• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mindaugas Malcevičius

Neseniai nuosavą būstą įsigijusi jauna šiauliečių šeima pasakoja galvoję, kad jų butas yra tik jų nuosavybė, rašo savaitraštis „Šiauliai plius“. Vadovaujantis tokia logika, natūralu, kad suplanavus bute atlikti kapitalinį remontą, pirmiausia galvojama apie griovimo bei statymo darbus, bet ne apie projektus, leidimus ar kitokias „smulkmenas“.

Tačiau statybų specialistai primena, kad pagrindinės daugiabučio namo konstrukcijos, visos laikančiosios išorinės ir vidinės sienos bei kolonos, perdangos, balkonų išorinės konstrukcijos yra bendrosios dalinės nuosavybės objektai. Vadinasi, tokių buto elementų keitimas, griovimas negali būti savavališkas. Neteisėtai atliekant kapitalinį buto remontą, gresia ne tik baudos – specialistai kalba ir apie pavojų viso namo tvarumui.

Kada reikia įvairių leidimų, o kada – ne?

Esame įpratę didesnės apimties buto remontą, kai griaunamos sienos, perplanuojamos erdvės, vadinti kapitaliniu. Tačiau ar tikrai visada esame teisūs? Ar tikrai pagrįstai jaudinamės dėl galimų rūpesčių ir popierių tvarkymo?

REKLAMA
REKLAMA

Jei gražesnių namų idėja kertasi su kapitaline, dar vadinama laikančiąja, buto siena, teks truputėlį pasportuoti varstant įvairių institucijų duris ir tvarkant dokumentus. Vis dėlto, skubėti neverta – statybų ekspertai pirmiausia pataria išsiaiškinti, ar siena, kurią susiruošta griauti, tikrai yra „nepaprasta“.

REKLAMA

Rima Jankiene, Šiaulių miesto savivaldybės Statybos skyriaus vedėjo pavaduotoja, sako, kad lengviausia išsiaiškinti, kurios buto sienos laikančiosios, blokiniame name. „Tokio tipo daugiabutyje visos sienos yra laikančiosios. Kita vertus, ir mūriniame name viskas labai gerai matosi inventorinėje buto byloje. Ten gana aiškiai pažymėta, kur yra tik pertvaros, o kur – laikančiosios sienos“, – teigia specialistė.

REKLAMA
REKLAMA

Jeigu pasisekė ir planuojama griauti siena „nieko svarbaus“ nelaiko, galima drąsiai pradėti remonto darbus. Paprastai plonajai sienai griauti, išpjauti skyles ar kitaip ją „taisyti“ nereikia jokių leidimų, jokių dokumentų. Nereikia ir kaimynų sutikimo. Nebent tais atvejais, kai butas ar namas yra labai senas, istorinis pastatas – tuomet gali reikėti kreiptis į Savivaldybės architektą.

Griauti negalima palikti

Jau keletą metų pastebimos tendencijos, kad įsigijus senos statybos butą, labai populiaru jame atlikti esminius pakeitimus, kurių vienas dažniausių – sienos, skiriančios virtuvę ir svetainę, griovimas. Kalbinti statybininkai teigia, kad tik labai retais atvejais tokia daugeliui neįtinkanti siena nėra laikančioji. Kitaip tariant, norint įgyvendinti svajonę iš virtuvės į svetainę patekti nevarstant durų, prireiks griauti namo konstrukcijas laikančią sieną. Pasak ekspertų, jei galima apsieiti be tokių griovimo darbų, geriausia to ir nedaryti, nes net ne kapitalinių sienų pažeidimas sumažina namo jungiamųjų dalių stabilumą ir patvarumą. Griaunant laikančiąsias namo sienas, gali nukentėti ir gretimi butai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jei visi butai persistumdys sienas kaip kas užsigeis, net patys nepajusite, kaip daugiabutis namas vieną dieną taps didžiuliu vienbučiu statiniu“, – juokiasi daugelį metų statybos darbus dirbantis šiaulietis Juozas.

Kapitalinis remontas – žingsnis po žingsnio

Tačiau jei vis dėlto nuspręsta, kad tokie sienų griovimo darbai yra būtini, jei išsiaiškinta, kad svajonių butui kelią pastojusi siena yra laikančioji – prasideda įvairių leidimų, projektų gavimo vargai. Pasak R. Jankienės, atliekant kapitalinį remontą, t. y. tokį remontą, kurio metu pakeičiamos buto laikančiosios konstrukcijos, bet nekeičiami statinio išorės matmenys – ilgis, plotis, aukštis ir panašiai, tam tikri leidimai – privalomi.

REKLAMA

„Planuojant namuose atlikti kapitalinį remontą, pirmiausia būtina kreiptis į projektuotoją, kuris parengs remonto darbų projektą. Gavus projektą, kapitaliniam buto remontui dar reikalingas rašytinis Savivaldybės pritarimas. Tada jau galima pradėti galvoti ir apie griovimo, remonto darbus“, – teigia Savivaldybės Statybos skyriaus vedėjo pavaduotoja. Specialistės teigimu, jeigu atliekamas buto rekonstravimas, rašytinio Savivaldybės pritarimo nebeužteks – būtinas statybos leidimas.

