Grožio studijos įkūrėjos Monika ir Polina nė nesapnavo, kad sulauks Valstybinės kalbos inspekcijos kirčio. Kalbos saugotojai ir puoselėtojai viešoje erdvėje užsipuolė savininkes dėl studijos „Špaklius“ pavadinimo.
„Labai keistas siurprizas iš savo nuolatinių Naujamiesčio rajono klientų. Sulaukėme žinučių – ar matei, ar matei feisbuke pranešimą iš Valstybinės kalbos inspekcijos? Iš pradžių pagalvojome, kad tai nėra pakankamai rimta ir kodėl čia mes tai gauname?“, – sako studijos įkūrėja Monika Blaveščiūnaitė.
O patį įrašą, kuris vėliau sulaukė gausybės neigiamų komentarų, inspekcija redagavo kone dešimt kartų.
Valstybinės kalbos inspekcijos vadovas Audrius Valotka viešai komentuoti kilusį ginčą dėl grožio studijos pavadinimo „Špaklius“ atsisako. Nors dar praėjusią savaitę pati inspekcija savo feisbuko profilyje paskelbė, kad grožio salonas pavadinimui pasirinko nevartotiną žodį „špaklius“, kurį neva reiktų keisti į „glaistas“.
Negana to, inspekcija pareiškė, kad šis užrašas yra nelegalus ir nesuderintas su savivaldybe.
„Kas yra špaklius? Konsultacijų banke nurodoma, kad „špaklius” – nevartotina svetimybė, vartotinas žodis „glaistas”. Žargoniškai taip vadinamas makiažas“, – rašė Valstybinė kalbos inspekcija.
„Glaistas neatspindi visos esmės. Pavadinimas „Špaklius“ labai žaismingas, jisai sukuria intelektualių moterų bendruomenę, kurios ir ateina pas mus. Ir būtent šitas pavadinimas, ir visa „špakliškos“ bendruomenės esmė yra labai palaikoma visuomenės ir moterų, kurios pas mus ateina“, – pasakoja studijos įkūrėja P. Ruginienė.
Toks kalbos puoselėtojų viešas pranešimas sulaukė audringos reakcijos. Vieni komentatoriai piktinasi, kad inspekcija terorizuoja žmones, kabinėjasi prie niekų ir, negana to, dar ir trukdo verslui dirbti. Po neigiamų komentarų inspekcija suskubo įrašą taisyti ir jį keitė kone dešimt kartų. Tačiau jis vis tiek nepraslydo pro kritikų akis.
Vilniaus universiteto dėstytoja, kalbininkė Loreta Vaicekauskienė nevynioja žodžių į vatą ir atšauna, kad naikinti reikia ne grožio studijos pavadinimą, o pačią Valstybinę kalbos inspekciją.
„Neturi būti ne žodžio „špaklius“. Jis yra, kalba taip veikia, kad mes turime daug įvairių žodžių. Neturi būti tos institucijos. Yra skandalas, yra gėda, kad dar mes turime kalbos inspektorius, kurie turi tokią didelę galią drausti. Institucijos nereikia, o ne žodžio „špaklius“, – teigia kalbininkė L. Vaicekauskienė.
Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkas Audrys Antanaitis į situaciją žiūri žaismingai. Pasak Antanaičio, nebūtina visko iš eilės uždrausti.
„Mūsų kalbą reikia kurti, kartais ta kalba galime pažaisti. Todėl, pačios situacijos nežinodamas aplinkybių, vertinti nenorėčiau, tačiau galvoju, kad gali būti tam tikrų žaidimo variantų ir galbūt čia yra vienas iš jų“, – kalbėjo Valstybinės kalbos komisijos pirmininkas A. Antanaitis.
Maža to, grožio studijos įkūrėjos jau sulaukė ir oficialaus Valstybinės kalbos inspekcijos laiško. Moterys raginamos iki lapkričio mėnesio nukabinti studijos pavadinimą, mat jis esą yra nelegalus – nesuderintas su savivaldybe.
„Bendravome su savivaldybe, ar viskas tvarkoje mūsų iškaboje. Gavome patvirtinantį laišką, kad mes turime užsiklijuoti lipduką, kuris tiksliai įvardintų mūsų veiklą, tą mes ir padarome, o reklamos įstatymo mes nepažeidžiame“, – sako M. Blaveščiūnaitė.
Tačiau aiškėja, kad savivaldybės leidimo dėl reklamos nereikia, mat ji priklijuota studijos viduje, o ne lauke.
„Jeigu ta išorinė vaizdinė reklama yra už lango, iš vidaus, tai nesiskaito ir tai nelaikoma išorine vaizdine reklama, pagal Vyriausybės nutarimo patvirtintas išorines reklamos taisykles. Ir jos nereglamentuoja“, – pasakoja Licencijavimo ir leidimų skyriaus vedėjas Julius Morkūnas.
Kol grožio studijos įkūrėjos tariasi su teisininkais dėl pavadinimo likimo, Valstybinė kalbos inspekcija žada artimiausiu metu su studijos savininkėmis išspręsti kilusį konfliktą.