai.

Kaip teigia A. Dubienas, V. Putinas išgyveno „Wagner“ maištą po staigmena tapusio A. Lukašenkos įsikišimo, bet S. Šoigu likimas kelia daugybę klausimų.

„Didysis laimėtojas buvo Lukašenka, o pagrindinis pralaimėtojas – Šoigu“, – taip šeštadienio įvykius apibendrino A. Dubienas.

15:31 | Paviešintas Putino interviu prieš šeštadienio įvykius: teigia, kad pasitiki karine vadovybe

REKLAMA

Sekmadienį valstybinėje Rusijos televizijoje paviešintas interviu su Vladimiru Putinu. Svarstoma, kad pokalbis įrašytas dar prieš šeštadienio įvykius.

„Jaučiamės užtikrinti ir žinome, kad galime įgyvendinti visus savo planus ir užduotis. <...> Tai galioja ir šalies gynybai, tai taikoma specialiajai karinei operacijai, tai taikoma visai ekonomikai ir atskiroms jos sritims“, – sakė V. Putinas.

Jis tikino, kad palaiko nuolatinį kontaktą su karine vadovybe ir ja pasitiki.

Interviu paklaustas, kiek laiko skiria tam, ką Rusija vadina savo specialiąja karine operacija, Putinas sakė: „Žinoma, tai yra svarbiausia. Nuo to pradedu ir baigiu savo dieną.“

15:18 | Buvęs Rusijos premjeras: tai žymi Putino pabaigos pradžią

Buvęs Rusijos premjeras Michailas Kasjanovas sako, kad „Wagner“ grupuotės maištas žymi Vladimiro Putino „pabaigos pradžią“, rašo „The Guardian“.

M. Kasjanovas Rusijos vyriausybei vadovavo nuo 2000 m. iki 2004 m., tačiau pastaraisiais metais jis tapo aršiu Kremliaus diktatoriaus kritiku. Pasak jo, V. Putinas dabar papuolė į labai didelę bėdą.

Buvęs Rusijos premjeras BBC teigė, kad, jo nuomone, J. Prigožinas po apsilankymo Baltarusijoje vyks į Afriką ir „bus kur nors džiunglėse“.

„Putinas jam negalės atleisti“, – sakė M. Kasjanovas ir pridūrė, kad J. Prigožino gyvybė dabar yra dideliame pavojuje.

REKLAMA

14:51 | Proga Ukrainai ir grėsmė Putinui

Nors Rusija teigė, kad sukilimas neturėjo jokios įtakos jos kampanijai Ukrainoje, Kyjivas teigė, kad neramumai suteikė progą, šaliai tęsiant ilgai lauktą kontrpuolimą.

Ekspertai teigė, kad paliaubos tikriausiai nebus J. Prigožino nesantaikos su Maskva istorijos pabaiga, nes dabar V. Putinas privalės imtis priemonių savo autoritetui atkurti.

Ukrainiečiai tikėjosi, kad dėl Rusijos kovų jų kariuomenei atsiras galimybių susigrąžinti Rusijos pajėgų užgrobtą teritoriją.

„Šie įvykiai labai paguodė Ukrainos vyriausybę ir kariuomenę“, – sakė Tarptautinio strateginių studijų instituto vyresnysis sausumos kariuomenės bendradarbis Benas Barry. Jis sakė, kad net ir sudarius susitarimą V. Putino pozicijos tikriausiai susilpnėjo.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis vėlai šeštadienį, prieš pat J. Prigožinui paskelbiant apie savo atsitraukimą, sakė, kad šis žygis atskleidė Kremliaus silpnumą ir „parodė visiems Rusijos banditams, samdiniams, oligarchams“, kad lengva užimti Rusijos miestus „ir, tikriausiai, arsenalus“.

„Wagner“ kariai suvaidino lemiamą vaidmenį Ukrainos kare, užėmę rytinį Bachmuto miestą – vietovę, kurioje vyko kruviniausi ir ilgiausi mūšiai. Tačiau J. Prigožinas vis dažniau kritikavo kariuomenės vadovybę, kaltindamas ją nekompetencija ir tuo, kad jo kariams stinga amunicijos.

62 metų J. Prigožinas, buvęs kalinys, jau seniai palaiko ryšius su V. Putinu ir yra laimėjęs pelningų Kremliaus maitinimo sutarčių, dėl kurių buvo pramintas „Putino virėju“.

Jungtinėse Valstijose jis ir dar keliolika Rusijos piliečių buvo apkaltinti vadovavę slaptai socialinių tinklų kampanijai, kuria buvo siekiama kurstyti nesantaiką prieš 2016 metų prezidento rinkimus, pasibaigusius Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) pergale. „Wagner“ siuntė samdinius į Libiją, Siriją, kelias Afrikos šalis ir galiausiai į Ukrainą.

Manoma, kad šias misijas remia Kremlius ir kad tai yra Rusijos įtakos operacijos, kuriomis siekiama pelnyti Afrikos vyriausybių palankumą ir gauti prieigą prie mineralinių išteklių.

Nepriklausomas politikos analitikas Konstantinas Kalačiovas naujienų agentūrai AFP sakė: „Vakar daug kam Rusijoje ir Vakaruose institucijų ir pasitikėjimo krizė nebuvo akivaizdi. Šiandien ji akivaizdi.“

„Vakarykštis elito atstovų raginimas vienytis tai tik patvirtino. Už jų slypi institucijų krizė ir baimė dėl savęs“, – sakė jis.

Jis pažymėjo, kad Rusijos vadovams nerimą sukels vaizdas, kai civiliai žiūrovai plojo „Wagner“ daliniams Rostove.

„Putino pozicijos susilpnėjo, – sakė K. Kalačiovas. – Putinas neįvertino Prigožino, kaip prieš tai neįvertino Zelenskio... Jis galėjo tai sustabdyti paskambinęs Prigožinui, bet to nepadarė.“

14:44 | Okupantai pradėjo tikrinti Mariupolio paauglius dėl lojalumo Ukrainai 

Laikinai okupuotame Mariupolyje Rusijos primesta administracija pradėjo tikrinti vietos paauglius dėl dalyvavimo partizaniniame judėjime ir lojalumo Ukrainai, skelbia ukrainiečių Nacionalinio pasipriešinimo centras.

