Naujos pradžios pojūtis visuomet suteikia lengvumo ir daug vilties, tikina psichologė Aurelija Ananjevaitė. Todėl esą daugumą tikslų ir užsibrėžiame sulaukę naujų metų.
„Tai patvirtina ir moksliniai tyrimai. 62,9% žmonių linkę išsikelti naujus tikslus savaitės pradžioje, 23,6% – mėnesio pradžioje, 145.3% – metų pradžioje ir 55,1% – per įvairias šventes. Tuomet jie dažniausiai kelia tikslus susijusius su savęs tobulinimu, santykiais ar reikšmingais įvykiais, kurie gali pakeisti visą jų gyvenimą. Be to tyrėjai atskleidė, kad tik 10% žmonių įgyvendina savo naujametinius tikslus, o 50% net neprisimena savo naujametinių tikslų įpusėjus metams. Tačiau daugiau nei pusė žmonių išsikelia tuos pačius tikslus ne vienerius metus iš eilės. Vadinasi, šie tikslai jiems svarbūs, bet jie dar neatrado būdų, kaip juos įgyvendinti,” - pasakojo A. Ananjevaitė.
Išsirinkti tai, ko išties norime
Tad psichologė, visiems ką nors sau ar kitiems pažadėjusiems, visų pirma pataria įkvėpti, iškvėpti ir užsimerkti.
„Giliai įkvėpkite ir iškvėpkite. Vidiniu žvilgsniu peržvelkite savo kūną ir užduokite sau klausimą: „Kas jus daro ar padarys laimingais?“ Atradus atsakymą atsimerkite ir užsirašykite tą atsakymą. Manau, tai pats svarbiausias tikslas ateinantiems metams,“ - pataria A. Anajevaitė.
Anot jos, siekiant, kad tikslas taptų tikrove, svarbu, kad jis taptų kuo labiau apčiuopiamas ir konkretus. Tad reiktų kuo tiksliau įvardinti, ko norime. Na, o siekiant kiekvieno tikslo reikia tiek fizinių jėgų, tiek ir psichologinio nusiteikimo bei neatidėlioti jo įgyvendinimo.
„Išsikėlus tikslą svarbu nedelsti su jo įgyvendinimu. Jei jau nusprendėte, kad norite išvykti atostogauti, tai nuo sprendimo priėmimo dienos ir turite atidėti pinigus atostogoms. Jei jau nusprendėte eiti sportuoti, tai tą pačią dieną ir turite pradėti ieškoti tinkamo sporto klubo ar sporto šakos. Kuo greičiau ryšitės, tuo greičiau įgyvendinsite,“ - teigė A. Ananjevaitė.
Išsirinkus vieną, patį svarbiausią tikslą rekomenduojama pasidaryti veiksmų planą.
„Nuolat pasikartojantys poelgiai kuria įpročius, o kurį laiką atliekamas veiksmas formuoja poreikį. Kartais sunku imtis įgyvendinti tikslus, nes jie atrodo per sudėtingi ir sunkūs. Šiuo atveju padėtų tikslo išskaidymas į daug mažų veiksmų. Tuomet belieka pasidaryti planą, kaip ir kada bus atliekami tie maži veiksmai,“ - sako A. Ananjevaitė.
Psichologė pataria apie naujuosius savo gyvenimo siekius pranešti kuo daugiau žmonių. Neva kuo atviresni būsime aplinkiniams, tuo labiau jie mums padės siekti tikslų.
„Nustebsite, kiek daug žmonių gali jums padėti. Taip pat ir patys stenkitės kuo daugiau tyrinėti viską, kas yra susiję su jūsų tikslu. Pavyzdžiui, jei nusprendėte parašyti knygą, tai skaityti tinklaraščius, knygas apie rašymą. Kalbėkitės su kitais rašytojais ar kūrėjais apie rašymą. Dalyvaukite paskaitose apie rašymą. Dalinkitės savo atradimais ir įžvalgomis. Kuo labiau domėsitės, tuo stiprės noras siekti tikslo, turėsite daugiau energijos ir viskas taps įmanoma,“ - pataria A. Ananjevaitė.
Nebijoti suklupti
Tikslus pasiekia ne tie, kurie niekada jų neapleidžia, o tie, kurie apleidę atranda drąsos vėl imtis veiksmų link savo svajonės, tikina psichologė. Tad jei kelias savaites apleidote savo tikslo siekimą, nesidrovėdami vėl grįžkite į prie jo. Toks tinginiavimas kartais gali būti net ir naudingas.
„Siekiant tikslo tikrai teks išmokti pasakyti „ne“ įvairioms pagundoms, kurios vilios jus išklysti iš kelio. Tačiau tinginiavimas ir dykaduoniavimas kartais gali būti tiek pat naudingi, kiek ir aktyvumas bei veiklumas. Jei nuolat galvosite tik kaip įgyvendinti tikslą – perdegsite. Dykinėjimo diena per savaitę ar mėnesį gali padėti atsijungti nuo visko nors trumpam. Tą dieną leiskite daryti viską, ko jums norisi spontaniškai, neplanavus. Pamatysite, praėjus tai dienai gali aplankyti įžvalgos, ką darote tinkamai, o ką ne, siekdami savo svajonių,” - teigia A. Ananjevaitė.
Geriausiai siekti savų tikslų sekasi tada, kai gerai pažįstame save. Kai žinome tiek savo trūkumus, tiek savo sugebėjimus.
„Leiskite sau džiaugtis dar vienu žingsniu priartėjus prie tikslo. Leiskite liūdėti dėl ką tik įvykusios nesėkmės. Leiskite sau pykti už tai, kad netikėti įvykiai neleido skirti dėmesio savo svajonei. Leiskite sau nusivilti, būti euforijoje, stebėtis, mylėti, išsigąsti. Jei jaučiate, vadinasi esate gyvi. O gyvybė ir padeda pasiekti to, ko labiausiai trokštate,” - pataria psichologė.
Taip pat primena, jog svarbu ir nepamiršti bei padėkoti sau ir apdovanoti save už paprastus pasiekimus ir skirtą laiką savo tikslams.
„Kartais tai gali būti malonus pasivaikščiojimas. Kartais seniai trokštama suknelė. Kartais valanda skirta mėgstamai knygai ar filmui. Kartais tiesiog skanios arbatos puodelis. Svarbiausia, kad pajaustumėte savo sėkmės skonį ne tik burnoje, bet ir vaikščiojant visu kūnu,” - teigė A. Ananjevaitė.
Svertis sausio pradžioje nereikėtų
Trenerė Rūta Beišytė visiems, ketinantiems sportuoti pataria neskubėti. Po švenčių grįžti prie įprastų valgymo įpročių ir tik tuomet pasisverti.
„Aš visuomet patariu nelipti ant svarstyklių iškart po švenčių. Palaukite bent kelias savaites. Kam save liūdinti? Juk ir taip aišku, kad per šventes valgome daugiau sūraus maisto, tad tie papildomi kilogramai gali būti dėl organizme esančių skysčių. Tai nėra tikrasis mūsų svoris,“ - tikina R. Beišytė.
Trenerė pataria, kad skubėti į sporto salę sausio pirmomis dienomis taip pat neverta, kaip ir išsikelti sau didelių ir konkrečių tikslų. „Nepervertinkite savęs ir neužsibrėžkite per daug. Pavyzdžiui, sakysite noriu numesti 10 kilogramų, o gal numetus 6 jau atrodysite puikiai. Taip pat į sporto salę nereikėtų pulti jau sausio 2 dieną. Iki birželio – pusmetis. Tad išties daug ir jeigu būsite labai ryžtingi, galite pasiekti puikių rezultatų. Tačiau nereikia griebtis visko staigiai ir dideliu krūviu. Juk jei bėgsime maratoną pirmą kartą ir veršimės į priekį, tikėtina, kad jo visai neįveiksime,“ - sako R. Beišytė.
„Jei niekada nesportavote, tad visų pirma turite atrasti sau tinkančią sporto šaką. Jeigu draugė eina į salę, tai nereiškia, kad jums taip pat tiks ši sporto rūšis. Galbūt jums patiks šokiai ar pilates treniruotė, kalanetika. Svarbu atrasti sau tinkamą sporto šaką kaip ir vietą, kuri būtų patogi jums: arti darbo ar namų. Kad tai nereikalauti didelių pokyčių, taip pat ir išlaidų. Pradėję mažais žingsneliais jūs lengviau pasieksite norimą tikslą,“ - teigė R. Beišytė.
Palūžus, trenerė pataria nepykti ant savęs ir tęsti tai, kas jus veda tikslo link.
„Kai yra proga skaniau pavalgyti, tai tą ir padarykite. Nebarkite savęs už tai, kad vieną kartą susimuliavote. Tas pats ir o švnčių: nesmerkite savęs, kad valgėte daug ir nelabai sveikai. Juk metuose turime 362 dienas, kai galime maitintis sveikai, sportuoti, o tos 3 šventinės dienos tam ir skirtos, kad atsivalgytume tiek mišrainių su majonezu, kad daugiau patys nebenorėtume į jas pažiūrėti,“ - sako trenerė.