Kanados Vinipego mieste – veidu į žemę guli nuversta Britų karalienės Elžbietos II statula.
Protestuotojai taip pat žemėn verčia britų karalienės Viktorijos statulą. Kanada šiemet taip pažymi savo nacionalinę šventę. Įprastai 1867 m. liepos 1-osios Britų Šiaurės Amerikos akto pasirašymas – vadinamas Kanados gimtadieniu arba valstybine Kanados diena – švenčiamas šaudant fejerverkus ir kepant barbekiu.
Šiemet valstybinė šventė protestais virto po to, kai prie kadaise šalyje veikusių katalikiškų perauklėjimo mokyklų buvo rasti beveik tūkstantis nežymėtų vaikų kapų. Tokiose bažnyčios mokyklose buvo priverstinai apgyvendinami indėnų vaikai, norint juos asimiliuoti ir išmokyti kolonizatorių kultūros.
Jose buvo įprastas smurtas ir seksualinė prievarta. Skaičiuojama, kad nuo šeimų buvo atplėšti kone 150 tūkst. indėnų vaikų. Indėnų organizacijos elgesį su čiabuviais vadina kultūriniu genocidu.
Toronte ir kituose Kanados miestuose pagerbiant indėnų aukas nacionalinės šventės proga surengtos ir didžiulės eisenos. Jose ir tyla ir įtūžis. Kai kurie protestuotojai reikalauja valdžios grąžinti vaikų kūnus jų šeimoms. Kadaise veikusias bažnyčios mokyklas rėmė ir vyriausybė.
Šalies premjeras Justinas Trudeau įsipareigojo teikti daugiau paramos negausiai – 5 proc. šalies gyventojų sudarančiai indėnų bendruomenei. Jis kreipėsi ir į popiežių Pranciškų, prašydamas šį atvykti į Kanadą ir bažnyčios vardu atsiprašyti čiabuvių už skriaudas.