Namuose itin greitai gali užsiveisti maistinės kandys ir vaisinės muselės. Norint to išvengti reikia itin kruopščiai prižiūrėti savo virtuvės higieną. Švaros ekspertė Giedrė Bagdonienė teigia, kad šiais kenkėjai atsikratyti galima, tačiau tikrai nebus lengva.
Vaisines museles traukia pūvantys maisto produktai
Vaisinės muselės suaktyvėja vasaris-rudens sezonais. Jos atsiranda ten, kur yra terpė rūgti ir pūti maisto produktams. G. Bagdonienė sako, kad palankiausia vieta muselėms veistis ir daugintis yra atvira šiukšliadėžė, taip pat museles vilioja atvirai laikomi vaisiai ir daržovės ypač, kai jie pradeda minkštėti ir rūgti. Švaros ekspertė pasakoja, kad pamačius atsiradusias vaisines museles reikia greičiau imtis priemonių:
„Jeigu jau matote atsiradusias vaisines museles, reikėtų suskubti jas naikinti, nes jos dauginasi milžinišku greičiu. Svarbiausia pastebėti, kur yra jų šaltiniai, dažniausiai tai būna įvairūs vaisiai ir daržovės, tad namuose atsiradus vaisinėms muselėms, visus, jas viliojančius, atvirai laikomus maisto produktus reikėtų suslėpti. Jei maistas dar geras, galima jį slėpti šaldytuve, o maistui jau pradėjus gesti, reikėtų nieko negailėti ir viską išmesti. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į visą virtuvės zoną, pažiūrėti ar ten nėra drėgmės tarp šluosčių ar paviršių, drėgmė museles taip pat labai vilioja pasilikti.“
Svarbiausia pasirūpinti savo virtuvės švara ir higiena – nusausinti paviršius, išnešti šiukšles ir jų nelaikyti atvirai, paslėpti vaisius ir daržoves. Vaisines museles visiškai išnaikinti yra sunku, net ir neradusios naujos dauginimosi vietos, jos dar ilgai gali skraidyti namuose. Tokiu atveju reikėtų pasigaminti vaisinių muselių viliojimui skirtą skystį, jį supilti į indą, kuris uždengtas maistine plėvele, o joje padarytos skylės muselėms sulįsti. Tokius spąstus galima daryti ir labai daug skirtingų medžiagų, keletas pavyzdžių – sutrinti bananai ar mišinys, kuris daromas iš acto ir keleto lašų indų ploviklio. Sugautas museles reikėtų išmesti.
Išnaikinti maistines kandis yra labai sunku
Maistinės kandys gali tapti labai didele problema, nes jos gali veistis visais metais, o jų neišnaikinus, jos niekur nedings. Šie kenkėjai mėgsta visai kitokius produktus, nei vaisinės muselės. Kandys gyvena kruopose, džiovintų vaisų pakeliuose. G. Bagdonienė pasakoja, kad kandis į namus atsinešame iš prekybos centrų ar kitų žmonių namų.
„Būnant svečiuose reikėtų apžiūrėti ar nepastebite skraidančių kandžių, nes tai yra ženklas, jog jų kažkur slepiasi šimtai. Pamačius pavienes kandis svečiuose reikėtų neimti maisto produktų, ypač džiovintų vaisių ar bakalėjos produktų. Paėmus tokius produktus yra tikėtina, kad juos parsinešime namo, net jei nieko nesimato, kandžių palikuonys gali būti pasislėpę ir prisitvirtinę prie tam tikrų pakuočių. Reikėtų būti atsargiems, nes tada turėsite problemą ir savo namuose“, – pataria švaros ekspertė.
Savo namuose pastebėjus bent vieną kandį, reikėtų nepatingėti ir atidaryti visas spinteles, kuriose laikote sausus produktus, tai yra miltai, kruopos, džiovinti vaisiai, sėklos ir pan. G. Bagdonienė teigia, kad tai, kas atidarytą yra geriau išpilti, nei bandyti suprasti ar ten gyvena kandys. Tačiau švaros ekspertė pataria kruopų neišmesti į konteinerį:
„Aš siūlyčiau visus tokius produktus iškratyti į vieną maišą, jį išvežti į mišką ir ten išberti. Dažnai būna gaila tiesiog išmesti maisto produktus, tad gal miško gyventojai juos suras ir suvalgys.“
Dažnai iš parduotuvės atsineštus maisto produktus laikome toje pačioje pakuotėje, nesandariai jas uždarome ir taip suteikiame kenkėjui terpę daugintis. Geriausias būdas to išvengti yra nusipirktas kruopas supilti į sandarius indus, kurie yra gerai uždaromi.
G. Bagdonienė teigia, jog vienintelis užtikrintas būdas atsikratyti kandžių yra jas išmesti:
„Kiek esu kalbėjusi su žmonėmis ir pati bandžiusi eksperimentuoti su kandžių naikinimu, pastebėjau, kad kito būdo nėra, reikia rasti kenkėjų šaltinį ir jį panaikinti. Įvairūs purškalai, eteriniai aliejai padėti gali tik jau atsikračius šaltinio, jie kandžių tikrai neišnaikins,“
Švaros ekspertė pasakoja, kad žmonės labai klysta galvodami, jog kenkėjus galima išvaikyti rankomis ar, kad jie išskris per atdarą langą. Taip kandžių ar vaisinių muselių tikrai nepavyks išnaikinti.
„Kai kurie žmonės pripranta ir gyvena kartu su vaisinėmis muselėmis ar kandimis, bet ar tikrai mes norime, kad tie kenkėjai dėtų kiaušinėlius ant maisto, daugintųsi šiukšlinėse ir nuolat būtų aplink. Skatinčiau jų neignoruoti“, – priduria švaros ekspertė.