Laikai, kai moksleiviai kiaurus metus zulindavo vienodas uniformas, užmaršty. Dabar pasirinkimas kur kas platesnis – uniformos gali būti ne tik oficialios, bet ir stilingos, ir netgi spalvingos. Prie languotų trumpų sijonų moksleivės gali mūvėti ilgas ryškias puskojines ir niekas už tai jų nenubaus. O jei merginoms sijonai nepatinka – visuomet yra išeitis.
Todėl mergaitėms, kurios nemėgsta dėvėti sijonukų sukūrė sijonus – kelnes. Jie tarsi niekuo nesiskiria nuo sijonuko, bet išties yra patogesnės ir mylimesnės toms mergaitėms, kurios nemėgsta dėvėti sijonų.
Mokyklinių uniformų gamintojai sako kasmet sukantys galvą, kaip atnaujinti asortimentą. Tačiau akylai vaikytis madų negali, mat uniformos turi išlaikyti tęstinumą ir tradiciją. Mergaitėms dažniausiai siūlomas švarkas, sarafanas, klostuotas sijonas su petnešomis ir kaklaraištis. O berniukams – paskutinis mados klyksmas – trikotažinis švarkas, klasikinės kelnės ir džemperiai.
„Spalvomis nori išsiskirti. Bet vis tiek visi eina prie ofisinės mėlynos spalvos. Anksčiau būdavo langiukai – žali, raudoni, mėlyni, geltoni – kas tik nori. O dabar vis tik ofisinė mėlyna spalva yra teisinga ir visiems patogi“, - pasakoja UAB „Lidata“ vadovas Lionius Treikauskas.
Pasirodo, mėlyna spalva patinka ne visiems. Štai vienoje didmiesčio mokykloje paauglius berniukus sugalvota aprengti rožiniais švarkais. Dėl tokių mados tendencijų sunerimo moksleiviai, laiškus mamų sambūriui ėmėsi rašyti ir tėvai.
„Tėvai dalijasi pasakojimais, kai mokykla yra labai stilinga ir sugalvoja ką nors labai ypatingo, pavyzdžiui, rožiniai švarkai vaikinams. Tai iš tikrųjų į tokias uniformas vaikai reaguoja labai atsargiai. Tai stilius labai gerai, bet paaugliai ir vaikai atsargūs tokiems stilistiniams pokyčiams“, - mano Aktyvių mamų sambūrio lyderė Rasa Žemaitė.
Vis dėlto tėvams svarbiausia ne mados, o uniformų kaina. Mama Sonata nuogąstauja, kad anksčiau už kelis šimtus litų pirkusi uniformos komplektą savo sūnui, dabar už panašią kainą įsigyti gali tik švarką.
„65 eurai švarkas. Sakyčiau, kaip ir brangu. O šiaip viską dar susipirkti reikia – tai trys šimtai eurų mažiausiai“, - skaičiuoja mokinės mama.
„Čia priklauso nuo šeimos biudžeto, galiu leisti pirkti vaikui švarką į mokyklą. Mano vaikas juk nešioja dvejus metus“, - sako Marina.
Pasak aktyvių mamų sambūrio, uniformos pigiausiai atsieina tuomet, kai šios nėra siuvamos pagal specialų užsakymą, o tėvai kelnes ar baltus marškinius gali įsigyti kur panorėję. Tačiau kaina kelis kartus šokteli tuomet, kai mokykla užsimano uniformos iš natūralių medžiagų ir tik iš konkretaus gamintojo.
„Tada jau kaina svyruoja nuo 60 eurų už vieną detalę, tarkime švarkelį, megztuką ar kelnes. Ir pilna komplektacija gali siekti ir 200, ir daugiau eurų. Įsivaizduokite, kaip tai atrodo šeimai, jei joje yra 3 mokiniai? Tai praktiškai Kalėdos yra visos išleidžiamos uniformoms“, - sako R. Žemaitė.
Štai modernioje Balsių progimnazijoje vaikai bandė įsiūlyti savo stiliaus uniformą – džemperius su gobtuvais. Tačiau tėvai šios idėjos nepalaimino ir mokyklai teko ieškoti kitų išeičių.
„Mūsų mokykloje reikalavimas yra mėlynos spalvos megztukas ir mokyklos emblema. Galima įsigyti tai kur panorėjus. Visiškai mes to dalyko neapibrėžiame. Tačiau mokykla yra patvirtinusi tiekėjus, į kuriuos galima kreiptis“, - savo mokyklos patirtį pasakoja Vilniaus Balsių progimnazijos direktorė Loreta Kačiušytė-Skramtai.
Nors Lietuvos mokyklose uniformos nėra privalomos, vis daugiau švietimo įstaigų nusprendžia, kad šios turi tapti mokyklos atributu. Esą mokyklinė uniforma – prestižo ir garbės reikalas. Be to, uniformos užkerta kelią nesaikingam ir neskoningam puošimuisi, turto demonstravimui.