Pasak jo, vaikai stabdomi patikros punktuose, tikrinami jų telefonai ir pasai – šį dokumentą Rusija išduoda 14 metų sulaukusiems žmonėms. Taip pat rengiami „prevenciniai pokalbiai“, kurių metu reikalaujama pranešti apie „nepatikimus draugus“, sakoma pranešime.

Apskritai mieste padaugėjo filtravimo priemonių, o gyventojų grobimo praktika tęsiasi, pažymima jame.

Nacionalinio pasipriešinimo centrą įsteigė Specialiųjų operacijų pajėgos, siekdamos mokyti, koordinuoti ir plėsti pasipriešinimo okupacijai judėjimą Ukrainoje.

Rusija pernai užėmė Mariupolį po tris mėnesius trukusio mūšio, per kurį didžioji miesto dalis virto griuvėsiais.

2022 metų gegužę Rusijos pajėgoms pasidavė paskutiniai Ukrainos gynėjai, pasislėpę milžiniškoje plieno gamykloje Mariupolyje „Azovstal“.

14:27 | M. Chodorkovskis: „žalos mastas [Putino] režimui yra fantastiškas“

Rusijos opozicijos lyderis Michailas Chodorkovskis sako, kad „žalos mastas [Putino] režimui yra fantastiškas“, rašo UNIAN.

Pasak M. Chodorkovskio, dabar svarbu neleisti daugumai žmonių pamiršti, ką „Wagner“ įkūrėjas Jevgenijus Prigožinas sakė apie „vagių karo užkulisius“, taip pat ir apie tai, kaip Rusijos diktatorius Vladimiras Putinas ir visa „vagių gauja“ bijojo prasidėjusių neramumų Rusijoje.

„Kaip jie pabėgo iš Rostovo prie Dono ir iš Maskvos, ir kaip jie buvo pasirengę atiduoti miestą Kadyrovo banditams. Aš tikiuosi, kad žmonės supras, jog mūsų priešas nėra ukrainiečiai“, – teigė jis.

M. Chodorkovskis teigė, kad tie, kurie užsispyrusiai tikino, kad visa situacija, kilusi Rusijoje, yra tik insenizacija, jam sukėlė juoką.

„Žalos mastas [Putino] režimui yra fantastiškas. Tikimybė, kad Putinas išliks valdžioje iki 2036 metų, yra nulinė. <...> Jei derybos su Ukraina prasidės, [Rusijos] pozicija bus silpnesė“, – teigė jis.

13:55 | Ypatingų pokyčių sraute iš Baltarusijos į Lietuvą nefiksuojama

Vidaus reikalų viceministras Vitalijus Dmitrijevas sako, kad vykstant samdinių grupuotės „Wagner“ maišto Rusijoje sukeltiems neramumams intensyvesnių asmenų bandymų pateikti iš Baltarusijos į Lietuvą nėra fiksuojama. 

„Kažkokių ypatingų pokyčių sraute (iš Baltarusijos į Lietuvą – BNS) mes tikrai nestebime ir kažkokio didesnio intensyvumo bandančių pateikti asmenų iš Valstybės sienos apsaugos tarnybos tikrai neidentifikuojama“, – lrt radijui sekmadienį sakė V. Dmitrijevas, atsakydamas į klausimą apie judėjimą Lietuvos pasienyje iš Baltarusijos pusės Rusijoje vykusių neramumų metu. 

Vidaus reikalų viceministras tikino, kad valstybės sienos apsaugos parengtis buvo padidinta dar bandant suvaldyti migracijos krizę ir niekada nebuvo „atpalaiduota“.

Pasak jo, šiuo metu Lietuva savo veiksmus koordinuoja su Latvijos, Estijos ir Lenkijos politikais bei už sienų apsaugą atsakingais šių valstybių pareigūnais. 

„Keičiamės ta informacija dėl pokyčių ir, žinoma, taikome atidžiau tuos sprendimus, kurie buvo priimti anksčiau – tiek dėl Rusijos piliečių neįleidimo, kokie sprendimai buvo priimti Lietuvos Respublikos Seime. Ir taikant regioninius sprendimus tarp keturių šalių – Latvijos, Estijos ir Lenkijos – vėlgi yra nustatyti kriterijai, pagal kokius kriterijus Rusijos pilietis gali būti įleistas arba neįleistas“, – teigė V. Dmitrijevas. 

Latvija ir Estija šeštadienį sugriežtino sienų apsaugą, reaguodamos į privačios karinės bendrovės „Wagner“ ginkluotą maištą Rusijoje. 

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas sekmadienį teigė, kad dėl Rusijoje kilusių neramumų šeštadienį Lietuvos institucijos buvo pasiruošusios stiprinti sienų kontrolę, tačiau, pasak jo, neišaugus migracijos iš Rusijos bangai bei šioje šalyje pasikeitus situacijai to daryti neprireikė.

Pasak L. Kasčiūno, esant poreikiui sugriežtinti sienų apsaugą būtų galima per keletą valandų. 

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė šeštadienį sakė, jog situacija prie sienos su Rusija ir Baltarusija yra stabili, sienos apsauga sustiprinta, visos tarnybos yra parengtyje.

Neramumai Rusijoje prasidėjo penktadienį, privačiai karinei grupuotei „Wagner“ paskelbus, kad šalies kariuomenės vadovybė įsakė apšaudyti jų pozicijas.

Netrukus „Wagner“ užėmė karines bazes pietiniame Rusijos Rostovo prie Dono mieste ir pagrasino žygiu į Maskvą nuversti šalies karinę vadovybę.

Visgi šeštadienio vakarą „Wagner“ vadeiva Jevgenijus Prigožinas paskelbė atsitraukiantis, jo pajėgos paliko užimtas pozicijas.

Kremlius pranešė, kad J. Prigožinas išvyks į Baltarusiją, o teisėsaugos tyrimas jo atžvilgiu bus nutrauktas.

Dėl  neramumų Rusijoje sekmadienį prezidentas Gitanas Nausėda sekmadienį šaukia Valstybės gynimo tarybos posėdį, kuriame ketinama aptarti situaciją šioje šalyje bei galimas jos pasekmes, taip pat valstybės sienos apsaugos klausimus. 

13:32 | „Wagner“ daliniai paliko Rusijos pietinį Lipecko regioną

Rusijos pietuose esančią Lipecko sritį paliko „Wagner“ kovotojai, sekmadienį pranešė regiono vyriausybė, po to, kai susitarimu buvo nutrauktas samdinių grupuotės sukilimas.

„Šeštadienį Lipecko srityje dislokuoti „Wagner“ daliniai paliko regioną“, – socialiniuose tinkluose pranešė regiono valdžia.

13:26 | Šiaurės Korėja reiškia paramą Maskvai dėl maišto

Šiaurės Korėja išreiškė visapusišką paramą Rusijai sprendžiant išvakarėse įvykusio maišto klausimą, sekmadienį pranešė valstybinė žiniasklaida.

Per susitikimą su Rusijos ambasadoriumi Pchenjane Aleksandru Macegora Šiaurės Korėjos užsienio reikalų viceministras Im Chon Ilas „išreiškė tvirtą įsitikinimą, kad neseniai Rusijoje kilęs ginkluotas sukilimas bus sėkmingai numalšintas“, pranešė oficialioji Korėjos centrinė naujienų agentūra (KCNA).

Smarkiai ginkluoti Rusijos samdiniai iš „Wagner“ grupės atsitraukė po to, kai šį savaitgalį buvo pasistūmėję netoli Maskvos, o grupės vadovas Jevgenijus Prigožinas sutiko išvykti į Baltarusiją, ir taip buvo sušvelninta rimčiausia saugumo krizė Rusijoje per pastaruosius dešimtmečius.

Im Chon Ilas pridūrė, kad „stipri Rusijos kariuomenė ir žmonės tikrai įveiks išbandymus ir sunkumus ir didvyriškai nugalės specialioje karinėje operacijoje prieš Ukrainą“, praneša KCNA, pavartodama Kremliaus terminą karui Ukrainoje pavadinti.

Tai naujausia Pchenjano paramos Maskvai žinia nuo karo Ukrainoje pradžios, kurį Šiaurės Korėja yra pavadinusi JAV „netiesioginiu karu“, kuriuo esą siekiama sunaikinti Rusiją.

Būdama nuolatinė Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos narė, Rusija jau seniai laikosi pozicijos prieš didėjantį spaudimą Šiaurės Korėjai, kuriai dėl branduolinių ginklų ir raketų programų taikomos plataus masto JT ir Vakarų sankcijos.

13:20 | Britų generolas: „Wagner“ gali bandyti pulti Kyjivą dar kartą

Britų generolas įspėjo, kad „Wagner“ karinės bendrovės įkūrėjas Jevgenijus Prigožinas, kuris po sukelto maišto Rusijoje galiausiai sustabdė ginkluotą sukilimą, gali įsakyti savo samdiniams pulti Kyjivą iš Baltarusijos teritorijos, rašo „SkyNews“.

„Tai, kad jis išvyko į Baltarusiją, kelia tam tikrą susirūpinimą“, – kalbėjo britų generolas Richardas Dannattas.

Pasak jo, J. Prigožinas, pasitelkdamas „Wagner“ samdinius, gali suduoti naujus smūgius arčiausiai Kyjivo, kur prasidėjo karinė invazija, esančiam flangui.

Tiesa, R. Dannattas atkreipia dėmesį, kad po J. Prigožino „vakarykščio fiasko“ tiesioginių „laimėtojų“ nėra.

„Putino [įtaka] gerokai sumenko, o Rusijos kariuomenė pastebimai sutrikusi“, – teigė jis.

12:52 | Prigožinas gali būti nužudytas Baltarusijoje – CNN

Rusijos privačios karinės kompanijos „Wagner“ vadovui Jevgenijui Prigožinui įvykdžius ginkluotą maištą Rusijoje, CNN rašo, kad dėl to gali kilti grėsmė jo paties gyvybei.

Kaip teigė buvęs CNN Maskvos biuro vadovas Jeanas Dougherty, Rusijos diktatorius Vladimiras Putinas taip lengvai neatleidžia šalies išdavikams.

„Net jei ir Putinas sako: „Prigožinai, keliauk į Baltarusiją, jis vis tiek liks išdaviku. Ir aš manau, kad Putinas niekada už tai neatleis. 

Jeigu aš būčiau Putinas, nerimaučiau dėl žmonių, besidžiaugiančių „Wagner“ kovotojais, kurie vaikšto Rostovo gatvėse“, – teigė jis.

Žurnalistas pridūrė, kad tai iš esmės gali reikšti, jog rusai palaiko J. Prigožino veiksmus, o tai, pasak jo, yra bloga žinia V. Putinui.

J. Dougherty taip pat atkreipė dėmesį, kad yra tikimybė, jog „Wagner“ įkūrėjas bus nužudytas Baltarusijoje.

Visgi tai, pasak žurnalisto, yra didelė dilema Maskvai, nes J. Prigožinas turi tam tikrą paramą, kuri kelia tam tikrų rizikų Kremliui.

12:45 | „Wagner“ pajėgos palieka Rusijos pietinį Voronežo regioną – gubernatorius

Wagner“ pajėgos sekmadienį palieka Rusijos pietinę Voronežo sritį, pranešė vietos gubernatorius, po to, kai grupė nutraukė dramatišką sukilimą, kuriuo siekė nuversti aukščiausius Rusijos karinius vadovus.

Kremlius šeštadienį paskelbė, kad maištas baigėsi po to, kai „Wagner“ vadovas Jevgenijus Prigožinas sutiko išvykti iš Rusijos į Maskvos sąjungininkę Baltarusiją.

Apie tai, kas šeštadienį įvyko Voronežo srityje, kur, Rusijos teigimu, buvo dislokuota kariuomenė, vadovavusi kovinėms operacijoms, žinoma nedaug.

Per maištą mieste esančioje naftos bazėje kilo didžiulis gaisras, kurio priežastis nenurodoma.

„Wagner“ dalinių judėjimas per Voronežo sritį baigiasi“, – sakė Voronežo gubernatorius Aleksandras Gusevas.

Jis pridūrė, kad judėjimas vyksta normaliai ir be incidentų, ir teigė, kad šeštadienio operacijos prieš maištą metu įvesti kelionių apribojimai bus panaikinti, kai situacija bus galutinai išspręsta.

A. Gusevas sakė, kad institucijos informuos gyventojus apie žalos atlyginimą, ir padėkojo jiems už „ištvermę, tvirtumą ir protą“.

Šeštadienį jis buvo paraginęs Voronežo gyventojus likti namuose ir išreiškė paramą prezidentui Vladimirui Putinui.

Kituose pietiniuose Rusijos regionuose ir vietovėse, esančiose pakeliui į Maskvą, į kurią „Wagner“ žadėjo patekti, pradėti atšaukti apribojimai, įvesti per dramatišką sukilimą.

Pietiniame Rostove prie Dono, kur „Wagner“ buvo užėmusi kariuomenės štabą, traukinių ir autobusų stotys pradėjo normaliai veikti, o apribojimai keliuose panaikinti, sekmadienį pranešė valdžios institucijos.

Tačiau Maskvoje tebegalioja antiteroristinės operacijos režimas.

12:20 | V. Putinui kyla rizika

Rusijos diktatorius Vladimiras Putinas anksčiau pažadėjo nubausti ginkluoto sukilimo, kuriam vadovavo jo buvęs protežė, kaltininkus. Per televiziją transliuotoje kalboje tautai jis pavadino sukilimą išdavyste.

V. Putino atstovas Dmitrijus Peskovas teigė, kad leisdamas nepersekioti J. Prigožino ir jo pajėgų, V. Putinas siekė aukščiausio tikslo – „išvengti kraujo praliejimo ir vidaus konfrontacijos, kurios rezultatai būtų nenuspėjami“.

Pasak analitikų, V. Putinui kyla rizika, ar jis nebus laikomas silpnu.

„Šis reikalas visiems laikams sumenkino Putiną“, – CNN sakė buvęs JAV ambasadorius Ukrainoje Johnas Herbstas.

Tuo metu Vašingtone įsikūręs Karo studijų institutas teigia, kad tiesioginis A. Lukašenkos vaidmuo derybose dėl paliaubų V. Putinui yra žeminantis.

„Kremlius dabar susiduria su labai nestabilia pusiausvyra“, – sakoma pranešime.

„Lukašenkos suderėtas susitarimas yra trumpalaikė pataisa, o ne ilgalaikis sprendimas, o Prigožino maištas atskleidė rimtus Kremliaus ir Rusijos gynybos ministerijos trūkumus“, – priduriama jame.

Maskva pasiruošė „Wagner“ pajėgų atvykimui ir pietiniame miesto pakraštyje įrengė patikros postus su šarvuota technika ir kariais. Apie 3 000 čečėnų karių buvo atitraukti iš kovų Ukrainoje ir anksti šeštadienį skubiai išvyko ten, pranešė Čečėnijos valstybinė televizija. Kulkosvaidžiais ginkluoti Rusijos kariai Maskvos pietiniame pakraštyje įrengė kontrolės postus. Įgulos iškasė greitkelių atkarpas, kad sulėtintų žygį.

Pasak Jevgenijaus Prigožino, „Wagner“ pajėgos buvo vos už 200 km nuo Maskvos. Tačiau po to, kai buvo sudarytas susitarimas, J. Prigožinas paskelbė, kad nusprendė atsitraukti, kad išvengtų rusų kraujo praliejimo.

Sekmadienio rytą pagrindinėje magistralėje tarp Maskvos ir Rostovo prie Dono vis dar galiojo kai kurie apribojimai, nors kitose vietose eismo apribojimai pamažu buvo atšaukiami.

J. Prigožinas reikalavo atstatydinti gynybos ministrą Sergejų Šoigu, kurį jau seniai griežtai kritikavo dėl 16 mėnesių trunkančio karo Ukrainoje.

Jei V. Putinas sutiktų atstatydinti S. Šoigu, tai galėtų politiškai pakenkti prezidentui, kuris pavadino J. Prigožiną į nugarą dūrusiu išdaviku.

11:56 | Kyjive rusų raketų atakos aukų skaičius išaugo iki 5

Dar dviejų žmonių kūnai rasti po namo griuvėsiais Kyjive, į kurį išvakarėse pataikė Rusijos raketa, sekmadienį sakė meras Vitalijus Klyčko.

Platformoje „Telegram“ jis nurodė, kad gelbėjimo operacija tęsiama. Iš viso per išpuolį žuvo penki žmonės.

11:44 | URM: Kinijos ir Rusijos diplomatai Pekine aptarė klausimus, keliančius bendrą susirūpinimą

Kinijos užsienio reikalų ministras Qin Gangas sekmadienį Pekine susitiko su Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotoju Andrejumi Rudenka.

Tai buvo pirmasis viešas abiejų šalių diplomatų susitikimas po to, kai maištaujantys samdiniai grasino šturmuoti Rusijos sostinę.

„Užsienio reikalų ministras Qin Gangas Pekine susitiko su Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotoju Rudenka ir pasikeitė nuomonėmis apie Kinijos ir Rusijos santykius“, – sakoma Kinijos užsienio reikalų ministerijos pareiškime.

Jame priduriama, kad jie taip pat aptarė „tarptautinius ir regioninius klausimus, keliančius bendrą susirūpinimą“.

11:26 | Per parą – daugiau kaip 700 nukautų rusų karių

Ukrainos kariuomenės atstovai taip pat paskelbė informaciją, kiek per pastarąją parą, kai Rusijoje „Wagner“ karinės bendrovės smogikai vykdė ginkluotą sukilimą, buvo nukauta rusų karių.

„Ukrainska Pravda“ rašo, kad šeštadienį Ukrainos gynėjai iš viso nukovė 720 rusų okupantus, be to, buvo sunaikinti 6 priešo tankai (4 030 iš viso – red.), 2 šarvuotosios kovos mašinos (7 806), 2 oro gynybos sistemos (385), taip pat kita karinė technika.

Skaičiuojama, kad nuo Rusijos pradėtos karinės invazijos pradžios iš viso Ukrianos kariai nukovė beveik 225 tūkst. rusų karių.

11:00 | Rusams apšaudžius Chersoną žuvo žmogus

Rusams apšaudžius Chersoną žuvo žmogus, sekmadienį platformoje „Telegram“ pranešė srities gubernatorius Oleksandras Prokudinas.

„Nerami naktis ir sunkus rytas Chersono regione. Okupantai vėl apšaudė mūsų taikius namus. Chersone žuvo 44 metų vyras. Dar viena moteris įstrigo po griuvėsiais, – nurodė pareigūnas. – Vienas iš sviedinių sprogo pačiame kambario viduryje. Nukentėjo gyventojų namai ir turtas.“

Chersono srities administracija kiek vėliau pranešė, kad Rusijos kariuomenė vėl apšaudė Antonivką. 

Buvo sužeistas 21 metų vyras. Jam teikiama būtina medicininė pagalba, nurodoma „Telegram“ paskelbtame pranešime.

10:56 | Maskvoje – „antiteroristinės operacijos režimas“

Sekmadienį Maskvoje tebegalioja „antiteroristinės operacijos režimas“, praėjus dienai po dramatiškos saugumo krizės prezidentui Vladimirui Putinui, kai „Wagner“ samdiniai grasino šturmuoti Rusijos sostinę.

Kremlius šeštadienį paskelbė, kad „Wagner“ vadovas Jevgenijus Prigožinas, vadovavęs sukilimui, bus išsiųstas į Baltarusiją. Šis susitarimas pasiektas tarpininkaujant autoritariniam baltarusių prezidentui Aliaksandrui Lukašenkai.

Sekmadienį J. Prigožino buvimo vieta nebuvo žinoma, tačiau Maskva pareiškė, kad kaltinimai ginkluotu sukilimu jam bus panaikinti, o jo kovotojai taip pat nebus persekiojami.

J. Prigožinas, kuris šeštadienį „Telegram“ garso žinutėmis informavo visuomenę apie „Wagner“ maištą, dar nepasakė, kada išvyks iš savo šalies į Kremliaus sąjungininkę Baltarusiją.

Šeštadienį Maskvoje buvo įvestas antiteroristinis režimas, nes J. Prigožino pajėgos, atrodo, artėjo prie sostinės, o institucijos paprašė gyventojų apriboti keliones.

Maskvos valdžia taip pat pranešė, kad pirmadienį paskelbta nedarbo diena, siekiant apriboti judėjimą mieste, saugumo sumetimais liks galioti.

10:37 | Skelbia, kad gaisras naftos bazėje užgesintas

Rusijos valstybinė žiniasklaida pranešė, kad pietiniame Rostovo prie Dono mieste, kurį „Wagner“ kariai paliko vėlai šeštadienį, anksčiau užėmę pagrindinį kariuomenės štabą, eismas atnaujintas įprastu režimu.

Ji parodė, kaip darbininkai valo gatves prie karinės būstinės ir prie vietos cirko vartų, kur dieną prieš tai įstrigo tankas.

Kalugos srities, esančios į pietus nuo Maskvos, valdžia šeštadienį pranešė, kad pradeda atšaukti kelių eismo apribojimus, įvestus siekiant sustabdyti „Wagner“ maištą.

Pietiniame Voronežo mieste, kur kariuomenė dieną prieš tai teigė vykdžiusi kovą, gelbėjimo tarnybos užgesino didžiulį gaisrą naftos bazėje, kuri degė per maištą.

Valdžios institucijos nepaaiškino gaisro priežasties, o socialiniuose tinkluose paskelbtuose vaizduose matyti didelis juodas dūmų debesis. Kai kurios Rusijos žiniasklaidos priemonės pranešė, kad prieš sprogimą netoliese buvo sraigtasparnis.

10:28 | Britų žvalgyba: ukrainiečių pajėgos vykdo dideles operacijas pietų ir rytų Ukrainoje

Pastarosiomis dienomis ukrainiečių pajėgos vėl pradėjo dideles puolamąsias operacijas trimis pagrindinėmis kryptimis pietų ir rytų Ukrainoje, sekmadienį skelbia britų žvalgyba.

Ukrainos pajėgos naudojasi pirmųjų dviejų savaičių kontrpuolimo patirtimi, kad patobulintų taktiką, kaip pulti gilią ir gerai parengtą Rusijos gynybą.

Ukrainos daliniai palaipsniui, bet stabiliai daro taktinę pažangą svarbiose teritorijose, sakoma socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbtame Jungtinės Karalystės gynybos ministerijos pranešime.

Luhansko srityje Rusijos pajėgos pačios deda daug pastangų, kad pradėtų puolimą Serebriankos miške netoli Kreminos. 

Anot britų žvalgybos, tai tikriausiai atspindi tolesnius Rusijos vadovybės įsakymus pereiti į puolimą, kai tik įmanoma, o Rusija pasiekė nedidelių laimėjimų, tačiau Ukrainos pajėgos neleido jai prasiveržti.

09:59 | Kadyrovas apie pokalbį su Prigožinu: „Maniau, kad jis mane išgirdo“

Čečėnijos lyderis sako, kad „Wagner“ karinės bendrovės vadovo Jevgenijaus Prigožino „arogancija“ yra pavojinga.

Kaip rašo BBC, ilgametis diktatoriaus Vladimiro Putino bendražygis R. Kadyrovas pasmerkė „Wagner“ vadovo J. Prigožino veiksmus, teigdamas, kad tai gali sukelti „pavojingas pasekmes“.

Po to, kai „Wagner“ kovotojams buvo įsakyta nutraukti ginkluotą maištą Rusijoje, socialiniame tinkle „Telegram“ Čečėnijos lyderis R. Kadyrovas teigė, kad J. Prigožinas buvo „piktas“ dėl virtinės nesėkmingų verslo sandorių.

„Aš kalbėjau su Prigožinu, paragindamas jį nuošalyje palikti su verslu susijusias ambicijas ir nemaišyti jų su valstybinės svarbos klausimais. Maniau, kad jis mane išgirdo, tačiau paaiškėjo, kad jo pyktis per šį laikotarpį tik didėjo“, – sakė R. Kadyrovas.

Čečėnų lyderis taip pat paragino visus „Wagner“ samdinius vertinti savo priimamus sprendimus „blaiviai“. Jis įspėjo, kad kitu atveju tai gali sukelti priešingu atveju tai gali sukelti „pražūtingų rezultatų“.

09:28 | J. Prigožino kirtis V. Putinui

JAV Karo studijų instituto (ISW) analitikai sako, kad nors po „Wagner“ vadovo Jevgenijaus Prigožino maišto Rusijoje nėra prognozuojama diktatoriaus Vladimiro Putino valdžios griūtis, tačiau šie įvykiai, greičiausiai, smarkiai pakenks tik V. Putino valdymui, tiek Rusijos kariuomenės tolimesniems veiksmams Ukrainoje.

09:11 | Rusams apšaudžius Zaporižios sritį, sužeistos dvi moterys

Rusams apšaudžius Zaporižios sritį, sužeistos dvi moterys, sekmadienį pranešė regiono gubernatorius Jurijus Malaško.

Platformoje „Telegram“ jis parašė, kad rusai apšaudė 23 gyvenvietes.

Dėl to sunaikinta 15 gyvenamųjų namų ir kito vietos gyventojų turto, sakė pareigūnas.

Jis nurodė, kad uvo sužeisti du civiliai gyventojai – 85 metų Preobraženkos gyventoja ir 77 metų Novodanylivkos gyventoja.

08:54 | Rusams apšaudžius Nikopolį Dnipropetrovsko srityje, sužeistas vienas žmogus

Rusams apšaudžius Nikopolį, sužeistas vienas žmogus, sekmadienį pranešė Dnipropetrovsko srities gubernatorius Serhijus Lysakas.

Platformoje „Telegram“ jis parašė, kad naktį per apšaudymą sužeistas 47 metų vyras.

Mieste nukentėjo trys namai ir dujotiekis.

Rusai taip pat apšaudė sunkiąja artilerija Marhaneco bendruomenę Nikopolio apylinkėse. Nuostoliai tiriami.

08:33 | ISW: Prigožino maištas Rusijoje atskleidė silpnąsias Kremliaus vietas

JAV Karo studijų instituto analitikai sako, kad „Wagner“ vadovo Jevgenijaus Prigožino maištas Rusijoje atskleidė silpnąsias Kremliaus vietas. Be to, atkreipiamas dėmesys, kad po šių įvykių Baltarusijos diktatoriaus Aliaksandro Lukašnekos vaidmuo politiniame lygmenyje gali sustiprėti.

Analitikai, vertindami J. Prigožino veiksmus Rusijoje, teigė, kad išryškėjusius Kremliaus saugumo trūkumus galėjo lemti nuostoliai, kuriuos rusų kariuomenė patiria kovodama Ukrainoje.

Tuo metu J. Prigožino maištas gali būti glaudžiai siejamas su Rusijos gynybos ministerijos vadovybės nustatytu terminu, pagal kurį karinių bendrovių, įskaitant ir „Wagner“, kovotojai turėjo pasirašyti sutartis su šalies valdžia.

Pasak ISW analitikų, tai „Wagner“ smogikų vadas vertino kaip „egzistencinę grėsmę savo politiniam ir galimai asmeniniam išsigelbėjimui“. Teigiama, kad dėl šios priežastis J. Prigožinas rizikavo pradėti maištą prieš Rusijos gynybos ministerijos vadovybę tam, kad karinė bendrovė užsitikrintų savo nepriklausomumą.

Tiesa, J. Prigožino sprendimas nutraukti maištą ir nevykdyti susirėmimų Maskvoje, tikėtina, supykdė ne tik daugelį „Wagner“ kovotojų, bet ir šiai karinei bendrovei prijaučiančių ultranacionalistų. 

ISW analitikai taip pat atkreipia dėmesį, kad pagrindinį vaidmenį, siekiant užmegzti derybas su J. Prigožinu tam, kad galimo karinio perversmo grėsmė Maskvoje būtų sustabdyta, atiteko Baltarusijos autoritariniam lyderiui Aliaksandrui Lukašenkai.

Manoma, kad A. Lukašenkos veiksmai, kurie sumenkino Rusijos diktatoriaus Vladimiro Putino autoritetą, gali nulemti, kad Baltarusijos diktatoriaus vaidmuo politinėje arenoje taps reikšmingesni.

Analitikai įžvelgia, kad A. Lukašenka, pasinaudodamas ginkluoto sukilimo deeskalacija, galimai sieks savų tikslų, pavyzdžiui, bandys atidėti Rusijos ir Baltarusijos sąjunginių valstybių įteisinimą arba neleisti V. Putinui pasitelkti A. Lukašenkos kariuomenės tam, kad kariai būtų išsiųsti kovoti į Ukrainą.

08:10 | JAV atidės naujų sankcijų „Wagner“ įvedimą 

JAV valstybės departamentas nusprendė atidėti planuotą sankcijų įvedimą rusų privačiai karinei bendrovei „Wagner“.

Tai šeštadienį pranešė „The Wall Street Journal“, remdamasis šaltiniais. Pažymima, kad apie naujų sankcijų prieš Jevgenijaus Prigožino bendrovės „aukso verslą“ Afrikoje įvedimą JAV planavo paskelbti antradienį.

Kaip anksčiau šiemet pažymėjo Vašingtone įsikūrusio Strateginių ir tarptautinių studijų centro ekspertė Catrina Doxsee, „Wagner“ dažniausiai taikosi į šalis, turinčias gamtinių išteklių, kuriuos galima panaudoti Maskvos tikslams, pavyzdžiui, aukso kasyklas Sudane, kur gautas auksas gali būti parduodamas apeinant Vakarų sankcijas.

Tačiau JAV naujus apribojimus nusprendė atidėti.

„Vašingtonas nenori, kad atrodytų, jog jis stoja į kurią nors pusę“, – „The Wall Street Journal“ sakė šaltinis, aiškindamas tokio sprendimo priežastis. 

Penktadienį, privačiai karinei grupuotei „Wagner“ paskelbus, kad šalies kariuomenės vadovybė įsakė apšaudyti jų pozicijas, Rusijoje prasidėjo neramumai.

Netrukus „Wagner“ užėmė karines bazes pietiniame Rusijos Rostovo prie Dono mieste ir pagrasino žygiu į Maskvą nuversti šalies karinę vadovybę.

Visgi šeštadienio vakarą J. Prigožinas paskelbė atsitraukiantis, jo pajėgos paliko užimtas pozicijas.

Kremlius pranešė, kad J. Prigožinas išvyks į Baltarusiją, o teisėsaugos tyrimas jo atžvilgiu bus nutrauktas.

Šį sausį JAV Iždo departamentas įvedė sankcijas bendrovei „Wagner“ ir keliems su ja susijusiems Rusijos pareigūnams. Visų pirma į sąrašą buvo įtrauktas Rusijos prezidento Vladimiro Putino finansininkas.

Vasarį Ukraina įvedė sankcijas su „Wagner“ susijusiems asmenims. Iš viso 164 fiziniai ir 85 juridiniai asmenys iš Rusijos buvo įtraukti į apribojimų sąrašą dėl paramos samdiniams Rusijos kare prieš Ukrainą. 

Balandį pranešta, kad Europos Sąjunga įvedė sankcijas „Wagner“ ir dar vienai J. Prigožino įmonei. Briuselis pabrėžė, kad „Wagner“ nariai atsakingi už paramą veiksmams, kuriais siekiama pakenkti Ukrainos teritoriniam vientisumui, suverenitetui ir nepriklausomybei.

