LRT Radijo klausytojas domisi, ar yra kompiuterių pritaikytų senjorams. „Klausimas informacinių technologijų specialistams – ar įmanoma sukurti kompiuterį, kuriuo senjorams būtų paprasta naudotis, kaip, sakykim, mobiliuoju telefonu? Ilgas dabartinis mokymo procesas daugelį atbaido, daugelis teigia, kad jau per maža laiko išmokti, esą tam reikia ne vienerių metų“, – sako vyras.
Vilniaus universiteto (VU) Matematikos ir informatikos fakulteto prodekano L. Bukausko teigimu, jei tik yra noro ir smalsumo, išmokti naudotis kompiuteriu įmanoma vos per kelis mėnesius, o specialiai senjorams sukurto kompiuterio, specialisto žiniomis, kol kas nėra.
„Tokių pritaikytų senjorams kompiuterių rinkoje nėra. Bet viena iš pirmųjų rekomendacijų būtų tiesiog pabandyti „įkristi“ į tą informacinį amžių, pabandyti tą kompiuterį, koks jis bebūtų, ir žinoti pagrindinę taisyklę, kad kompiuteris daro tai, ką jūs liepiate daryti“, – tikina VU Matematikos ir informatikos fakulteto prodekanas.
Taip pat, L. Bukausko žodžiais, būtų šaunu paprašyti jaunesnės kartos arba kolegų, draugų, kurie jau yra pabandę kompiuterius, pasikeisti grafinius vartotojo nustatymus. „Viena iš galimybių – nustatyti ikonų dydį, dvigubai padidinti procentus. Kitaip tariant, jos tada tampa aiškesnės, labiau matomos, galima parinkti tam tikras spalvas, kad būtent senjorui ikonos būtų labiau priimtinos“, – siūlo specialistas.
Taip pat, jo manymu, galima ir padidinti šriftą, kad visi pranešimai būtų daug stambesnėmis raidėmis, aiškiau pateikiami. „Reikėtų prisiminti dar vieną dalyką – jeigu senjoras nekalba anglų kalba arba negali skaityti anglų kalba, tikrai labai rekomenduojama įsidiegti operacines sistemas su nacionaliniais vertimais“, – primena L. Bukauskis. Pvz., jei diegiama „Microsoft“ operacinė sistema „Windows“, ten visada galima rasti arba papildomai įsigyti ir lietuvišką versiją.