REKLAMA

Mūriniame name viskas kur kas paprasčiau

Pasak R. Jankienės, atliekant kapitalinį remontą mūriniame name, kurio metu griaunama anga laikančioje sienoje ar siena apskritai naikinama, projekto rengėjai numato visus reikalingus tokios sienos sutvirtinimus. Esą tik tokiu atveju saugiai galės jaustis tiek patys buto savininkai, tiek jų kaimynai. Kur kas sudėtingesnė situacija atliekant remontus blokiniame name, kadangi jame visos sienos yra laikančiosios.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Paprastai blokiniame name tokių dalykų iš viso daryti negalima. Žinoma, projektuotojai kartais randa atitinkamą sprendimą, atitinkamą sutvirtinimą. Tačiau ypatingai blokiniuose namuose be projekto atlikti sienų griovimo darbus griežtai draudžiama“, – sako Savivaldybės Statybos skyriaus vedėjo pavaduotoja.

Remontams žalią šviesą turi uždegti kaimynai

Tiesa, jau rengiant kapitalinio remonto darbų projektą, nereikėtų pamiršti ir dar vieno svarbaus įžanginio remontų elemento – namo gyventojų sutikimo. Savivaldybės Turto valdymo skyriaus Būsto fondo poskyrio vyriausiasis specialistas Vitalijus Matuzas sako, kad remonto metu kaip nors keičiant bendro naudojimo, t. y. laikančiąją sieną, tam privalo pritarti ir dauguma butų savininkų. „Sutikimai turi būti duodami ne šiaip kur susitikus, o oficialiame butų savininkų susirinkime. Jei name įkurta bendrija, į butų savininkų susirinkimą žmones kviečia bendrijos pirmininkas, jeigu bendrijos nėra, kviečia namo administratorius“, – teigia V. Matuzas.

REKLAMA

Tik turint namo gyventojų sutikimą ir projektuotojo parengtą kapitalinio remonto projektą, galima žengti kitą žingsnį – eiti į Savivaldybę, kad būtų išduotas rašytinis pritarimas numatytiems remonto darbams.

Buto balkono remontui būtinas Savivaldybės palaiminimas

Svarbu žinoti, kad įvairių leidimų, projektų reikia ne tik atliekant kapitalinį būsto remontą, bet ir nusprendus įstiklinti buto balkoną. „Taip, be jokios abejonės, norint įstiklinti balkoną, reikalingas Savivaldybės rašytinis pritarimas ant žmogaus atsinešto specialisto parengto supaprastinto projekto aprašo. Prašymas, rekomendacija ar patarimas – jokiu būdų tokių darbų negalima atlikti savavališkai, nes tai yra įtvirtinta reglamentuose, kur kalbama apie namo fasado elementų keitimą“, – teigia R. Jankiene.

REKLAMA

Savivaldybės Statybos skyriaus vedėjo pavaduotoja sako, kad, nors toks leidimas gyventojams ir kainuoja apie 100 Lt, jis yra būtinas. Esą užtenka pasižiūrėti, kaip buvo tvarkomi daugiabučių balkonai, kol nebuvo priimti dabar galiojantys tokių remonto darbų reglamentai. Esą kiekvienas tvarkėsi kaip kas norėjo, todėl ne tik nebuvo paisoma įvairių saugumo reikalavimu, bet buvo darkomas bendras pastato vaizdas.

„Kita vertus, jeigu kiekvienas buto savininkas matys, kad jis gali drąsiai lįsti į namo bendro naudojimo konstrukcijas, tai galime sulaukti ir tokio namo griūties. Todėl atliekant minėtus darbus ir reikalingi projektukai, kad būtų galima numatyti, kaip pastatas bus sutvirtintas, kas jame bus pakeista“, – teigia R. Jankienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Geriausiai nuo nelegalių remontų sergsti aplinkiniai

Įvertinus tai, kiek įvairių popierinių remonto darbų reikia nuveikti prieš pradedant bute kelti dulkes, matyt, kad daugelis pagalvoja – velniop visi tie leidimai, gal niekas nepatikrins. Savivaldybės atstovai ir patys teigia, kad visų butų, kur kas išmušė kokią skylę, tikrai nėra pajėgūs sukontroliuoti.

„Tačiau jeigu kas nors Savivaldybės Statybos skyrių informuos, specialistai būtinai kiekvieną atveją patikrins. Jei patikrinimų metu nustatoma, kad gyventojas neturi reikiamų dokumentų, informacija perduodama Statybų inspekcijai, kuri arba uždės baudą, arba bus liepiama atliktiems darbams parengti būtinus projektus“, – sako V. Matuzas. Nors Savivaldybės atstovai tikina, kad ir patys daro reidus, pripažįsta, esą dažniausiai nelegalius remontus atliekančius gyventojus įskundžia ne kas kitas, o jų kaimynai.

