Vilkaviškio teisėsaugininkai, parsigabenę iš užsienio apie ketverius metus ieškotą nuteistą žagintoją ir jau pasiuntę jį už grotų, dabar negali greitai jo nuteisti už vengimą atlikti minėtą bausmę, nes šis kalinys... neduoda sutikimo.
Įsimintinos Joninės
Teismo bausmės už išžaginimą Kurpikų kaimo (Vilkaviškio sav.) gyventojas Saulius Lukšys (dabar 31 m.) sulaukė dar 2006-ųjų pavasarį: 5 metų laisvės atėmimas.
Toks teismo nuosprendis jam buvo paskelbtas už aistras, nesuvaldytas per Jonines. Šią šventę S. Lukšys su savo draugais minėjo nuostabiame gamtos kampelyje prie Vištyčio ežero. Kitoje kompanijoje su saviškiais šventė netolimo kaimo gyventoja devyniolikmetė Brigita (vardas pakeistas).
Po vidurnakčio, kai Brigita miegojo savo draugų automobilyje, S. Lukšys, prieš tai matęs ją besilinksminančią, staiga įsibrovė į automobilį ir jėga išsinešė merginą. Iškart pabudusi, ji pradėjo šauktis pagalbos, bet pagrobėjas grėsmingai nurodė užsičiaupti. Niekas iš merginos draugų į jos šauksmą nesureagavo, niekas jos nepasigedo.
S. Lukšys, parsinešęs Brigitą į draugo mašiną, iš karto pareikalavo sekso, elgėsi grubiai, žiauriai. Mergina dar bandė pabėgti, bet jai nepavyko. Žagintojas pasiekė savo.
Vos tik Brigita buvo išleista iš mašinos, nuėjusi pas savo draugus, ji pasisakė, kas nutikę. Draugai iškart paskambino į policiją. Vėliau ekspertai nustatė, kad mergina tikrai patyrusi išžaginimams būdingą smurtą.
Traumuotas gyvenimas
Brigitos motinos teigimu, tos Joninių nakties įvykis jų dukrai ir visai šeimai – įprastą kasdienybę ilgam sutrikdęs siaubas. Brigita buvo patyrusi tokį stiprų stresą, kad net ketino nusižudyti. Mergina gydėsi keliose ligoninėse, lankėsi pas medikus, kreipėsi pagalbos į psichologą.
Žagintojo auka netrukus metė mokslą ir darbą, užsisklendė nuo visų žmonių, nes įsivaizdavo, kad visi žino apie jos patirtą pažeminimą.
„Mergina mano po to įvykio tapusi nepilnavertė, apkalbų objektas, – tuokart „Akistatai“ teigė įvykį tyrę pareigūnai. – Sakė, kad bijo visų vaikinų, yra liguistai įtari. Neabejojame – jos gyvenimas sutraumuotas“.
Apskundęs nuosprendį, pasislėpė
Vilkaviškio teismas, pripažinęs S. Lukšio kaltę, paskyrė jam 5 metus laisvės atėmimo, bet nuteistasis iškart nebuvo suimtas. Jis turėjo teisę skųstis aukštesnės pakopos teismui, tebegyvendamas laisvėje.
Anksčiau neteistas, savo šeimos nesukūręs, tėvų išlaikomas žagintojas išties pasinaudojo galimybe skųstis, bet atsako į skundą nebelaukė – dingo iš Vilkaviškio.
Paskelbę S. Lukšio paiešką, teisėsaugininkai sužinojo, kad S. Lukšys slapta išvyko į Angliją. Dėl to buvo išduotas Europos arešto orderis.
Tik šių metų vasarą S. Lukšys buvo sučiuptas Anglijoje. Anot pareigūnų, gana gudriai – operatyvinių priemonių dėka.
Pargabentas iš Anglijos S. Lukšys iškart buvo įkalintas. Manoma, kad 4 metus prasislapstęs žagintojas turėtų atlikti visą jam skirtą bausmę – be jokių „nuolaidų“. Kaliniui taip pat priminta, kad Vilkaviškio teismas įpareigojęs jį atlyginti neturtinę žalą (20 000 litų) išžagintai merginai.
