„Manau, kad privatūs renginių organizatoriai turėtų prisiimti daugiau atsakomybės“, – pirmadienį žurnalistams sakė jis, vertindamas Rusijoje karjerą padariusios ukrainiečių kilmės popdainininkės Svitlanos Lodobos gastroles Lietuvoje.
„Priminsiu Latvijos atvejį, ten ne valstybė, o pats organizatorius ar salė išėmė šitą atlikėją iš programos. Manau, kad būtent taip pilietinė visuomenė turėtų veikti ir taip reaguoti, neįveliant valstybės institucijų, nes kada įveli valstybės institucijas, pradeda dominuoti ne moraliniai klausimai, o teisiniai“, – teigė ministras.
Pasak jo, kol vyksta karas, visuomet išliks rizika dėl kurio nors Rusijoje koncertavusio atlikėjo reputacijos.
„Kol karas vyks, visada ta rizika išliks, nepaisant pilietybių ar kas ką pasakė iki karo ar po karo, ar koncertavo Kryme, ar nekoncertavo. Penktadienį dar kartą išplatinome rekomendacijas būtent privatiems organizatoriams, kad visada tą riziką vertintų ir stengtųsi nei valstybės, nei valstybės institucijų vėl neįvelti į tokias dviprasmiškas situacijas“, – sakė S. Kairys.
Anot jo, iš S. Lobodos atvejo turėtų pasimokyti ir renginių organizatoriai, ir valstybės institucijos.
„Šis konkretus atvejis rodo tai, kad pagaliau turime ką nors išmokti iš to. Pirma, galbūt nepulti ir staigiai kaip nors teisti ar ieškoti sprendimų, nes informacija, kuri buvo pradžioje, nepasitvirtino. Kita vertus, tai yra natūralu, nes kol turėsime karo situaciją, kol turėsime tokią ženklią dalį ukrainiečių mūsų visuomenėje, tie klausimai kils, ir tikrai niekam nėra smagu – nei valstybėms, nei atlikėjams, nei renginių organizatoriams – būti įsivėlus į tokią temą ir komentuoti“, – tvirtino kultūros ministras.
S. Lobodos koncertai planuoti šią savaitę Šiauliuose, Panevėžyje, Klaipėdoje, Vilniuje. Tačiau Užsienio reikalų ministerijai pranešus, kad svarsto dainininkę įtraukti į nepageidaujamų Lietuvoje asmenų sąrašą, beveik visi jie atšaukti, o pasirodymas Vilniuje perkeltas į kitą salę.
Užsienio reikalų ministerijai kliuvo S. Lobodos koncertinė veikla Rusijoje po Krymo okupacijos, 2015-aisiais ji dainavo ir gegužės 9-ąją Rusijos minimos Sovietų Sąjungos pergalės Antrajame pasauliniame kare renginyje.
Tačiau vėliau užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas pranešė, kad nerasta teisinio pagrindo įtraukti šią atlikėją į nepageidaujamų asmenų sąrašą. Tokiam sprendimui įtakos turėjo ir tai, kad šiemet kovą S. Loboda buvo išbraukta iš Ukrainos nepageidaujamų asmenų sąrašo.
Dėl agresyvios Kremliaus politikos palaikymo Lietuvoje nepageidaujamais asmenimis yra paskelbti Rusijos atlikėjai Khabibas Šaripovas, Nataša Koroliova, Olegas Gazmanovas, Grigorijus Lepsveridzė, Filipas Kirkorovas.