• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Iš Lietuvos nesitraukianti karšto oro banga pakerta vis daugiau žmonių. Medikai dirba kone be poilsio gelbėdami ne tik neatsargius saulės vonių mėgėjus, bet ir lėtinėmis ligomis sergančius asmenis – jiems kaitra pavojingiausia.

REKLAMA
REKLAMA

Budrumas būtinas

Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stoties direktoriaus pavaduotoja Vanda Pumputienė teigia, kad pastarųjų dienų karščiai nemalonių staigmenų gali pateikti lėtinėmis širdies ir kraujagyslių ligomis sergantiems asmenims. „Šie žmonės privalo būti ypač atsargūs, vartoti gydytojų paskirtus vaistus. Tačiau ir visi kiti turi neprarasti budrumo", įspėjo gydytoja.

REKLAMA

Anot jos, dažnas klaidingai mano, kad saulėje būtina prisidengti galvą kepuraite. „Jokiu būdu negalima pamiršti ir sprando. Puiki išeitis - plačiakraštė skrybėlė arba skara, dengianti sprandą, – patarė ji. – Drabužius dera rinktis kuo laisvesnius, natūralių audinių, o avalynę patogią, netrikdančią kraujotakos."

REKLAMA
REKLAMA

Kenčia oda

Vaistinių darbuotojos pastarosiomis dienomis sulaukia nepaprastai daug žmonių, besikreipiančių pagalbos dėl išbertos ir niežtinčios odos. Dažniausiai dėl šios negandos kaltinama saulė.

Tačiau V.Pumputienė vien jai versti kaltę nėra linkusi: „Sunku pasakyti, ar vien saulės spindulių žala dėl to kalta. Greičiausiai – tai užteršto organizmo reakcija. Pagalvokite, kiek suvalgome konservantų, chemikalų. Juk jie turi pasišalinti. Štai ir pasišalina gausiai prakaituojant."

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Geriausias būdas kuo greičiau atsikratyti organizmo teršalų – sveikai maitintis ir gausiai vartoti skysčių. „Vaisiai, daržovės, bet koks lengvas maistas – toks kaitros racionas. Na, ir, žinoma, vanduo. Tinkamiausias per karščius yra mineralinis vanduo. Taip papildysime ne tik organizmo skysčių atsargas, bet ir prakaituojant prarastus mineralus - natrį, kalį, magnį, kalcį ir daugybę kitų. Per tokius karščius vandens išgerti per daug neįmanoma, juk niekas negeria 7 litrų. Du litrai skysčių  – optimaliausias variantas", – patarė V.Pumputienė.

REKLAMA

Šilumos smūgio požymiai:

◗ Paraudusi oda ir karščiavimas (oda neprakaituoja)

◗ Galvos skausmas, svaigimas, spengimas ausyse, pusiausvyros sutrikimas

◗ Iki 110-160 kartų per minutę padažnėjęs pulsas

◗ Mieguistumas, vangumas, nenoras judėti

◗ Užsitęsusi tokia būklė sukelia smegenų funkcijų sutrikimus, spazmus ir galiausiai sąmonės aptemimą, netekimą ar net komą

REKLAMA

Pirmoji pagalba ištikus šiluminiam smūgiui:

◗ Skubiai išveskite ar išneškite nukentėjusįjį iš karštos aplinkos į pavėsį ar vėsią vietą

◗ Atsagstykite ir atlaisvinkite drabužius

◗ Vėdinkite nukentėjusįjį vėduokle, skepetaite, ventiliatoriumi ar kita po ranka pasitaikančia priemone

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

◗ Apipurkškite ar suvilgykite veidą vandeniu, ant galvos dėkite šaltą kompresą, jei yra galimybė, su ledu

◗ Jei nukentėjusįjį pykina, duokite išgerti ko nors rūgštaus (pvz., vandens su citrinų sultimis)

◗ Dažnai intensyvus saulės veikimas yra lydimas odos nudegimo. Tokiu atveju nudegintą vietą uždenkite drėgna skepetaite

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų