Kalėjimų departamentas ir jam pavaldžios įstaigos bus pertvarkytos pagal teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus nustatytus kriterijus, atsisakant dalies statutinių pareigūnų. Tikimasi, kad tai leis įstaigų veiklą padaryti efektyvesnę ir sutaupyti biudžeto lėšų.
Po pertvarkos statutiniais pareigūnais liks tik tie asmenys, kurių darbas yra tiesiogiai susijęs su nuteistaisiais, kardomųjų priemonių taikymu, saugumo užtikrinimu naudojant fizinę jėgą, kurių pareigoms eiti būtina atitikti sveikatos ir fizinio pasirengimo reikalavimus.
Kadangi šių darbuotojų darbas susijęs su didesne fizine, psichine, emocine įtampa, valstybė jiems nustato didesnes socialines garantijas, teisę į ankstesnį pensinį amžių, didesnes garantijas susirgus ar susižalojus. Tačiau šiuo metu tokį statusą turi ir dalis administracinį darbą dirbančių žmonių, pavyzdžiui, buhalteriai, teisininkai, ūkvedžiai. Po pertvarkos jie tokį statusą praras.
Vyriausybė Seimui buvo pateikusi siūlymą mažinti statutinių pareigybių skaičių imtis visose statutinėse tarnybose, tačiau Seimas įstatymo projektą grąžino tobulinti. Teisingumo ministerija nusprendė veiksmų Kalėjimų sistemoje imtis dabar, nelaukiant įstatymo, kuris sureguliuos statutinių darbuotojų skaičiaus mažinimą visose institucijose.
Kalėjimų sistemoje numatytas statutinių pareigybių mažinimo mechanizmas buvo aptartas ir derintas su sistemos darbuotojais, jam pritarė ir profsąjungų atstovai.
Kalėjimų departamento skaičiavimais, ši pertvarka palies apie 470 pareigybių.