Antakalnio seniūno teigimu, apie tai buvo informuoti visi prekiautojai. Todėl dalis patys nugriovė namelius, dalies griovė atvykę darbininkai. Tačiau žmonių teigimu, du nameliai liko stovėti. Neva tai seniūno simpatiją pelniusių prekiautojų.
Sutrypė bandymus išgyventi
Į portalą tv3.lt kreipėsi vilnietė, iki šiol prekiavusi gėlėmis ir žvakėmis šalia Rokantiškių kapinių. Bėdos prasidėjo vos prieš dvi savaites, kuomet ji ir dar maždaug 21 prekeivis iš Antakalnio seniūno sužinojo, kad privalo vos per savaitę nugriauti savo prekybinius namelius.
„Susitikime seniūnas pasakė, kad iki kovo 16 d. visi privalome išrinkti laikinuosius prekybos kioskus, kitaip, atvažiuos „Grindos“ darbuotojai ir nugriaus. Tačiau, šis įsakymas galiojo ne visiems. Šalia kapinių griovimo išvengė du nameliai, priklausantys vienai moteriai. Jų griauti neleido pats seniūnas.
Tai argi, ne dvigubi standartai taikomi? Dauguma čia gėlėmis ir žvakėmis prekiaujančių žmonių yra neįgalūs, turintys specialiųjų poreikių, bet mokantys visus mokesčius, turintys prekybos leidimus ir bandantys užsidirbti, neprašydami valstybės pinigų“, - nuoskaudas liejo moteris.
Vilnietė pasakojo, kad nugriovus kioskus, nebeįmanoma prekiauti po atviru dangumi, nes tai kenkia prekių išvaizdai ir patiems žmonėms. Jai pikta ir dėl to, kad po žiemos prekinę išvaizdą praradusių kioskų nebuvo siūloma remontuoti, neduota laiko jokiems alternatyviems sprendimams, o per rekordiškai trumpą laiką imtasi kardinalių veiksmų.
„Ir dar prieš Velykas. Tiesiog idealiai sukurtos sąlygos vienai prekiautojai užimti visą rinką. Net neabejoju, kad ji buvo įspėta apie būsimą prekybinių namelių griovimą, nes sprendimas tiesiog stebėtinai palankus jos šeimai. Tad pašalinus konkurentus, galės pati kainas nustatyti. Tuo tarpu kiti prekiautojai išvaromi iš savo vietų ir paliekami likimo valiai“, - įsitikinusi vilnietė.
Moteris sako, kad svarsto apie galimybę dėl kreiptis į visas įmanomas institucijas dėl diskriminacijos ir nesąžiningų valdininkų veiksmų. Tai patvirtino ir griovimo darbus atlikusi įmonė. „Grindos“ atstovai nurodė, kad kovo 16 dieną 4 darbuotojai naudodami nugriovė 12 statinių, o 2 paliko stovėti Antakalnio seniūno nurodymu.
Seniūnas: 100 proc. visiems sąlygos vienodos
Portalo tv3.lt kalbintas Antakalnio seniūnas Algimantas Vaitkus pasakojo, kad skubus Vilniaus miesto valdžios sprendimas nugriauti šalia kapinių esančius nelegalius prekeivių namelius atsirado po kažkokio žmogaus kreipimosi į miesto merą.
„Kažkas parašė laišką merui, pridėjo nuotraukas, kad neva ten vaizdas baisus. Iš tiesų, po prekybos per Vėlines, ne visi susitvarkė savo daiktus ir pavasarį vaizdas nebuvo malonus akiai. Ten apsilankė ir savivaldybės atstovas, kuris ir priėmė sprendimą apie jų pašalinimą, nors žmonės už savo lėšas statė.
Kai sužinojau, kad priimtas toks sprendimas, išplatinau skelbimus ir pranešimą, kad kas gali patys susitvarkytų, kitaip – miestas nugriaus. Visus 22 prekybininkus dar ir telefonu įspėjau, ir pas mane susirinkę kalbėjomės.
Dauguma pritarė, kad vaizdas ne koks. Ir tik dalies griovė įmonės darbininkai, kitus patys žmonės susitvarkė“, - pasakojo seniūnas.
Jo teigimu, susirinkime buvo nutarta, kad norintys iki vasaros prekiauti žmonės, kol savivaldybė įrengs žadamus paviljonus, gali tai daryti pasistatę namelius, pagal aptartus standartus.
„Mes pasitarėm, kad visi vienodus turi pasistatyti, gauti leidimus iš manęs prekybai ir taip sulaukti vasaros. Juk negali žmonės lauke prekiauti. Ta viena moteris, kurios namelių negriovė „Grinda“, jau buvo pradėjusi statyti tokius, dėl kurių ir susitarę susirinkime buvom. O ji ten vienintelė ištisus metus prekiauja, net ir visą žiemą.
Dabar berods dar trys šalia panašūs statomi ir jau šį savaitgalį prekeivių bus gal 3-4. Aš visus palaikau, geranoriškai bendraujam ir 100 proc. visiems sąlygos vienodos taikomos. Žmonėms dėl konkurencijos, matyt, vaidenasi. Bijo kiti ir kainų didesnių paviljonuose, bet reikia dėl to suprasti žmones“, - sakė A. Vaitkus.
Vasarą žada pastatyti paviljonus
Vilniaus miesto savivaldybės Miesto ūkio ir transporto departamento vadovas Virginijus Pauža portalui tv3.lt nurodė, kad likusi netvarka po prekybos gėlėmis sezono ir paskatino priimti skubų sprendimą. Esą todėl prekiautojai seniūnijos ir buvo įpareigoti nedelsiant susitvarkyti šią miesto teritoriją. „Prekiautojai, gavę leidimus prekybai, privalo patys užtikrinti tvarką savo prekybos vietoje.
Prekybininkai pažadėjo iki šiandienos darbo dienos pabaigos susitvarkyti Rokantiškių kapinių prieigas – demontuoti senus prekystalius, susirinkti šiukšles ir išvežti jas į sąvartyną.
To nepadarius, prekiautojams gresia bauda nuo 8 iki 80 eurų. Vilniaus miesto savivaldybė svarstys galimybes prekiautojams, nesusitvarkiusiems prekybos vietos, ateityje neišduoti prekybos leidimo“, – sakė V. Pauža.
Jo teigimu, iš viso 22 prekiautojai buvo tiek raštu, tiek telefonu įspėti, kad artimiausiu metu privalo susitvarkyti paliktas netvarkingas prekybos vietas prie Rokantiškių kapinių.
Savivaldybės įmonė „Grinda“ buvo įpareigota pasirūpinti tik tais prekystaliais, kurių prekiautojai nežinomi, neatsiliepę ir buvo likę be jokios priežiūros, nesutvarkyti. „Ateityje planuojama prie Rokantiškių kapinių prieigų pastatyti naujus kioskus ir paviljonus. Šiai vietai jau net yra parengtos architektūrinės sąlygos, o vasarą planuojama skelbti ir konkursą“, – tikino V. Pauža.
Pasak jo, tikimasi, kad pastačius naujus kioskus, paviljonus, kapinių prieigose prekyba vyks tvarkingiau.