• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Viešojo intereso, tai yra visuomenės, gynimas patikėtas prokuratūroms, tačiau kartais ginami ne visuomenės, o bendrovių poreikiai. Kartais, kaip pirmadienį rašo “Lietuvos žinios” (LŽ), teismui priėmus palankų sprendimą, nebereikia mokėti nei advokatams, nei teismo žyminio mokesčio.

REKLAMA
REKLAMA

LŽ aiškinasi - ar tuomet prokurorai netampa neoficialiais bendrovių advokatais, kuriems atlyginimai mokami iš valstybės biudžeto?

REKLAMA

Bendrovė "Lietuvos dujos" teismuose ne naujokė. Kasmet nagrinėjamas ne vienas teismui jos pateiktas ieškinys. Vienoje bylų bendrovė pretenduoja į daugiau kaip 11 mln. litų, kuriuos prašoma išieškoti iš trijų privačių asmenų.

"Lietuvos dujos" šįkart kreipėsi ne tiesiogiai į teismą, o į Vilniaus rajono apylinkės prokuratūrą. Ji tapo ieškove, o "Lietuvos dujos" byloje įvardytos tik kaip trečiasis asmuo. Tačiau išieškomi pinigai, jei teismo sprendimas bus palankus, priklausys bendrovei. "Lietuvos dujų" atstovė spaudai Sigita Petrikonytė-Jurkūnienė situaciją komentuoti atsisakė.

REKLAMA
REKLAMA

"Kol vyksta bylos nagrinėjimas, informacijos neteikiame", - pabrėžė ji. Vilniaus rajono apylinkės prokuratūros vyriausioji prokurorė Tatjana Plotnikova LŽ paaiškino, kad jei bendrovėje yra bent vienas procentas valstybės akcijų, prokuratūra imasi ginti viešąjį interesą. Viskas lyg ir būtų teisybė: valstybei priklauso 17,7 proc. "Lietuvos dujų" akcijų, tačiau tuomet ir prokuratūra, atrodo, turėtų imtis gynybos tik dėl tos dalies, kuri priklauso valstybei. Šioje byloje prokuratūra siekia išieškoti visą sumą - tai jau panašu į privatų ir bendrovei nieko nekainuojantį advokatavimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sutaupo pinigų

Pasak teisininkų, bet kuri bendrovė, gavusi prokurorų paramą, laimi labai daug. Ypač jei tai turtinė byla ir prašoma didelės sumos. Jei pati bendrovė kreipiasi į teismą, visus reikiamus dokumentus rengia arba bendrovės teisininkai, arba advokatas, kurio darbas nemažai kainuoja. Dar daugiau atsieina atstovavimas teisme. Be to, bylinėjantis turtinėse bylose reikia sumokėti nemažą žyminį mokestį: šiuo atveju maksimali leistina suma - 30 tūkst. litų. Kai reikalo imasi prokuratūra, nieko mokėti nereikia - nei mokesčio, nei už paslaugas. Kita vertus, nemenkai įtakos turi ir atstovaujančio bendrovei prokuroro autoritetas.

REKLAMA

Žmogaus teisių stebėjimo instituto valdybos pirmininkas Kęstutis Čilinskas LŽ sakė iš kolegų girdėjęs ne apie vieną atvejį, kai bendrovėms atstovauja prokuratūra. Jis irgi buvo advokatu vienoje tokių bylų.

Kai kurie kalbinti teisininkai mano, kad tokiais atvejais teisėjai turi būti principingi ir neleisti, kad prokurorai atstovautų privačioms bendrovėms.

REKLAMA

Vilniaus apygardos teismo, kuriame nagrinėjama "Lietuvos dujų" byla, teisėja Liuda Uckienė LŽ sakė, esą, ar tikrai byloje ginamas viešasis interesas, bus galima pasakyti tik priėmus sprendimą.

Bendrovių interesai - privatūs interesai

Advokatas Valdemaras Bužinskas piktinasi tokiais prokuratūros veiksmais. Esą kaip galima, kad prokuroras mestų į šalį visus darbus ir pradėtų dirbti bendrovei. Juk taip ne ginami, o pažeidžiami visuomenės interesai. K.Čilinskas buvo dar kategoriškesnis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Prokurorams taip pat privalomas Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymas. Pagal jį bendrovių interesai yra privatūs interesai. Netgi tokiu atveju, kai dalį bendrovės kapitalo valdo valstybė, bendrovės turtas yra atskirtas nuo valstybės turto ir bendrovė veikia kaip privataus verslo subjektas", - LŽ sakė jis.

REKLAMA

K.Čilinsko teigimu, valstybės kapitalas tam ir duotas, kad bendrovė toliau verstųsi pati ir daugiau neprašytų paramos. Teisininkai teigia, kad negalima prokurorų paversti kone privačiais bendrovių juristais ir teikti paslaugas valstybės sąskaita.

Kada reikalinga prokurorų pagalba

REKLAMA

Viešojo intereso gynimas dar tebėra palyginti naujas Lietuvos teisinės sistemos reiškinys. Šiuo metu rengiamas viešojo intereso įstatymas. Viena naujovių bus ta, kad dėl viešojo intereso gynimo į teismą galėtų kreiptis ne tik prokuratūra, bet ir fiziniai bei juridiniai asmenys. Tai nemenkai palengvintų prokuratūrų darbo krūvį. Niekas nesiginčija, kad reikia ginti visuomenės interesus. "Jei įmonė, turinti valstybės kapitalo, aplaidžiai tvarko tą kapitalą ir piktnaudžiauja savo padėtimi, tada prokuroras privalo įsikišti. Prokuratūros įstatymas leidžia prokurorui kreiptis į teismą dėl aplaidžiai dirbančių ir valstybei žalą darančių asmenų", - sakė K.Čilinskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vienas tokių sveikintinų atvejų, kai kreipėsi prokurorai, - situacija dėl Trakų regioninio draustinio teritorijoje esančių žemės sklypų. Šiuo metu Vilniaus apygardos administraciniame teisme yra 43 bylos. Medžiagą su miškų išdėstymo schema, kurioje, kaip įtariama, savavališkai nubraižyti būsimi namai ir net vos ne ištisi kaimai, prokurorams pateikė Vilniaus apskrities viršininko administracija. Jos viršininkas Alfonsas Macaitis LŽ sakė vos išvydęs schemą iš karto įtaręs, kad ji suklastota. "Mums nereikia, kad visų Trakų ežerų pakrantės būtų iškasinėtos ir apstatytos, todėl ir kreipėmės į prokuratūrą", - sakė A.Macaitis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų