Ekonomikos nuosmukio prispaustas kelionių aistruolis ir IT specialistas Tomas Keršys (27 m.) jau trejus metus kartu su ergoterapeute žmona Evelina (25 m.) ir pirmagimiu Aisčiu (6 mėn.) gyvena ir plėtoja IT paslaugų verslą amžino rūko šalyje, lietingojoje Anglijoje. Šmaikščiai nusiteikęs jaunas verslininkas pokalbio pradžioje paklausia, ar galima neatskleisti savo tapatybės, ir pažada papasakoti visas IT verslo svečioje šalyje subtilybes.
Tikrasis pašaukimas
Savo pašaukimą Tomas suvokė dar vaikystėje: „Sakyčiau, kad būdamas dešimties metų jau žinojau, ką veiksiu. Niekada nesvajojau tapti vairuotoju ar policininku, nes norėjau sieti savo ateitį su didžiausiu pomėgiu – kompiuteriais. Būdamas 12 metų pirmą savo kompiuterį susirinkau pats. Nors žinių turėjau minimaliai, skaičiau IT žurnalus, ieškojau informacijos internete, nors tuo metu tai buvo nepigus malonumas, ir bandžiau įgytas žinias pritaikyti praktiškai. Džiaugiuosi, kad mano svajonė išsipildė, nes jaučiu, jog gyvenu tiesiogine šio žodžio prasme.“
Lietuvos IT rinkos akibrokštas
Lietuvoje T. Keršys dirbo IT paslaugų sektoriuje, aptarnavo kompanijas, visą IT ūkį. Savo įmonės vyras neturėjo, tačiau vienu metu net keturiose skirtingose įmonėse užsiėmė IT priežiūra: „Pagrindinės mano pareigybės buvo gelbėti žmones. (Juokiasi.) T. y. padėdavau spręsti kompiuterines problemas, skubėdavau į pagalbą sutrikus serverių veiklai, šalindavau visus įmanomus gedimus. Tuo metu prižiūrėjau apie šimtą kompiuterių.“
Netrukus Lietuvą pasiekė pasaulio ekonomikos krizė, tad 2009 metų rugsėjo pabaigoje Tomas nusprendė susikrauti lagaminus ir vykti laimės ieškoti svetur: „Atėjo diena, kai ekonomikos nuosmukis labai atsiliepė mano finansams. Kaip ir kiekvienas žmogus, esu pratęs už savo darbą gauti atitinkamą atlygį, bet jo tekdavo laukti pusę metų, be to, vis dažniau susidurdavau su vokelių sistema. Įmonės viena po kitos bankrutavo, darbuotojų paklausa rinkoje mažėjo, todėl nusprendžiau išbandyti laimę svetur“, – prisimena verslininkas.
Sprangi emigranto duona
„Tik atvykęs į Angliją ėmiausi darbo paieškų, bandžiau įsitvirtini bet kokioje srityje. Manau, tai buvo neteisingas sprendimas. Blogai, jei turi tikslą, bet imi blaškytis. Savaitę ragavau padavėjo padėjėjo duonos, bet supratau, kad tokioje vietoje degraduoju ir negaliu to daryti.
Kadangi atvykau turėdamas konkrečius tikslus, privalėjau ieškoti galimybių įsitvirtinti IT rinkoje. Tai tikrai nebuvo lengva, nes visi reikalavo darbo patirties šioje srityje Anglijoje“, – prisimena Tomas.
Kupinas ryžto būsimasis verslininkas pasekė draugo pavyzdžiu ir ėmė siuntinėti savo gyvenimo aprašymą visoms Anglijoje įsikūrusioms IT įmonėms. Per kelias dienas jis išsiuntė porą šimtų CV, po savaitės sulaukė skambučio, o netrukus pradėjo dirbti IT srityje: „Žinoma, tikėjausi, kad prasideda naujas, lengvas ir sotus gyvenimo etapas, bet teko nusivilti, nes minimalus atlyginimas, kuris, pasak darbdavių, turėjo kilti kaip ant mielių, per pusmetį nepaaugo nė pensu.
Supratęs, kad žadėtas paaukštinimas ir finansinė gerovė taip ir liko pažadai, atsisveikinau ir pasižadėjau sau daugiau nedirbti už atlygį, kurį galiu uždirbti per gerokai trumpesnį laiką.
„Tomo Solutions Ltd“
Pirmasis verslo įkūrimo žingsnis buvo kompanijos registravimas.
