Dažniausia moterų liga
Statistika negailestinga – širdies ir kraujagyslių ligomis suserga viena iš dviejų vyresnių nei 50 metų moterų. „Dažniausiai širdies ir kraujagyslių ligos pradeda vystytis sulaukus brandesnio amžiaus ir prasidėjus menopauzei. Tai hormonų įtaka: estrogenai teigiamai veikia arterijas, tad jų gamybai po menopauzės sumažėjus, širdies ir kraujagyslių ligų rizika padidėja. Deja, neretai pirmieji simptomai lieka nepastebėti, o problemos atpažįstamos tik joms įsisenėjus“, – teigia kardiologė Edita Jankauskienė. Susirūpinti tokių ligų profilaktika – niekada ne per anksti, o paprastų priemonių jų rizikai sumažinti gali imtis kiekviena. Tereikia skirti daugiau dėmesio savo kraujo spaudimo ir cholesterolio kiekio kraujyje reguliavimui. Didžiausi sveikos širdies priešai labai paprasti – tai alkoholis, tabakas, nutukimas ir stresas. Bent šiek tiek sumažinus kiekvieno jų poveikį, galima gerokai palengvinti savo širdies dalią.
Neužmiršti pasimatuoti kraujospūdžio
„Širdies ir kraujagyslių ligos klastingiausios ne tik todėl, kad jos vystosi lėtai, o užklumpa staiga, bet ir todėl, kad jas sukelia padidėjęs cholesterolio, cukraus kiekis, įsisenėję žalingi įpročiai, kuriuos pakeisti ne taip ir lengva ir į kurių poveikį dažnai numojama ranka. Tačiau širdis išties jaučia skirtumą dėl kiekvieno sprendimo: surūkyti cigaretę ar ne, išgerti šią vyno taurę ar jos atsisakyti“, – sako E. Jankauskienė. Anot jos, pakeisti įpročiai gali turėti itin didelės įtakos. Pavyzdžiui, nustojus rūkyti, rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis per metus sumažėja perpus.
Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Silvija Zubernienė pataria nuolat sekti savo kraujospūdį. „Kartais moterys įpranta prie per didelio kraujo spaudimo ir nekreipia į jį dėmesio. Tai gali būti itin pavojinga, todėl savo kraujospūdį reikėtų reguliariai pasitikrinti, o jei reikia, imtis priemonių jį mažinti. Jei neturite kraujospūdžio matuoklio namuose, jį nemokamai pasimatuoti galite vaistinėje.“ Verta atkreipti dėmesį ir į savo kūno masės indeksą. Antsvoris – vienas rizikos veiksnių, todėl reikėtų stengtis nuolat palaikyti normalų kūno svorį ir stengtis, kad kūno masės indeksas nebūtų aukštas. Ypatingai žalingas liemens srityje pradėjęs kauptis antsvoris.
Sporto ir tinkamo maisto derinys
Taigi ypatingas vaidmuo tenka aktyviam judėjimui. Širdžiai būtinas fizinis krūvis, o jei gyvenate pernelyg nejudriai, ligų rizika padidėja. Reguliari mankšta mažina cholesterolio kiekį kraujyje, padeda reguliuoti arterinį kraujospūdį, stiprina širdies raumenį. Sportas tartum užgrūdina širdį, todėl pulsas tampa retesnis, o kraujo spaudimas kyla lėčiau.
Jei nemėgstate sportuoti, savo dieną derėtų papildyti bent ilgais pasivaikščiojimais. Anot kardiologės, fizinis aktyvumas yra būtinas ir vyresniame amžiuje – tai viena iš prevencinių priemonių širdies ir kraujagyslių ligoms mažinti: „Rekomenduojamas ėjimas vidutiniu greičiu pasirinktinai – 30 minučių kasdien, 40 minučių 5 kartus per savaitę arba po 1 valandą 3 kartus per savaitę.“