Vilniaus Šnipiškių kapinių teritoriją tyrę Izraelio ekspertai išplatino savas išvadas, kuriose nurodo, kad jų tyrimas patvirtina Karaliaus Mindaugo apartamento pastatus stovint žydų kapinių teritorijoje.
Tuo metu Izraelio geofizikų tyrimo medžiagą matęs Lietuvos geologijos tarnybos vadovas Juozas Mockevičius BNS sakė, kad tokios išvados - per drąsios ir per ankstyvos.
Izraelio geofizikai tikina, jog pastatų savininkams atsisakius padėti, tyrimo baigti nepavyko, jie teigia besitikį Vyriausybės pagalbos, kad būtų sudarytos sąlygos baigti tyrimą.
Trečiadienį po pietų geofizinių tyrimų koordinatorius Ariehas Kleinas išplatino raštišką pranešimą, kuriame pateikia tyrimų išvadas, nors prieš tai Izraelio ekspertai atsisakė žurnalistams suteikti informaciją apie išvadų turinį.
Rašytiniame pranešime teigiama, kad „pagrindiniai geofizinio tyrimo rezultatai rodo, kad kapų, kurie išdėstyti tinkama kryptimi (iš šiaurės vakarų į pietryčius) ir yra tinkamame gylyje, aptikta toliau į pietus nei nurodyta anksčiau sudarytuose žemėlapiuose, tarp jų ir turimuose Istorijos instituto“.
„Kapų rasta pietvakarių kampe, po žolynu ir grįsta teritorija tiesiai į rytus nuo naujųjų Karaliaus Mindaugo pastatų. Be to, geofizinis tyrimas parodė, kad yra kapų pietryčių kampe, į rytus nuo memorialo, kurie irgi išdėstyti eilėmis, yra tinkama kryptimi ir tinkamame gylyje“, - rašoma pranešime.
Čia pat pažymima, jog viena iš geofizinio tyrimo išvadų rodo, kad pietinė kapinių riba eina palei Olimpiečių gatvę.
„Ši išvada, kartu su ankstesnių archeologinių kasinėjimų rezultatais (klojant vamzdynus ir kt.), patvirtina 2007 metų gegužę susitikusios Ekspertų grupės išvadą, kad Karaliaus Mindaugo pastatai stovi Šnipiškių žydų kapinių teritorijoje“, - teigiama pranešime.
Šis A.Kleino pareiškimas nustebino J. Mockevičių. Anot jo, geofizinius tyrimus atlikusios bendrovės „Geotec“ ataskaitoje pripažįstama, kad jų metodas neleido nustatyti vakarinės kapinių ribos dalies. „Todėl išvada, kad karaliaus Mindaugo apartamentai stovi buvusių kapinių teritorijoje - skubota, - sakė Geologijos tarnybos vadovas. - Be to, remiantis tik geofiziniu tyrimu negalima vienareikšmiškai nuspręsti, kad pastatas pastatytas kapinėse“.
Pasak J.Mockevičiaus, jokių ginčijamoje teritorijoje jokių anomalijų, kurios liudytų ten buvus kapines, neaptikta.
Pats A.Kleinas taip pat nurodo, jog nepavyko nustatyti ir šiaurinių bei rytinių kapinių ribų, nes ta kapinių dalis glūdi po gelžbetonio plokštėmis, kurios geofizinio tyrimo įrangos signalui neleido prasiskverbti į po jomis esantį gruntą.
„Kapinių teritorijos savininkai nesutiko nukelti kelių plokščių, kad būtų galima nustatyti šiaurines bei rytines ribas. Be to, geofizinio tyrimo komandai neleista dirbti pietinėje Žalgirio stadiono dalyje, į šiaurę nuo automobilių stovėjimo aikštelės šiaurinės tvoros, kur galbūt būtų įsitikinta, jog toje teritorijoje kapų nėra. Tikimės, kad Lietuvos Vyriausybė susitars su teritorijų savininkais, kad būtų galima užbaigti geofizinį tyrimą“, - rašoma A.Kleino pranešime.
Izraelio geofizikai pažymi, kad „deja, geofizinį tyrimą turėję paremti archeologiniai kasinėjimai, kurių metu ketinta nukasti gruntą iki kelių geofizinio tyrimo metu atrastų kapų viršaus, nepavyko“.
„Jie nepavyko, nes, žolyne į rytus nuo Karaliaus Mindaugo pastatų pradėjus kasinėjimus, kapus dengiančiame grunte rasta daug žmonių kaulų. Archeologinius kasinėjimus prižiūrėję rabinai reikalavo kasinėjimus nutraukti ir nedavė leidimo juos atnaujinti“, - rašoma pranešime.
Kultūros ministerija savo ruožtu trečiadienį išplatino pranešimą, kuriame nurodo, kad A.Kleino tyrimo rezultatai yra ne išsamūs, o tik tarpiniai geofizinių tyrimų duomenys.
Izraelio specialistai teritoriją Neries krantinėje žvalgė savo radarais. Tikėtasi, kad vėliau, geofizikų surinktą medžiagą patikrinus archeologiniais kasinėjimais, bus tiksliai nustatytos sostinės centre veikusių judėjų kapinių ribos ir paaiškės, ar vadinamieji karaliaus Mindaugo apartamentai stovi buvusių kapinių teritorijoje.
Tačiau archeologiniai tyrimai buvo nutraukti jau pačią pirmą dieną, vos tik aptikus žmonių kaulų.
Archeologinius tyrinėjimus vykdžiusios Lietuvos archeologijos draugijos vadovas Zenonas Baubonis praėjusią savaitę sakė, kad šalia vadinamųjų karaliaus Mindaugo apartamentų atkasti žmonių kaulai negali būti traktuojami kaip palaidojimai.
Jis taip pat pažymėjo, kad tyrimai nutraukti nepasiekus geofiziniais tyrimais nustatytų anomalijų gylio, todėl jie nepatvirtino Izraelio specialistų geofizinių tyrimų duomenų ir nepatikslino Vilniaus žydų Šnipiškių senųjų kapinių teritorijos ribų.
Tyrimai turėjo atskleisti, ar prabangūs apartamentai Neries krantinėje pastatyti ant buvusių žydų kapinių. Tuo įsitikinę žydai dar vykstant statybos darbams nepasitenkinimą galimai niekinamomis kapinėmis reiškė tarptautiniu mastu.
Geologijos tarnybos vadovas sakė, kad susidarius tokiai situacijai prie vieno stalo susėsti turėtų archeologai, istorikai, geofizikai, kartografai ir remdamiesi visa turima medžiaga nubrėžti net tarptautinį skandalą sukėlusių kapinių ribas.
Žydų kapinės, kurių ribas dabar bandoma nustatyti, Vilniaus centre veikė nuo 16 amžiaus. Jos uždarytos 19 amžiuje, o žydų bendruomenė už tai gavo finansinę kompensaciją iš tuometinės Rusijos caro administracijos.
Plačiau apie tai – LNK žinių vaizdo reportaže.