ES yra pritaikiusi sankcijas „Wagner“ ir J. Prigožinui taip pat ir už žmogaus teisių pažeidimus Afrikoje. 

2020 metais buvo įšaldytas J. Prigožino turtas ES, jis buvo įtrauktas į juodąjį sąrašą dėl „Wagner“ kovotojų siuntimo kariauti Libijoje. Jis apskundė šį sprendimą, bet nesėkmingai.

Penktadienį Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pareiškė, kad Maskva yra destabilizuojanti jėga Afrikoje, ir pažymėjo, kad Rusijos įtaka šiame regione neatitinka tarptautinės bendruomenės interesų.

Kremlius atmetė šiuos komentarus.

07:38 | JAV žvalgybos agentūros buvo užfiksavusios ženklų, kad J. Prigožinas ruošiasi sukilti

JAV žvalgybos agentūros prieš kelias dienas buvo užfiksavusios ženklų, kad privačios karinės bendrovės vadovas Jevgenijus Prigožinas ruošiasi sukilti prieš Rusijos gynybos isteblišmentą, šeštadienį pranešė JAV žiniasklaida.

Žvalgybos pareigūnai, likus visai dienai iki neramumų branduolinių ginklų turinčioje Rusijoje, surengė instruktažus Baltuosiuose rūmuose, Pentagone ir Kapitolijuje, pranešė laikraščiai „The Washington Post“ ir „The New York Times“.

Agentūros birželio viduryje pirmą kartą pastebėjo požymius, kad J. Prigožinas ir jo pajėgos „Wagner“ ketina veikti prieš Rusijos karinę vadovybę, teigė „The Washington Post“.

„The New York Times“ nurodė, kad savaitės viduryje informacija buvo ir patikima, ir kelianti nerimą, todėl buvo surengta daugybė instruktažų.

JAV žvalgybos pareigūnai, gavę informacijos, kad J. Prigožinas ruošiasi kariniams veiksmams, susirūpino dėl chaoso šalyje, turinčioje galingą branduolinį arsenalą, rašė „The New York Times“.

JAV žvalgybos agentūros mano, kad pats V. Putinas buvo informuotas apie tai, kad J. Prigožinas, kadaise buvęs artimas jo sąjungininkas, rengia sukilimą, likus mažiausiai dienai iki jo, rašė  „The Washington Post“.

07:20 | Analitikai: J. Prigožino ir „Wagner“ gali laukti tam tikros pasekmės

Iki ankstyvo sekmadienio ryto „Wagner“ jau buvo išvedusi kovotojus ir įrangą iš Rostovo prie Dono, kur buvo užėmusi karinį štabą, sakė regiono gubernatorius.

Tačiau prieš jiems išvykstant dešimtys gyventojų džiūgavo ir skandavo „Wagner! Wagner!“ prie karinės būstinės.

Pietinės Lipecko srities valdžia pranešė panaikinusi apribojimus po to, kai anksčiau pranešė apie „Wagner“ kovotojus savo teritorijoje. Šio regiono sostinė yra už 420 km į pietus nuo Maskvos.

Baltarusijos autoritarinis lyderis Aliaksandras Lukašenka sakė, kad susitarė su J. Prigožinu dėl paliaubų ir sulaukė Maskvos padėkos.

Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas vėliau žurnalistams sakė, kad „baudžiamoji byla prieš jį (Prigožiną) bus nutraukta. Jis pats išvyks į Baltarusiją“.

D. Peskovas taip pat sakė, kad „Wagner“ nariai, dalyvavę įvykiuose, valdžios institucijų vadinamuose ginkluotu sukilimu, nebus persekiojami.

„Aukščiausias tikslas buvo išvengti kraujo praliejimo, vidinės konfrontacijos ir susirėmimų su nenuspėjamais rezultatais“, – pridūrė D. Peskovas.

Ukrainos vyriausybės pareigūnai teigė, kad ši situacija pažemino V. Putiną.

„Prigožinas pažemino Putiną ir valstybę ir parodė, kad smurtas nebeturi monopolio“, – socialiniame tinkle „Twitter“ pareiškė Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas Mychaila Podoliakas.

Nors Rusija teigė, kad sukilimas neturėjo jokios įtakos jos kampanijai Ukrainoje, Kyjivas pareiškė, kad neramumai suteikė tam tikrą galimybę, šaliai tęsiant ilgai lauktą kontrpuolimą.

Analitikai teigė, kad J. Prigožino ir „Wagner“ gali laukti tam tikros pasekmės.

„Jų turi būti, kitaip bus perduota žinia, kad karinės pajėgos gali atvirai mesti iššūkį valstybei, o kiti turi sužinoti, kad Rusijos valstybė iš tiesų turi smurto monopolį šalies viduje“, – tviteryje rašė Samuelis Bendettas, Karinio jūrų laivyno analizės centro tyrėjas.

JAV įsikūrusio Užsienio politikos tyrimų instituto vyresnysis mokslinis bendradarbis Robas Lee sakė, kad „Wagner“ ir Rusijos kariuomenės bendradarbiavimas gali nukentėti.

„Putinas ir saugumo tarnybos tikriausiai bandys susilpninti „Wagner“ arba pašalinti Prigožiną“, – tviteryje rašė R. Lee.

„Atsižvelgiant į tai, kad „Wagner“ veikia užsienyje, didžiausias šio įvykio poveikis gali būti juntamas Viduriniuose Rytuose ir Šiaurės Afrikoje“, kur „Wagner“ turi daug padalinių.

07:08 | Zaporižios srityje nugriaudėjo galingas sprogimas

BBC skelbia, kad sekmadienį pietrytiniame Ukrainos mieste, esančiame Zaporižios srityje, nugriaudėjo galingas sprogimas.

Skelbiama, kad iškart po to šioje srityje buvo paskelbtas oro pavojus.

Šiuo metu Ukraina Zaporižios srityje vykdo kontrpuolimo operacijas, o penktadienį šalies prezidentas Volodymyras Zelenskis perspėjo, kad šioje teritorijoje Rusija gali surengti teroro išpuolį, kuris būtų tiesiogiai susijęs su viena didžiausių atominių elektrinių Europoje.

06:44 | „Wagner“ pajėgos paliko Rostovą prie Dono – regiono gubernatorius

Privačios karinės grupuotės „Wagner“ vadeiva Jevgenijus Prigožinas ir jo samdiniai išvyko iš pietų Rusijoje esančio Rostovo prie Dono, sekmadienį pranešė regiono gubernatorius.

