Vakar į Šiaulių universitetą rašyti lietuvių kalbos diktanto susirinko apie 90 moksleivių, studentų, suaugusiųjų šiauliečių. Diktanto konkursas Šiauliuose surengtas dvidešimt pirmąjį kartą. Jis tradiciškai skirtas Motinos dienai.
Pasitikrinti žinių
Moksleiviai sudarė gausiausią konkurso dalyvių būrį. Tarp jų buvo Juliaus Janonio, Simono Daukanto, Stasio Šalkauskio, Romuvos, Šiaulių universiteto gimnazijų gimnazistų.
Pirmą kartą diktanto rašyti atėjo dvi Gegužių progimnazijos direktoriaus pavaduotojos ugdymui dalės mokytoja metodininkė Daiva Stakvilevičienė ir matematikė Reda Zalogienė.
„Mes mokykloje diktanto konkurso čempionėmis tapome, ir čia nutarėme jėgas išbandyti“, – šypsojosi D. Stakvilevičienė.
Moksleivių būryje diktanto pradžios laukė vyriausiasis konkurso dalyvis – gydytojas Albertas Griganavičius. Diktantą su pertraukomis jis rašo nuo pirmųjų konkursų. „Dalyvausiu gal penktą šeštą kartą, – sakė gydytojas.
Bus renkami raštingiausieji
Pirmą kartą diktantą rašė studentai, studijuojantys lietuvių filologiją ir komunikaciją. Bet jie varžėsi tarpusavyje.
Kiti konkurso dalyviai diktantą rašė suskirstyti į dvi grupes – vyresnieji 11-12 klasių moksleiviai ir suaugusieji bei 8-10 klasių moksleiviai.
Vyresnieji diktantą rašė pagal Šatrijos Raganos kūrinį „Mamatė“, o jaunesnieji – pagal Antano Zabotkos „Elektroninį šamą“.
Algirdas Malakauskas, Lietuvių kalbos draugijos Šiaulių skyriaus pirmininkas, paskelbė, jog pirmą kartą bus renkami raštingiausias aštuntokas, devintokas, dešimtokas, vienuoliktokas ir dvyliktokas. Taip pat raštingiausias šiaulietis ir raštingiausias studentas.
Tradicija puoselėjama
„Čia susirinko neabejingieji Kalbai ir Motinai, – sakė ŠU profesorė Genovaitė Kačiuškienė, sveikindama konkurso dalyvius. – Šios dvi svarbios sąvokos yra įkomponuotos į diktanto konkursą.“
Būtent profesorė prieš du dešimtmečius parsivežė diktanto idėją iš Prancūzijos. Ji pasidžiaugė, kad „diktantas įžengė į trečiąjį dešimtmetį“. Šiauliečių pavyzdžiu sekė nacionalinio diktanto rengėjai.
Šiauliuose lietuvių kalbos diktanto tradiciją puoselėjama nuo 1992 metų. Jį rengia Lietuvių kalbos draugijos Šiaulių skyrius ir Šiaulių universiteto Lietuvių kalbotyros ir komunikacijos katedra.
Šių metų konkurso laimėtojai bus paskelbti rytoj. Jų apdovanojimas vyks ŠU Humanitariniame fakultete 15 val.
Rūta Jankuvienė