Nudegimas – vienas sunkiausiai ištveriamų sužalojimų, kurio gydymas – ilgas ir skausmingas. Galima ir liūdniausia pasekmė – mirtis. Net 96 proc. vaikų nudegimų sudaro apsiplikymai karštu vandeniu. Statistika rodo, kad didesnį ar mažesnį nudegimą patiria 1 iš 100 vaikų iki 2 metų. Istorija su puodeliu ar su didesniu indu karšto vandens gali virsti tragedija – mažylį tenka gydyti reanimacijos palatoje.
LSMU ligoninėje Kauno klinikose dėl nudegimų gydyti vaikai dažniausiai buvo apiplikyti tėvų sau pasiruoštais gėrimais (kava – 24 proc., arbata – 15 proc.). Vaikui ruoštais gėrimais arba visos šeimos valgomu maistu nusideginama žymiai rečiau (pienu, kakava – 1 proc., sriuba, koše – 6 proc.).
„Ne visada galima išvengti ligų, nes jų priežastys ne visada yra žinomos. Tačiau nudegimo išvengti įmanoma, nes jo priežastys aiškios: karštas daiktas ar vanduo, ugnis ir pan.“, – sako D.Kubilius, pats sukūręs strategiją, kaip apsaugoti vaikus nuo nelaimės. Gydytojo teigimu, jo siūlomos priemonės – tas pats, kas saugumo diržai automobilyje. Reikia įprasti jas naudoti ir nelaimių bus mažiau.
Pirmoji gydytojo siūloma priemonė – pigi ir paprasta: ledukai, kurie arbatą, kavą ar sriubą ataušina per keletą sekundžių ir nepakeičia skonio. Tai ne tik apsaugo nuo apsiplikymo, bet ir nuo stemplės vėžio - karštų skysčių gėrimas skatina šią ligą. Galime pasitelkti kūrybiškumą – sušaldyti uogas ir jomis vėsinti arbatą, košes. Svarbu, kad skysčių vėsinimas taptų įpročiu. Virtuvėje šalia viryklės, atokiau, kad nepasiektų vaikai, reikia numatyti vietą, kur aušinami karšti puodeliai ir puodai – čia jie turi būti pastatomi, tuomet atsinešti ledukus. Ir tik tada nešti skystį ant stalo ar nešiotis po kambarį. Ir jokiu būdu – ne atvirkščiai: nestatyti pirmiau ant stalo, o po to nešti ledukus. Saugus yra vanduo, kurio temperatūra – apie 50 laipsnių. Iš virdulio užplikytos arbatos, kavos temperatūra siekia 85 laipsnius. Gydytojas pataria virimui, kepimui naudoti tolimąsias viryklės kaitvietes – jų nepasiekia vaikai, ten ir palikti indus atvėsti.
Nudegus labai svarbu teisingai suteikti pirmąją pagalbą. Nudegusią vietą pirmiausia rekomenduojama apie 15–20 min. šaldyti šaltu vandeniu – pakišti po tekančiu iš krano arba pamerkti upės, ežero, šulinio vandenyje. Įvykus nelaimei svarbiausia iškart naudoti tai, ką turime po ranka. Šaldyti reikia tol, kol praeina skausmas. Palaikius žaizdą po šaltu vandeniu, ją reikia apvynioti švariu arba steriliu tvarsčiu. Ir, žinoma, kreiptis į medikus.