REKLAMA

Kad netektų pyktis…

Įsibėgėjant buto remonto darbams, natūralu, kad kaimynai ne visuomet patenkinti, kai ramybės neduoda už gretimos sienos triukšmą keliantys statybiniai įrankiai, kiti su remontu susiję nepatogumai. Kad remontai nekeltų papildomų rūpesčių, reikėtų:

* ne vėliau kaip prieš 7 kalendorines dienas iki darbų pradžios pateikti Savivaldybės Viešosios tvarkos ir civilinės saugos skyriui informaciją apie triukšmo šaltinių naudojimo vietą, planuojamą triukšmo lygį ir jo trukmę per parą, triukšmo mažinimo priemones;

REKLAMA

* nepamiršti, kad gyvenamųjų namų aplinkoje triukšmą skleidžiančius buityje naudojamus rankinius prietaisus, statybinius įrankius ir kitus judančius mechanizmus darbo dienomis leidžiama naudoti nuo 8.00 val. iki 21.00 val., poilsio ir švenčių dienomis – nuo 10.00 val. iki 20.00 val.;

* laiptinės skelbimų lentoje pakabinti informaciją, nuo kada iki kada planuojami remonto darbai;

* pakalbėti su kaimynais ir išsiaiškinti, gal šalia gyvena šeimos su mažais vaikais, gal yra sergančių žmonių. Jei taip yra, rekomenduojama tartis, kokiu metu remonto keliamas triukšmas mažiausiai kenktų aplinkiniams;

REKLAMA
REKLAMA

* iš anksto susiplanuoti, kur bus dedamos statybinės atliekos, nes statybinio laužo metimas į buitinių atliekų konteinerį yra draudžiamas ir gali užtraukti baudą;

* laikytis elementarios darbo kultūros: remonto metu reguliariai valyti bendro naudojimo laiptinę, kieme statybinių medžiagų nedėti vietose, kuriose dažnai vaikšto žmonės ir panašiai;

* iš anksto informuoti gyventojus, jeigu atliekant remonto darbus teks atjungti vandens, elektros tiekimą.

Prieš jungiant – pasiruošti

Pastaruoju metu daugiabučių namų gyventojai dažnai nori pasididinti kambario plotą, sujungdami jį su balkonu. Ir tai atlieka neteisėtai, jeigu, išėmę balkono duris ir langą, išgriauna ir dalį po langu esančios laikančiosios sienos. Arba, siekdami didesnių erdvių bute, pašalina dalį laikančiųjų vidaus pertvarų ar keičia jų vietą. Tai nereiškia, kad minėti darbai yra apskritai negalimi, tačiau, norint juos atlikti, reikia nepamiršti kelių svarbių dalykų:

* parengti kapitalinio remonto projektą;

* gauti įgalioto Savivaldybės tarnautojo rašytinį pritarimą šiam projektui;

* jeigu sienoje, kuri naikinama didinant bendrą kambario plotą, yra radiatorius, atliktus šildymo sistemos pertvarkymo darbus patikrina ir priima Valstybinė energetikos inspekcija. Ši institucija išduoda ir atitinkamą patikrinimo pažymą;

REKLAMA

* užbaigus statybos darbus, atliekami kadastriniai matavimai ir užpildoma deklaracija apie statybos užbaigimą. Ji pateikiama (jei reikalinga) Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos teritoriniam skyriui;

* supaprastinto projekto ir rašytinio Savivaldybės pritarimo reikės net ir tuo atveju, jeigu laikančiosios sienos nėra griaunamos, kai planuojama įstiklinti buto balkoną;

* nepasiduoti sklandantiems gandams, esą jei balkonas jau buvo įstiklintas, jokių Savivaldybės rašytinių pritarimų, projektų nebereikia. Visa tai – pramanai.

Leidimų rūšys

Prieš kurį laiką daugiabučių namų gyventojai, norintys savo bute atlikti remontus, privalėjo gauti leidimus, kurie buvo išduodami naujai statybai, pastato rekonstravimui ir kapitaliniam remontui. Šiuo metu įvairių projekto rūšių yra išskirta daugiau nei keturiolika. Tačiau dažniausiai suplanuotiems remonto darbams įgalioto Savivaldybės asmens rašytinio pritarimo, kainuojančio apie 100 Lt, reikia:

* nusprendus remontuoti, įstiklinti buto balkoną (šiems darbams bus reikalingas ir supaprastintas darbų atlikimo projektas, projekto aprašas);

* atliekant kapitalinį būsto remontą, kurio metu kaip nors keičiamos pagrindinės, t. y. laikančiosios, namo konstrukcijos.

Statybos leidimai yra išduodami:

* pastato rekonstravimui (leidimo kaina – 500 Lt);

* objekto modernizavimui (leidimo kaina – 100 Lt).

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų