Aviafobija yra naujas terminas, susijęs išskirtinai su skrydžio baime. Nuo jos kenčia apie 5% populiacijos, vyrai ir moterys panašiai vienodai. Kaip ją įveikti pasakoja Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro specialistai.
Skrydžio baimė yra specifinė, kadangi čia yra susiję keli elementai iš karto, kurie vienas kitą sustiprina – uždarų patalpų baimė (kenčia apie 11% populiacijos), aukščio baimė (apie 5% populiacijos), kontrolės praradimo baimė bei katastrofos baimė (apie 1-2%).
Aviafobija yra naujas terminas, susijęs išskirtinai su skrydžio baime. Nuo jos kenčia apie 5% populiacijos, vyrai ir moterys panašiai vienodai. Labai retai būna izoliuota skrydžio baimė, dažnai ji būna kartu su uždarų patalpų, didelių atvirų erdvių baime.
Reikėtų atskirti baimę ir fobiją, nors dabar tai laikoma sinonimais. Baimė – tai kontroliuojama būsena (bijau skristi, bet vistiek skrendu), fobija – kai žmogus nebekontroliuoja šios būsenos (ieško kitų būdų nusigauti į jam reikiamą vietą). Aišku, problema kyla keliaujant tolimais maršrutais.
Dažnai žmonės bando save užslopinti alkoholiu, raminamaisiais vaistais. Tai klaida. Raminamųjų vaistų vartojimą skrydžio metu dar galima pateisinti. Tačiau alkoholis lėktuve jautresniems žmonėms yra priemonė, net pabloginanti situaciją.
Reikia atsiminti, kad skrydžio metu lėktuvo salone yra palaikomas retesnis oras (koks yra maždaug 3 km aukštyje) ir alkoholis žmogų pradeda veikti ne raminančiai, o atvirkščiai – gali sujaudinti, pagyvinti širdies darbą, suintensyvinti kvėpavimą, ko visai nereikia nerimą turintiems keleiviams.
Vienas iš būdų įveikti baimę yra daryti tai, ko bijai, pataria psichologai.
Skrydžio baimę įveikti, kaip ir visas kitas baimes yra sunku, bet galima. Kadangi skraidome ne taip dažnai, kaip atsiduriame kitose situacijose (pavyzdžiui autobuse ar didelėje parduotuvėje), kur veikia kitos baimės, pirmiausia reikia pripažinti sau ir artimiausiems aplinkiniams, kad tą problemą turite. Vien nuo to bus lengviau, kad dar kas nors, be jūsų tai žinos, ir atskubės į pagalbą.
Mūsuose žmonės gal kiek uždaresni, bet kitose šalyse yra visai įprasta pasisakyti lėktuvo palydovui, kad jie turi tokią problemą (patikėkite, sulauksite didesnio dėmesio, nei kiti keleiviai).
Rekomenduojama atvykti į oro uostą laiku, net kiek anksčiau, nusiraminti ir pažiūrėti, kaip grakščiai kyla ir leidžiasi lėktuvai.
Vengti kavos bei alkoholinių gėrimų. Turėti su savimi knygą, žurnalą ar kitą pramogą. Idealu būtų prisiminti fiziką ir išsiaiškinti, kodėl daug tonų sveriantis lėktuvas sugeba pakilti į orą.
Yra specialūs kvėpavimo pratimai, kurie atpalaiduoja raumenis, priverčia širdį plakti rečiau. Visų šitų dalykų yra mokoma ir apie juos aiškinama specialiuose skrydžio baimės įveikimo kursuose, kurie organizuojami ir Lietuvoje.
O jei niekas nepadeda, tačiau keliauti lėktuvu tenka labai dažnai, verta kreiptis į psichologą, kuris išmokys „susidraugauti“ su baime, nebijoti jos.