„Žinoma, galima ir neregistruoti įmonės, pasirinkti kitą verslo formą, bet norėjau viską nuo pat pradžių padaryti tvarkingai ir maksimaliai, kad galėčiau dirbti su kitomis įmonėmis ir auginti savo kompanijos vardą. Tuomet daugiausia teko investuoti į darbo priemones. Automobilis yra privalomas mano verslo srities atributas. Be to, reikėjo kompiuterinės įrangos, nekalbant apie einamiausias prekes, t. y. tai, kas dažniausiai genda: standieji diskai, krovikliai, ekranai, sparčiosios atmintinės ir kita“, – išduoda Tomas.
Pradžioje verslininkas kai kuriuos užsakymus, kurių negalėdavo atlikti, nes neturėjo tinkamos įrangos arba laiko, už sutartą atlyginimą duodavo kitam meistrui, bet tuo pat metu populiarino savo įmonės vardą.
Netradicinis verslo modelis
Pagrindinė Tomo verslo teikiama paslauga – visapusis kompiuterių taisymas, taip pat prekyba naujais, naudotais ir atšaukto užsakymo kompiuteriais: „Ko gero, iš visų mūsų teikiamų paslaugų paklausiausios yra kompiuterių remonto ir interneto svetainių kūrimo.“
Plėtojamo verslo modelį geriausiai apibūdintų kiek neįprastas Lietuvos rinkai apibrėžimas – mobiliosios IT paslaugos.
„Lietuvoje pradėti tokį verslą būtų kur kas sunkiau, nes žmonės mažiau pasitiki, be to, privalai turėti biurą. O štai Anglijoje užsakovai nenori niekur važiuoti ir džiaugiasi, kai specialistas atvyksta pas juos. Biuro patalpų nereikia, bet, aišku, norint pritraukti daugiau klientų jos gerokai pagelbėtų. Tai didelė investicija (apie 10 tūkst. svarų sterlingų) ir jos ateityje reikės“, – svarsto verslininkas.
,,Atidaryti įmonę kainavo apie 20 svarų sterlingų. O visa kita priklauso nuo to, kaip aukštai šoksi. Sakyčiau, kad minimalios investicijos būtų keli tūkstančiai svarų sterlingų. Jeigu kalbame apie pajamas, galima uždirbti tiek, kad galėtum pragyventi. Parduotuvėje centų neskaičiuoju, galiu sau leisti atostogas ir aprūpinti šeimą'', – kalba Tomas.
Klientas (ne) visada teisus
Paprašytas papasakoti apie įprastą savo darbo dieną, verslininkas nusišypso: „Kartais keliuosi su pirmu kliento skambučiu. Darbo diena prasideda nuo elektroninio pašto tikrinimo, pardavimo ir pirkimo apžvalgos, be to, tenka baigti vakarykščius darbus. Dažniausiai remonto darbus atlieku vakarais ir rytais, nes dieną lankausi pas klientus, priimu ir atiduodu užsakymus. Anksčiausiai su klientu yra tekę bendrauti apie šeštą valandą ryto, vėliausiai – apie pirmą nakties.“Apie 80 proc. „Tomo Solutions“ klientų sudaro lietuviai: „Anglijoje norint sėkmingai plėtoti verslą privalu bendrauti ir su britais bei jų įmonėmis, nes tik taip čia galima užsiauginti didelę ir pelningą įmonę“.
Kompiuterių ligos
Vienas keisčiausių klausimų, kurį teko išgirsti verslininkui, atkeliavo iš nuolatinės klientės britės: „Kartą ji paskambino ir paklausė, ką reikėtų daryti, jeigu kompiuteris pagavo virusą. Atsakiau, kad reikėtų tiesiog išvalyti sistemą. Tuomet ji pasakė tik norėjusi pasitikrinti, nes vienam pažįstamam žmogui, kuris bijojo, kad kas nors gali pavogti prisijungimo prie banko duomenis, draugas patarė sudaužyti kompiuterį. Pasirodo, jis tai ir padarė. (Juokiasi.) Tai buvo išskirtinis atvejis, kai neturėjau ką pasakyti, nes sveiku protu tai nesuvokiama.“
Kalbėdamas apie dažniausias kompiuterių ligas Tomas primena, kad tokie masinės gamybos kompiuteriai kaip „Advent“, „Packard Bell“, kurie labai pigiai surinkti, traukia patraukliu dizainu, tačiau tiesiogine žodžio prasme subyra.
„Visiškai nieko apie kompiuterius nenusimanantis žmogus turėtų atkreipti dėmesį į tai, kam jį naudos. Norint naršyti internete galima įsigyti puikų kompiuterį už kelis šimtus svarų sterlingų. Prekių ženklas, pavyzdžiui, „Acer“, „Sony“ ar „Toshiba“, daug nelemia, nes viduje viskas tas pats, skiriasi tik išorė.
Dar vyrauja tendencija, kad firmos „Apple“ kompiuteriai negenda ir neprigaudo virusų, bet tai nėra tiesa. Kita operacinė sistema, kaip ir „Windows“, susiduria su tokiais pačiais rūpesčiais. Gal procentaliai jie genda ir remontuojami kur kas rečiau, bet tai yra ta pati technika“, – dėsto „Tomo Solutions“ įkūrėjas.
Šykštūs moka du kartus
„Konkurencija Anglijoje yra milžiniška, tačiau bėgant laikui pelnai vardą ir klientų būrys tik didėja. Su lietuviais nekonkuruoju, nes daug IT paslaugas teikiančių žmonių yra savamoksliai. Nors jie dirba pigiau, puikiai veikia posakis, kad „šykštus moka du kartus“. Manau, mano mobilumas ir greitis kompensuoja kainų skirtumą“, – teigia pašnekovas.
Jeigu atsuktų laiką atgal, T. Keršys nedvejodamas griebtųsi to paties verslo: „Manau, kiekvienas žmogus turi daryti tai, ką geriausiai išmano ir moka. Jokiais būdais nesiimčiau kirpyklos ar keleivių vežimo verslo. Žinoma, turint neribotas finansines galimybes galima plėtoti bet kokį verslą, bet aš akcentuoju vidutines pajamas turinčio žmogaus perspektyvas.
Gyvenimas tarp Anglijos ir Lietuvos
Artimiausi Tomo verslo planai – plėstis ir itin parankioje vietoje atidaryti parduotuvę kartu su klientų aptarnavimo biuru: „Manau, kad mano verslas klostosi sėkmingai, o sėkmės paslaptis – juodas darbas. Turiu minčių plėtoti tokį verslą ir Lietuvoje. Manau, man patiktų gyventi tarp Anglijos ir Lietuvos, todėl verslo plėtra neatsiejama nuo asmeninių planų. Tuo labiau kad nuolat bendradarbiauju su kitais IT specialistais Lietuvoje.
Svarstantiems, ar nerti į IT paslaugų verslą, galiu pasakyti, kad išties norint būtina tai daryti, nes nepabandęs nesužinosi. Net jei ir nepasiseks, reikia tik laiku sustoti, išvengti skausmingų pasekmių ir vėl imtis visko iš naujo. Svarbiausia – niekada nenuleisti rankų ir judėti į priekį.“
Eksperto žvilgsnis
Remigijus Pleinys, „Finansec Consulting Ltd“ finansų konsultantas
– Kokia verslo forma tinkamiausia tokio pobūdžio verslui?
– Manau, kad geriausia būtų įregistruoti uždarąją akcinę bendrovę (ang. LTD), nes savininkui taikoma ribota atsakomybė. Be to, ši forma patrauklesnė investuotojams. Na, o gaunant didesnį pelną yra lankstesnė mokesčių atžvilgiu.
– Kaip turėtų būti tvarkoma tokios veiklos formos buhalterija?
– Patarčiau naudotis kvalifikuoto buhalterio ir finansų patarėjo paslaugomis. Taip sutaupysite ne tik laiko, bet ir pinigų.
– Kaip vertinate tokio verslo įkūrimo ir plėtojimo sąlygas Anglijoje?
– Rinka ir jos galimybės yra labai didelės. Tokių kompanijų įkūrimas yra sveikintinas, o erdvės plėtrai apstu: IT kompanijų paslaugos tampa esminės kasdieniame gyvenime ir verslo pasaulyje. Ypač paklausūs yra lietuvių specialistai, nes teikia aukštos kokybės paslaugas už konkurencingą kainą.
„Avantiūra, atnešusi sėkmę“ ir „Ž.Savickas: Viena gražiausių dienų mano gyvenime – pirma treniruotė nuosavame klube“ ieškokite „bzn start“ birželio mėnesio verslo žurnalo numeryje.