„Wagner“ kolona paliko Rostovą ir vyksta į savo karines stovyklas“, – socialiniame tinkle „Telegram“ pranešė gubernatorius Vasilijus Golubevas.

Šeštadienį „Wagner“ buvo užėmę Rostove prie Dono esančias karines bazes ir žadėjo žygiu į Maskvą nuversti Rusijos karinę vadovybę, tačiau galop nutarė atsitraukti.

06:32 | J. Prigožinas maištu pažemino V. Putiną 

Nepavykusį maištą Rusijoje surengęs samdinių grupuotės „Wagner“ lyderis Jevgenijus Prigožinas pažemino prezidentą Vladimirą Putiną, šeštadienį pareiškė Ukrainos prezidentūra.

„Prigožinas pažemino Putiną/valstybę ir parodė, kad ten nebėra žiaurumo monopolio“, – tviteryje parašė Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas Mychaila Podoliakas.

06:19 | „Wagner“ maištas Rusijoje ir Putino pažeminimas

Rusijos privačiai karinei grupuotei „Wagner“ pagrasinus nuversti Rusijos karinę vadovybę, šalies prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį susidūrė su didžiausiu iššūkiu savo ilgamečiam valdymui.

62-ių Jevgenijus Prigožinas penktadienį ir šeštadienį paskelbė virtinę pranešimų apie tai, kad jis su „Wagner“ samdiniais įžengė į Rusijos pietinį Rostovą prie Dono ir užėmė mieste esančias karines teritorijas.

Tai sukėlė daugybę nepaprastai greitai besivysčiusių įvykių: „Wagner“ iš pradžių grasino žygiuoti į Maskvą, tačiau šeštadienio vakarą J. Prigožinas paskelbė atsitraukiantis.

Pastaraisiais mėnesiais J. Prigožinas aršiai kritikavo Rusijos karinę vadovybę, kaltino ją dėl „Wagner“ karių žūčių Rytų Ukrainoje.

„Wagner“ vadeiva kaltino Rusijos vadus, kad jie nepakankamai apginkluoja samdinius ir veikia per lėtai dėl biurokratijos.

Penktadienį J. Prigožino pyktis pasiekė apogėjų, kai jis apkaltino karinę vadovybę dalinant įsakymus smogti „Wagner“ stovykloms ir taip pražudant didelį skaičių pajėgų.

„Wagner“ vadeiva pažadėjo „eiti iki galo“ ir vėliau pareiškė, kad jo pajėgos numušė Rusijos oro pajėgų sraigtasparnį.

Dar vėliau jis paskelbė, kad „Wagner“ be šuvio užėmė karines bazes Rostove prie Dono.

Pasak pranešimų, J. Prigožino pajėgos tęsė žygį. Lipecko regiono, kurio sostinė yra 420 kilometrų nutolusi nuo Maskvos, gubernatorius pranešė, kad „Wagner“ kariai juda per regiono teritoriją.

Tačiau šeštadienio vakarą J. Prigožinas paskelbė, jog jo kariai „sukasi atgal“, kad išvengtų kraujo praliejimo.

„Wagner“ pajėgos taip pat pradėjo trauktis iš Rostovo prie Dono.

V. Putinas „Wagner“ maištą pavadino „mirtina grėsme“ Rusijai ir paragino šalį vienytis.

Rusijos prezidentas sakė, kad „Wagner“ veiksmai buvo išdavystė, ir pažadėjo „neišvengiamą bausmę“.

Maskvoje ir keliuose kituose regionuose, tokiuose kaip Rostovas ir Lipeckas, buvo sustiprintas saugumas. Į pietus nuo sostinės esančiame Kalugos regione įvesti kelionių apribojimai.

V. Putinas apie situaciją telefonu kalbėjosi su Turkijos prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu ir Kazachstano bei Uzbekistano lyderiais.

Padėtį jis aptarė ir su Baltarusijos autoritariniu lyderiu Aliaksandru Lukašenka, tarpininkavusiu deryboms su J. Prigožinu ir paskelbusiu, kad su juo sutarė dėl „Wagner“ atsitraukimo.

Šios privačios pajėgos buvo dislokuotos konfliktuose Artimuosiuose Rytuose ir Afrikoje, nors „Wagner“ vadovybė tai nuolat neigia.

Pernai Rusijai pradėjus invaziją Ukrainoje, J. Prigožinas pripažino, kad jis yra „Wagner“ įkūrėjas.

Ši grupuotė verbuoja narius iš Rusijos kalėjimų mainais už amnestiją.

Rytų Ukrainoje šios pajėgos kovojo vienuose svarbiausių Rusijai mūšių.

Kremlius paskelbė, kad per A. Lukašenkos tarpininkautas derybas sutarta, kad J. Prigožinas išvyks į Baltarusiją, o jo atžvilgiu bus panaikinti visi kaltinimai.

Žygį į Maskvą pradėję „Wagner“ pajėgų nariai taip pat nebus teisiami, sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

„Wagner“ maištas buvo didžiausias iššūkis ilgam V. Putino valdymui ir rimčiausia Rusijos saugumo krizė nuo tada, kai jis atėjo į valdžią 1999 metais.

Tai galėjo nukreipti Rusijos dėmesį ir išteklius nuo mūšio laukų Ukrainoje kaip tik tuo metu, kai Kyjivas tęsia kontrpuolimą, siekdamas susigrąžinti okupuotas teritorijas.

Vykstant neramumams Rusijoje, Ukrainos pajėgos pradėjo kelis naujus puolimus rytiniame fronte.

Ukrainos gynybos viceministrė Hana Mallar paskelbė, kad Ukrainos pajėgos šeštadienį atakavo Rusijos linijas netoli Orichovo-Vasylivkos, Bachmuto, Bohdanivkos, Jahidnės, Klišivkos ir Kurdiumivkos miestų ir „ties visomis kyptimis pasiekė progresą“.

Prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė, kad V. Putinas tikriausiai yra „labai išsigandęs ir turbūt kažkur slepiasi“.

Jis taip pat pakartojo savo raginimą Vakarų sąjungininkams „suteikti visus gynybai reikalingus ginklus“.

Visgi Kremlius teigia, kad „Wagner“ maištas neturės įtakos tęsiant invaziją Ukrainoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų