• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

“Mokesčiai" – žodis, kuris visuomenėje jau įgavo neigiamą reikšmę, kurį išgirdę žmonės ima raukyti nosį. Tačiau mokesčiai buvo ir yra gyvenimo realybė. Net Biblija kalba apie dešimtinę.Valdantieji, pasiėmę teisę rinkti iš žmonių mokesčius, istorijoje šia galia pasinaudojo įvairiai. Vieni sukūrė žmonių gerovę, kiti vergovę. Vieni tapo žmonių pasididžiavimu, kitiems buvo nukirstos galvos.

REKLAMA
REKLAMA

Aišku viena – rinkdami mokesčius valdantieji tikisi išspręsti esamas ar pačių išsigalvotas problemas. Tai padaryti yra daug galimybių. Kadangi pastaraisiais metais nepavyko subalansuoti Lietuvos biudžeto, imta lopyti skyles taip, kaip tai daro buhalteriai – didinant mokesčius, mažinant kai kurias išlaidas. Tada biudžetas “ant popieriaus" tampa išlygintas. Šį neva lengviausią metodą Lietuva pasirinko tikriausiai ir todėl, kad naujai išrinktoji prezidentė iš tikrųjų tikra buhalterė profesionalė, ir jai tas buhalterinis biudžeto surinkimas yra savas.

REKLAMA

Mano manymu, šį kartą valdantieji prarado galimybę su mokesčiais grąžinti prarastą socialinį teisingumo jausmą. Lietuvos socialdemokratų daugumos siūloma progresinė gyventojų pajamų mokesčių sistema yra viena iš priemonių, kuri padėtų žmonėms susigrąžinti socialinį teisingumą. Pvz., žmogus, kurio metinės pajamos siekia 200.000 litų moka 45 %, o tas kuris turi 20.000 tik 5 %. Mažėjimas apskaičiuojamas pagal matematinę procentinę formulę palaipsniui. Visi mažiau pajamų turintieji moka 2%, kad nesijaustų valstybės išlaikytiniai ir nuo valdininkų malonės priklausantys. Nes mokėdami mokesčius jie tampa valdininkų darbdaviais.

REKLAMA
REKLAMA

Toks ar panašus progresyvinis mokestis tiktų ir apmokestinant nekilnojamą turtą ir žemę. Ne paslaptis, kad Lietuvoje daug žmonių per pastaruosius dešimtmečius įsigijo gana vertingo nekilnojamo turto ir žemės labiau palankiom sąlygom ar nemokamai (Vakaruose žmonės per visą savo gyvenimą tiek dorai neįsigytų). Mano manymu, šis mokestis turėtų būti renkamas savivaldybių, tai palengvintų jų sprendimus, ir nereikėtų dėl kiekvieno norimo išleisti lito kreiptis į sostinę ar kur nors kitur... Aišku, ir čia reikėtų atsižvelgti į žmones, kurie turi tik savo gyvenamą plotą ir tam skirti tik simbolinį mokestį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mane pykina, kai važiuoju per Lietuvą, nes esu kilęs iš ūkininkų, ta dirvonuoti palikta žemė. Mano manymu reikėtų apmokestinti tuos, kurie antrus metus ar ilgiau jos neapdirba kaip reikiant, dvigubu mokesčiu, kiek jie gauna iš Briuselio ir kasmet kelti. Tada priverstų žmones galvoti, kaip panaudoti tą Lietuvos turtą, nes iš jos žmonės gerai gyveno prieškaryje ir net sovietmečiu.

REKLAMA

Tą patį reikėtų padaryti su neapstatytais plotais miestuose, savininkus priversti, kad jie statytų, o jeigu nesugeba, parduotų tiems, kurie nori statyti. Atsirastų darbo vietų, ne tik auginant žemės ūkio produktus, bet ir jais prekiaujant. O miestuose gausėjant statyboms nereikėtų jaunimui ieškoti darbo kitur, galėtų dirbti Lietuvos žmonių naudai. Be to, būtų galima ir pagalvoti apie mažesnius mokesčius maisto produktams, kaip daugelyje ES valstybių yra.

REKLAMA

Realiai pažiūrėjus, Lietuvoje dabar visą mokesčių naštą neša ypač mažai pajamų gaunantys žmonės, nes PVM yra visiems vienodas 21 %. Tie, kurie daugiau uždirba, turi nekilnojamo turto ar žemės, galėtų ir turėtų daugiau prisidėti prie Lietuvos išlaikymo, nes jie iš to turi daugiau asmeninės naudos. Net Biblijoj, atrodo, yra parašyta, kad turintis platesnius pečius, gali daugiau panešti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Reikėtų ir kyšio mokesčio. Kaip matyti, kyšius ima tie, kuriems nereikėtų civilizuotame pasaulyje imti, o ypač iš žmonių, kurie patekę į nepavydėtiną gyvenimo situaciją. Baisu pagalvoti, kad tai neretai susiję su gydytojais bei medicinos personalu, ar su valdininkėliais kokioj nors nereikalingoj, žmonėms paskutinius nervus atimančioj naujai įsikūrusioj kontoroje. Kodėl neapmokestintus jų šalutinių pajamų, kaip moka mokesčius žmonės už “kūrybinį" darbą? Kyšio davėjams išrašytų kvitus, o jeigu nenori, tai tegul įsigyja kyšio patentą, kaip kiekviena moteris, kuri prekiauja turguje. Tada gal ir paaiškėtų žmonių realios pajamos.

Čia tik keletas pavyzdžių, kaip galima, jeigu norima, grąžinti Lietuvoje žmonių socialinį pasitikėjimą. Būtų gerai, kad socialdemokratai apie tai pradėtų diskutuoti, o laimėję artimiausius rinkimus imtų įgyvendinti.

LSDP narys

Romas Šileris

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų