• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prasidėjus naujiems mokslo metams vis dar išlieka susirūpinimas dėl COVID-19 pandemijos situacijos ir kaip ji paveiks švietimą bei moksleivius ar mokyklų darbuotojus. Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kancleris Julius Lukošius atsakė į visus klausimus, kurie galėtų kilti tėvams ar patiems moksleiviams. 

Prasidėjus naujiems mokslo metams vis dar išlieka susirūpinimas dėl COVID-19 pandemijos situacijos ir kaip ji paveiks švietimą bei moksleivius ar mokyklų darbuotojus. Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kancleris Julius Lukošius atsakė į visus klausimus, kurie galėtų kilti tėvams ar patiems moksleiviams. 

REKLAMA

Kaip elgtis, kam ir kur dėvėti kaukes, kada testuotis, J. Lukošius pasakė naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“.

Ponas Lukošiau, kiek laiko ir kokiu intervalu vaikai bus testuojami?

Galimybė testuotis yra sudaroma visose mokyklose nuo 1 iki 12 klasės. Tai yra tie greitieji antigenų testai, kurių dažnumas yra 2 kartus per savaitę. Taip yra ir planuojama.

Vienintelis dalykas, kuris yra padarytas, kad tai nėra barjeras patekti į pamokas. Mes raginame tėvus būti sąmoningais, vaikus – nebijoti testų, pasižiūrėti į tuos draugus, kurie sutiko testuotis, kad jų sveikatai nieko neatsitinka ir tame nėra nieko pavojingo ar keisto, kad prisijungtų prie besitestuojančių. Jei mes turėsime pakankamą imtį vaikų, kurie reguliariai testuosis, tada mokykla visada išliks saugi vieta mokytis.

REKLAMA
REKLAMA

O vaikai patys sau atliks testus, ar tai bus sudėtingesni testai?

Yra du tie patys testavimo metodai, kurie buvo ir pavasarį. Vienas plačiai suvokiamas kaip kaupinių metodas. Jame dalyvauja sveikatos specialistas ir mokyklos jį organizuoja seniai jiems suprantamu būdu.

REKLAMA

Antras yra savikontrolė. Ten sveikatos specialisto nėra, bet mokyklos turi greituosius antigenų testus, vaikai patys pasiima savo mėginį. Jei reikia pagalbos iš mokytojo ar iš mokyklos paskirto asmens, gali jos sulaukti ir greitai, per 15 minučių, turi rezultatą, ar jis teigiamas, ar neigiamas. 

Ar bus naudojamas ir paviršių testavimas?

Paviršių testavimas šiuo metu tik rekomendacinio pobūdžio. Jei mes pasiektume sudėtingesnę pandemijos situaciją, tai paviršių testavimas galėtų tapti privaloma sąlyga ikimokyklinio, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo įstaigose.

REKLAMA
REKLAMA

Kokie yra reikalavimai darželinukams ir priešmokyklinukams?

Jiems kaukės yra neprivalomos, kaukės yra privalomos personalui. Yra svarbus grupių atskyrimas, kad jos nesimaišytų darželio patalpose, bet nėra nei privalomų testavimų, nei kitų ypatingų priemonių, nes patys suprantame, kad ikimokyklinis ir priešmokyklinis ugdymas yra gyvybiškai svarbus dėl pačių įvairiausių priežasčių ir turi vykti nenutrūkstamai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei mokinys ar mokytojas užsikrečia koronavirusu, kas turėtų izoliuotis – ar tik sergantis žmogus, ar ir jo aplinkos, artimai bendravę žmonės?

Mokyklose bus labai svarbūs srautų dydžiai – kuo mokyklose bus sudaromi mažesni mokinių srautai, tuo mažesnė tikimybė, kad dideliam kiekiui vaikų reikės išeiti į izoliaciją. Kas konkrečiai turi izoliuotis, nusprendžia Nacionalinio visuomenės sveikatos centro darbuotojai įvertinę aukštos rizikos kontaktus. 

REKLAMA

O jei vaikas suserga klasėje, kiti klasiokai turi izoliuotis, ar ne?

Jeigu jie praleido ilgesnį laiką kontakte, tada taip, jiems gali tekti izoliuotis, jei yra nesirgę ar neskiepyti.

Reikia žinoti, kad jei kažkas suserga iš artimiausios aplinkos, iš klasės, ir jei jūsų vaikas nėra sirgęs, nėra skiepytas, yra didelė tikimybė, kad jam reikės izoliuotis.

Ar teisingai suprantu, kad kaukių dėvėjimas pirmokams ir ketvirtokams nebūtinas tik klasėse, o bendrose mokyklos patalpose jas dėvėti reikia?

REKLAMA

Ne, dabar pirmokai–ketvirtokai nedėvi kaukių niekur.

O jei blogėja COVID-19 situacija, kas tada griežtėtų ir kokių papildomų priemonių tektų imtis mokykloms?

Ikimokyklinis, priešmokyklinis ugdymas, mūsų nuomone, turėtų likti kontaktinis, net jei ir blogėtų pandeminė situacija. <...> Paviršių testavimas pradinėse mokyklose irgi turėtų būti privalomas. Abiturientai taip pat turėtų mokytis kontaktiniu būdu, nors ir be testavimo, o kitas grupes reikėtų vertinti individualiai – jų imunizacijos lygį, kokį reguliaraus testavimo lygį esame pasiekę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei tos grupės būtų stipriai imunizuotos ir būtų aukštas savanoriško testavimo procentas, tada nereikėtų galvoti nei apie mišrų ugdymą, nei apie nuotolinį. Jei turėtume situacija, kur būtų žemas imunizacijos lygis ir kur vaikai ar jų tėvai nesutiktų nuolat tikrintis sveikatą, tada išnaudoję visas kitas priemones, kitų veiklų uždarymą, matyti, ir švietimui tektų prisiimti tam tikras pandemijos valdymo priemones. 

Tada tokių grupių vaikai galimai išeitų į mišrų ar nuotolinį ugdymą.

Visą pokalbį žiūrėkite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų