Visgi ne visisiem nesąžiningiesiems taip nepasiseka. Jei bankas iš to gauna naudos, sukčiavimo atvejai niekada nepasiekia dienos šviesos. Rizikingi žingsniai, netgi be leidimo, bus apdovanoti sėkmės atveju. Investuotojas Jamesas Pierpontas Morganas savo žymiąją kompanija „JP Morgan“ įkūrė būtent po labai pelningo, bet neleistino sandorio.
Portalas „Quartz“ atskleidžia kaip makleriai spjauna į atsargumą ir imasi tokių veiksmų.
Kaip tai veikia? Paprastai „Standard & Poor” „e-mini“ ateities sandoriais yra prekiaujama elektroninėje „Globex“ platformoje, kurią valdo išvestinių finansinių instrumentų kompanija „CME Group“. Sandoriai turi būti peržiūrimi čia, kad įsigaliotų. „Goldman Sachs“ vidinė rizikos vertinimo sistema naudoja maklerių pateikiamus mainų duomenis, kad reguliuotų finansinio protfelio dydį ir įvairių prekybos pozicijų riziką.
Milžiniška pozicija. M. Tayloras tokiu būdu sukaupė „e-mini“ ateities sandorių už 8,3 mlrd. JAV dolerių. Tačiau tai būtų prieštaravę „Goldman Sachs“ vidininėms taisyklėms ir makleriui reikėjo užmaskuoti riziką. Jis taip pat nenorėjo, kad jo darbdaviai sužinotų, kiek pinigų sukaupta jo pozicijoje ir kiek jų prarado, kol ją turėjo.
Suklastoti sandoriai. Tam tikros išvestinės finansinės priemonės buvo parduotos kitoms šalims ir neatsekamos pagal mainus, taigi makleriai turėjo jas peržiūrėti rankiniu būdu. Sukūręs tokią sistemą M. Tayloras vogčiomis prisijungdavo prie savo „suklastotų sandorių“, kurie taip sumažindavo jo pozicijos dydį rankinio įvedimo sistemoje.
Rizikos slėpimas. Šie suklastoti sandoriai, kurių iš viso buvo 60, taip ir liko neišpildyti. Tačiau jų pagalba M. Tayloras apgavo vidinę „Goldman Sachs“ rizikos vertinimo sistemą. Vietoj to, kad sistemoje būtų atspindėta multimilijardinė „e-mini“ ateities sandorių maklerio pozicija, sistema rodė, kad ji nuolat mažėja.
Svarbiausia – neprarasti pinigų. Deja, 2007 metų lapkritis ir gruodis nebuvo tinkamas metas pasitikėti S&P 500 akcijų biržų indeksu ir tikrai ne pats geriausias laikas S&P 500 ateities sandoriams. Indeksas krito nuo 1,510 lapkričio pradžioje iki 1,478 paskutinę prekybos dieną tais metais. Taip pat, tai buvo didžiulių nuostolių ir kritusio pasitikėjimo akcijų biržomis metas, kuris materializavosi 2008 metais.
Kaip neįkliūti. Jei darbuotojas kompanijai padaro nuostolių už 118 mln. JAV dolerių, greičiausiai jį išaiškins ir paduos į teismą. Po kelių M. Tayloro pateiktų fiktyvių ataskaitų apie nuostolius savo vadovams ir rizikos valdytojams bankas išaiškino M. Tayloro veiklą. „Goldman Sachs“ atstovas teigia, kad makleris po sandorių 2007 metų gruodžio 14 dieną pripažino, jog veikė aplaidžiai. Netrukus jis buvo atleistas ir, ko gero, praleis 3 metus kalėjime.