JAV mokslininkai pirmą kartą nustatė, kad kamieninių ląstelių terapija gali atkurti pažeistas smegenų ląsteles.Tyrimo rezultatai teikia vilčių, kad ilgainiui gali būti sukurtas vaistas nuo šios kol kas nepagydomos smegenų degeneracinės ligos.
Kalifornijos universiteto (JAV) mokslininkų atlikti eksperimentai su laboratorinėmis pelėmis atskleidė, kad į smegenis sušvirkštos kamieninės ląstelės atstatė prarastą atmintį ir pažeistus neuronus. „Iš esmės kamieninės ląstelės šiuo atveju veikė kaip smegenų trąšos“, - pareiškė šio universiteto Atminties sutrikimų ir neurologinių ligų instituto vadovas profesorius Frankas LaFerla.
Po injekcijos ištyrę vienos iš bandomųjų pelių smegenis, mokslininkai aptiko, kad 6 proc. suleistų kamieninių ląstelių virto neuronais, o dauguma likusių tapo jų augimą skatinančiomis kitų tipų smegenų ląstelėmis. Buvo nustatyta, kad kamieninės ląstelės pelės smegenyse išskyrė tam tikrą baltymą – BNDF, kuris skatina smegenų audinius leisti naujas neuronus sujungiančias ataugas.
„Kamieninės ląstelės padėjo smegenims formuoti naujas sinapses ir „slaugyti“ pažeistus neuronus tol, kol šie pasveiko“, - sakė tyrėjų grupės vadovas Mathew Blurtonas-Jonesas.
Mokslininkų teigimu, tokie rezultatai teikia vilčių, jog kamieninės ląstelės arba iš jų gaunami produktai, tokie kaip BDNF baltymas, gali tapti naudingu vaistu nuo Alzheimerio ligos.
Tyrimo duomenys paskelbti žurnale „Proceedings of the National Academy of Sciences“.