Hakatono konferencijos metu savo pranešimu apie tai, kaip apsaugoti turinį ir vartotojus, dalijosi ir 15 metų televizijoje dirbantis Tomas Šakauskas, atsakingas už Go3 ir TV3 technologijas.
„Lietuvoje piratavimo problema yra itin didelė, todėl visuomenės švietimas turinio piratavimo ir saugumo problemų srityje yra nesiliaujantis ir vertingas procesas. TV3 žiniasklaidos grupė, būdama didžiausiu turinio gamintoju Lietuvoje, su tuo susiduria metai iš metų. Siekdami tam užkirsti kelią, dedame nuolatines pastangas ir pristatome naujienas rinkoje, konsultuojame įvairias institucijas, bendradarbiaujame su didžiausiomis turinio platformomis. Tačiau to neužtenka – siekiant sustabdyti piratavimą, reikalingi ir sisteminiai sprendimai, valdžios įsigilinimas į problemą. Todėl džiaugiamės tapę tokio renginio kaip DELTA1 hakatono informaciniais partneriais, ir prisidėję prie šios problemos iškėlimo į viešumą“, – sako TV3 generalinė direktorė Laura Blaževičiūtė.
Visuomenės švietimo svarbą pabrėžia ir T. Šakauskas. Anot jo, neretai nuo piratavimo kenčiantys autoriai nėra apsaugoti, o būdų, kaip tai sustabdyti, yra priversti ieškoti patys. „Yra labai mažai atvejų, kai didelį turinio kiekį vagiantys piratai sulauktų kažkokių pasekmių. Autoriai, kūrėjai, distributoriai ar platformos, atstovaujančios autorius, daug ką turi daryti pačios“, – sako jis.
Anot T. Šakausko, dažniausiai patys piratai supranta, kad daro neteisėtus veiksmus – tik dalis jų randa moralinių pasiteisinimų, o dalis tiesiog ciniškai stengiasi iš to užsidirbti. TV3 žiniasklaidos grupė su tuo kovoja jau seniai, o, kaip sako T. Šakauskas, kai vartotojams duodi tai, ko jie nori, jie pas tave ateina patys.
„TV3 Play pasirodymas rinkoje buvo labai didelis žingsnis paminant piratų „legitimumą“ Lietuvoje, kurie savo veiklą iki tol bandė teisinti turinio pasiūlos nebuvimu. TV3 Play įkūrimas suteikė vartotojams tai, ko jie ieškojo – puikų, visiškai legalų ir lengvai prieinamą TV3 grupės turinį. Kai kiti turinio kūrėjai Lietuvoje irgi įkūrė savo platformas, piratai buvo „moraliai“ nustumti į paprasčiausius nusikaltėlius. Prieš porą metų atsinaujinusi platforma su nauju Go3 pavadinimu taip pat atnešė naujieną – stabilią, legalią, geros kokybės tiesioginių TV kanalų transliacijų paslaugą, kuri kirto panašių „piratinių“ paslaugų tiekėjams“, – sako jis.
Nors piratavimas šiose platformose yra greitai sustabdomos, tam pasitelkiamos pasaulinio lygio technologijos, o naujoji karta jau ima suvokti tikrąją audiovizualinio ir virtualaus turinio vertę, kai kurie piratavimo atvejai vis dar išlieka.
T. Šakauskas išskiria du: „Pirmasis – didžiuliai portalai, kurie peer-2-peer technologijomis (pavyzdžiui, torrent’ai) ir streaming technologijomis yra sukaupę dideles bibliotekas turinio, tarp kurių ir tos, kurios priklauso TV3. Antrasis – vadinamasis „restreaminimas“, kai piratai perfilmuoja tokius tiesioginius renginius, kaip sporto rungtynės ar geriausi savaitgalio šou, ir juos talpina į savo portalus arba kitas turinio platformas, kaip „YouTube“, „Twitch“, „Facebook“ ir kitas.“
Siekiant tai sustabdyti ir neleisti piratams užsidirbti iš kūrėjų, anot T. Šakausko, būtų tikslinga kirsti per jų pajamų šaltinius, o teisingumo institucijoms tokius nusikaltėlius gaudyti dar aktyviau. Ir vis dėlto į ateitį T. Šakauskas žvelgia optimistiškai – jis užtikrintas, kad ir toliau kurdama inovatyvius produktus bei šviesdama visuomenę ir konsultuodama kitas institucijas, TV3 grupė įveiks piratus. „Tai pasieksime ne vien todėl, kad esame legalūs, bet dar ir dėl to, kad platformos yra geresnės turimu turiniu, technologinėmis galimybėmis ir siūlo daugiau paslaugų“, – sako jis.
„DELTA1“ hakatono organizatoriai: Kauno technologijos universitetas (KTU), Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerija (KAM), Lietuvos Kariuomenė (LK). Renginio partneriai internetinio saugumo srities lyderis „Nord Security“, kibernetinio saugumo sprendimus ir antivirusines programas kurianti kompanija „ESET“, informacinis partneris TV3 ir „Go3“.
Visą T. Šakausko pranešimą apie piratavimą galite pamatyti čia vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje, arba čia: https://bit.ly/3cYrHFn