Anglija.lt ir Anglų Kalbos Klubas Londone tęsia straipsnių seriją apie anglų kalbos mokymasį. Tai patarimai, mintys ir pasiūlymai, kaip greičiau ir lengviau išmokti angliškai.
Beveik kiekvienas mokinys, atkeliavęs į Klubą, teiraujasi, kiek valandų per savaitę jam reikėtų skirti anglų kalbos mokymuisi. Be abejo, visi nori išgirsti malonų atsakymą: „užteks ir pamokų”, „kelių valandų per savaitę” ar „priklauso nuo jūsų”. O jei atsakyčiau, kad reikėtų paskirti visą savaitę? Ko gero iškart galvosite: „kas gali turėt tiek laiko?!”. Ir jūs būsite teisūs - niekas. Bet anglų kalbos mokytis nereikia – reikia ją patirti bei pajausti.
Anglų kalba - ne matematika
Daugelis mūsų dar mokyklos suole suprato, kad mokytis – tai „iškalti”. Mokymuisi turi būti paskirtas laikas ir vieta. Mokymasis turi būti nuobodus, sunkus arba bent jau nemalonus procesas. Tad ir dabar, gyvenant svečioje šalyje, tikimės, kad naujos kalbos mokymasis bus toks, koks buvo mokykloje.
Užsiėmimai su mokytoju ar valanda praleista prie namų darbų – reikalinga, tačiau tai tikrai nėra efektyviausias būdas. Kalbos mokymasis – ne matematika. Taip, galbūt ir reikia išmokti kelias taisykles, bet nieko „neiškalsi” – reikia pajusti, perprasti, pagauti ir suvokti. Ir tam neužtenka sėdėti prie stalo ir atlikti pratimus.
Kaip mokytis nesimokant?
Visi gyvenantieji Jungtinėje Karalystėje turi puikias sąlygas išmokti kalbą. Geresnių net įsivaizduoti negalima. Lietuvoje išmokti anglų kalbos užtruktų kur kas ilgiau nei gyvenant čia. Kodėl? Būtent dėl to, kad gyvename apsupti anglų kalbos. Tačiau dažnas nepasinaudoja šiomis sąlygomis. Kaip tai padaryti efektyviai ir veiksmingai?
Anglų Kalbos Klubas dalinasi keliomis idėjomis:
1. Išnaudok kiekvieną galimybę kalbėti. Nemokantys anglų kalbos dažnai apsiriboja bendravimu tautiečių rate. Turėti gerą draugų kompaniją – šaunu, tačiau reikia mesti iššūkį sau. Turi ieškoti galimybės kalbėti angliškai. Jungtinėje Karalystėje yra daug savanoriško darbo galimybių, kur ne tik galėsite bendrauti su angliakalbiais žmonėmis bet ir gerai leisite laiką.
2. Mokykis visur. Greitų rezultatų pasieksi savo rutiną paversdamas ir mokymo procesu. Kaip tai padaryti? • Keliauji automobiliu – klausykis angliškų radijo laidų. Keliauji viešuoju transportu? Dar geriau – skaityk anglišką spaudą, klausyk kaip kalba aplinkiniai. • Dirbi darbe ar tvarkaisi namuose – išsiversk darbų ir daiktų pavadinimus į anglų kalbą. • Norisi pailsėti? Žiūrėk tik anglišką televiziją. • Klausyk angliškų dainų ir išsiversk jų tekstus į lietuvių kalbą.
3. Rašyk dienoraštį. Nedarei to nuo pradinių klasių? Laikas pradėti. Ir be abejo, angliškai. Jei kas vakarą užrašytum tai, kas nutiko per dieną – išmoktum daugybę reikalingų žodžių. Taip pat būtų lengviau dėstyti mintis angliškai.
4. Naudok anglų-anglų kalbos žodyną. Neįmanoma? Taip atrodo tik pradžioje. Mūsų smegenys kur kas greičiau perpranta užsienio kalbą, jei nustojame viską versti ir lyginti su gimtąją kalba. Pirmas savaites naudotis anglų kalbos žodynu angliškai atrodys neįmanoma, tačiau ilgainiui tai taps gana paprasta.
Galite pasinaudoti šiais gerais nemokamais žodynais: http://dictionary.reference.com/ http://dictionary.cambridge.org/
5. Pasikartok. Jei šiandien nepakartosi to, ką išmokai vakar, užmirši apie 60% informacijos. Pakartojimui užtenka paskirti bent 10 minučių. O jei lankai kursus – atlik namų darbus. Tai nemaloni mokymosi dalis, bet vertinga.
6. Domėkis pasauliu. Dažnai skaitai apie sodininkystę, automobilius ar madą? Pradėk visą tai skaityti angliškai. Išsirink temą, kuri tave išties domina ir pradėk naršyti internete. Atsisakyk pagundos ieškoti informacijos gimtąja kalba.
7. Pažink Londoną. Be abejo, tuo atveju, jei gyveni Londone, kaip daugelis Klubo narių. Šiame mieste pilna nemokamų renginių – kiekvieną savaitės dieną vyksta seminarai, paskaitos, susitikimai su įdomiais žmonėmis. Net jei tema ir nedomina, bus gera praktika klausant.
8. Kopijuok angliakalbius. Gali pradėti radęs laisvą minutę prie veidrodžio. Skamba keistai? Leisk sau pakvailioti. Išsirink populiarią asmenybę ar žmogų, kurį pažįsti, ir bandyk kopijuoti jo akcentą, toną, burnos ir rankų judesius. Atlikdamas tokį pratimą kasdien pradėsi pastebėti daug įdomių dalykų apie kalbą. Pasidarys lengviau kalbėti. Netiki, kad tai veiksminga? Pabandyk!