Lietuvos karinių jūrų pajėgų (LKJP) vadas Olegas Mariničius, prieš baigdamas karjerą, nusprendė trinktelėti durimis: jis viešai pareiškė, kad iš pareigų traukiasi savo noru dėl patirto spaudimo ir neva vykdytos jo diskreditavimo kampanijos.
Jūrų kapitono tarnybos sutartis baigsis kovo 1-ąją ir ji nebus pratęsta, tad karininkas bus išleistas į atsargą.
Įtaria susidorojimą
LKJP vadas teigė, kad prieš jį metus buvo vykdoma diskreditavimo kampanija, esą kai kam buvo kilę abejonių dėl jo lojalumo ir padorumo. Pradėti keli kapitono veiklos tarnybiniai patikrinimai, buvo atimta teisė dirbti su įslaptinta informacija, karininkui net teko įrodinėti, kad jis yra Lietuvos Respublikos pilietis, o ne Rusijos statytinis.
"Pirmoji pažyma apie tariamą mano nelojalumą buvo parašyta prieš pusantrų metų. Aš buvau likęs nežinioje. Vėliau įtarimai subliūkšdavo, atsirasdavo nauji. Nežinau, nevertinu nieko, neįtariu nieko... Tačiau prieš mane nukreipti veiksmai buvo neteisėti. Nematau prasmės likti dirbti krašto apsaugos sistemoje. Galėjau ir tyliai išeiti į atsargą, tačiau prabilau, nes norėjau tai padaryti prasmingai", - "Vakarų ekspresui" sakė jūrų kapitonas.
Jis viliasi, kad jo paviešinta informacija pasitarnaus sistemai.
"Dėl pažeidimų kreipiausi į Lietuvos Respublikos paslapčių apsaugos koordinavimo komisiją, atsakymo dar negavau", - teigė 17 metų Karinėse jūrų pajėgose tarnavęs karininkas.
Vyks rotacija
Pasiteirauti apie O. Mariničiaus pasitraukimo aplinkybes krašto apsaugos ministrės Rasos Juknevičienės nepavyko, nes politikė vieši Pietų Korėjoje ir į darbą grįš pirmadienį.
Ministrės atstovė spaudai Danguolė Bičkauskienė "Vakarų ekspresui" teigė, kad dar vasarą O. Mariničius buvo parašęs tarnybinį pranešimą, informuojantį apie tai, kad jis norėtų pratęsti karo tarnybos sutartį. Tačiau gruodį tokių užmačių atsisakė.
"Nuo kovo 1-osios jis bus pervestas į atsargą. Naujas Karinių jūrų pajėgų vadas bus skiriamas kaip įprasta - rotacijos būdu. Tai nereiškia, kad juo būtinai taps klaipėdietis. Gyvenamajai vietai neteikiama pirmenybė, atsižvelgiama į tai, kokios kvalifikacijos karininko reikia. Karininkų rotacija vyksta pagal kariuomenės poreikius", - teigė D. Bičkauskienė.
Ji tikino, kad ministerija išplatins pranešimą dėl O. Mariničiaus apsisprendimo, kai klausimas bus suderintas su R. Juknevičiene.
Laikinai Karinių jūrų pajėgų vado pareigas turėtų eiti dabartinis jo pavaduotojas štabo komandoras Artūras Stankaitis.
Politikas nustebęs
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininką Arvydą Anušauską nustebino O. Mariničiaus sprendimas viešai prabilti apie tariamą spaudimą likus vos 10 dienų iki kadencijos pabaigos.
"Tai galima vertinti kaip politinį pareiškimą, o tokie dalykai prasilenkia su įstatymais. Turbūt toks atvejis - pirmasis per dešimtmetį. Kad aukšto rango kariškis pradėtų politikuoti... O dėl spaudimo: jis visur yra, tačiau reikia ir tai pagrindžiančių faktų. Jei neatsispiri spaudimui, tai reikėjo jau anksčiau pareikšti apie atsistatydinimą", - "Vakarų ekspresui" teigė Seimo narys.
Jis svarstė, kad norėdamas paviešinti esą nešvarius žaidimus kariuomenės struktūroje O. Mariničius galėjo tai padaryti po pasitraukimo.
"Kariškiai - specifinio statuso žmonės. Jie net streikuoti negali. Man kyla klausimas, kodėl jūrų kapitonas nesikreipė į mūsų komitetą? Juk į mus kreipiasi karininkai, eiliniai kariai dėl įvairių, jų manymu, statutinių pažeidimų", - stebėjosi jis.
O. Mariničius savo ruožtu atsikirto, kad kreiptasi buvo ten, kur buvo nurodyta.
Denisas NIKITENKA