Muistosi dėl naujos bausmės
Dabar S. Lukšio laukia dar viena bausmė – už tai, kad vengė atlikti gautąją bausmę. Kaip teigia Baudžiamojo kodekso 242 straipsnis, tas, kas būdamas nuteistas laisvės atėmimo bausme, tačiau dar nesuimtas vengė atlikti teismo paskirtą bausmę, baudžiamas bauda arba laisvės atėmimu iki 2 metų.
Vis dėlto už tai patraukti S. Lukšį atsakomybėn pareigūnai kol kas negali, nes pats S. Lukšys... nesutinka. Pasirodo, kelerius metus bastęsis nuteistas žagintojas „pasikaustęs“ – jis žino, kad turi teisę nesutikti ir tuo visą procesą vilkinti. Tiesa, neaišku, ko jis tuo siekia, nes neabejojama, kad naujo nuosprendžio jis vis tiek sulauks – anksčiau ar vėliau.
Dabar Vilkaviškio prokurorai truputį „pažais“ pagal S. Lukšio diktuojamas naujo „žaidimo“ taisykles: rašys teisinės pagalbos prašymą į Generalinę prokuratūrą, iš čia dokumentas bus pasiųstas į Angliją ir bus prašoma leidimo nubausti S. Lukšį už tai, kad, slapstydamasis Anglijoje, vengė atlikti Lietuvoje jam paskirtą bausmę. Tik gavus tokį užsienio šalies leidimą, S. Lukšys bus teisiamas. Tai užtruks laiko, o susirašinėjimas, dokumentų vertimai kainuos valstybei. Tačiau kito teisinio kelio nėra – viskas pagal įstatymą...
Komentuoja Vilkaviškio rajono apylinkės prokuratūros vyriausiasis prokuroras Kęstutis Jasaitis:
Taip, kadangi pats nuteistasis kažkodėl nesutinka, turime atlikti viską pagal įstatymus, diplomatiškai. Kai tik S. Lukšys pasislėpė, mes kreipėmės dėl Europos arešto orderio išdavimo. Dokumente nurodėme, kad šis lietuvis ieškomas dėl įvykdyto ir jau teismo įvertinto išžaginimo. Bėglį sulaikius, pagal tą vieną kaltinimą jis ir buvo išduotas Lietuvai. Antrasis kaltinimas – vengus atlikti bausmę – tada nebuvo nurodytas. Jeigu S. Lukšys dėl to dabar būtų sutikęs būti kaltinamas ir teisiamas, viską jau seniai būtume atlikę. O dabar, kai jis nesutiko, už jį tai turi padaryti Anglijos teisėsaugininkai, išdavę mūsų bėglį Lietuvai. Paprasčiau sakant – kad neatrodytų, jog pilietis yra ieškomas už vieną nusikaltimą, o kai jau sučiuptas, tai teisiamas už kelis naujus.
Manau, kad tokių atvejų vis daugės. Mat vis daugiau lietuvių emigruoja į užsienį, tarp jų – ir nuteisti, nuo teismo bausmės pasprukę asmenys.
Paprastai tokiais atvejais sulaikyti bausmės vengę slapukai ir bėgliai sutinka būti teisiami už vengimą atlikti bausmę ir problemų nekyla. Bet kartais būna ir dar kitokių kuriozų. Pavyzdžiui, vienas mūsų tautietis, ilgokai ieškotas kaip žmogus, vengiantis mokėti alimentus, įkliuvo Ispanijoje. Ispanai, paprašyti jį išduoti pagal Europos arešto orderį, neišdavė. Argumentavo: už tokius veiksmus Ispanijoje neteisiama, tai – ne nusikaltimas, toks pilietis nepersekiojamas. Taigi – tiesiog skirtingų šalių teisėsaugos ypatumai, ir jų reikia paisyti.
Irena ZUBRICKIENĖ