O štai keletas moterų socialiniuose tinkluose praneša, kad karantino metu labai nereguliarus pasidarė jų menstruacijų ciklas ir jos pirmąkart gyvenime patiria neįprastų simptomų – mėnesinės prasideda per anksti, užklumpa intensyvūs spazmai ar anksčiau nepatirtas labai negausus kraujavimas, rašoma mirror.co.uk.
Jei ir jūs pastebėjote panašių pakitimų, tikrai nesate tokia viena. Gydytoja paaiškino, kad ateinančius keletą mėnesių stresas gali kiek sutrikdyti įprastą ciklą.
Slaugos gydytoja ir moterų sveikatingumo programėlės „Clue“ mokslinė ekspertė Sarah Toler sako: „Stresas organizme aktyvuoja hormonų kelią, vadinamą hipotalamine hipofizine adrenaline ašimi, kitaip žinomą kaip HPA ašis. Trys ją sudarantys komponentai – HPA ašis, kortizolis ir kortikotropiną išleidžiantis hormonas CRH – padeda reguliuoti organizmo atsaką į stresą.
Sarah priduria: „Perteklinis kortizolio kiekis gali sumažinti normalų reprodukcinių hormonų kiekį, o tai gali sukelti nenormalią ovuliaciją, dėl kurios sutrinka ciklas.“
Ekspertė taip pat sako, kad dėl tokio sutrikimo mėnesinės gali prasidėti vėliau, nei turėtų, arba jų gali visai nebūti. Stresas taip pat gali paveikti ciklo trukmę – kai kurioms mėnesinės trunka ilgiau arba trumpiau, nei įprasta.
Lyg to nepakaktų, moterys taip pat patiria daugiau skausmo, kadangi pojūtis, kad situacijos sukontroliuoti neįmanoma ir palaikymo trūkumas yra faktoriai, jau anksčiau susieti su dismenorėja (mėnesinių skausmais). Net jei nė vieno šių menstruacijų ciklo pokyčių dar nepatyrėte, gali būti, kad jų dar sulauksite. Gyd. S. Toler įspėja, kad pokyčiai gali pasireikšti ne iškart, o praėjus kiek laiko:
„Praėjusio mėnesio stresas taip pat gali paveikti dismenorėjos dažnumą, todėl moteris gali skausmingų mėnesinių sulaukti ne tą mėnesį, kuomet patyrė streso, o kitą.“